Нові особливі відносини: Чого Путін хоче від Трампа?

21.11.2016, 16:30
Хто разом з колегою - пара-цвай (с) - фото 1
Хто разом з колегою - пара-цвай (с) / Barcroft Images via The Guardian

Без Табу подає переклад статті Люка Гардінга The new special relationship: what does Putin want from Trump та вважає її обов’язковою для прочитання всім, хто прагне зрозуміти, якою буде міжнародна політика нового президента США.

The new special relationship: what does Putin want from Trump by Luke Harding | The Guardian

Нові особливі відносини: Чого Путін хоче від Трампа?

Навряд чи любов між новобраним президентом США та колишнім агентом КДБ, який побудував кар'єру на ненависті до Америки, не налякає американських союзників. І це викликає серйозні питання – починаючи від долі Сноудена і до збереження таємниць Британської секретної служби.

Як не дивно, це була їх перша телефонна розмова. Минулого тижня, в понеділок, Дональд Трамп провів телефону розмову з Володимиром Путіним. На думку Кремля, розмова була теплою - Путін привітав новообраного президента США з перемогою. Ми точно не знаємо, як вони зверталися один до одного, але, скоріш за все "Володимир" і "Дональд".

Вони погодилися, що американсько-російські відносини були "абсолютно незадовільними», як висловлюється Москва. В Кремлі вважають, що дві країни в даний час почали новий діалог, який засновано на "рівності, взаємній повазі і невтручанні у внутрішні справи". Крім того, сторони пообіцяли бути на зв'язку і зустрітися найближчим часом (як заявили у Кремлі)...

Через кілька годин після цієї розмови російські літаки відновили обстріл Сирії...

Подію, яка відбудеться навесні або влітку 2017 року тепер неважко уявити. Ви побачите кавалькаду Chevrolet, які зайняли двір Кремля і стоянку під собором XV століття, який виблискує золотими куполами. 45-й президент США вискочить з авто, і енергійно зайде всередину. Дональд Трамп і супроводжуючі його особи проминуть картину, яка показує російських стрільців, які знищують своїх ворогів в середньовічній битві. Далі, він увійде у вражаючу королівську палату, позолочену і прикрашену, наче Вежа Трампа на Манхеттені. Там, людина несподівано маленького росту й зустріне нового президента США.

Після цього будуть теплі посмішки і рукостискання. Путін зазвичай змушує всіх переживати та очікувати свого рішення, проте, у випадку з Трампом він сам не був упевнений у результаті. Хоча ця перемога й була тим, чого Путін прагнув більш за все, проте, навіть сам він вважав її малоймовірною. У день виборів російські ЗМІ попереджали росіян про те, що на виборах у США переможе Клінтон.

Характер першої зустрічі Трампа і Путіна сформує характер міжнародних відносин. Результат буде або умиротворяю чий, або вибухово-небезпечний – західні фахівці з безпеки приголомшені вже тим, як Трамп раніше не шкодував похвал для непередбачуваного президента-диктатора.

Легко також зрозуміти, чого Путін може хотіти від Трампа. Список вимог російського лідера від Америки довгий - його геополітичні вимоги довго розвивались. Його стосунки з Бараком Обамою і Джорджем Бушем були дуже «гарячими». Ймовірно, останній щасливий момент між РФ і США був у 2001 році, коли Джордж Буш-молодший сказав, що він "він розгледів душу Путіна".

Хто гарних панєнок так кохати вмiє (с) - фото 22730
Хто гарних панєнок так кохати вмiє (с)/Getty Images

По-перше, Кремль хоче, щоб США відмовилися від санкцій, введених через анексію в 2014 році Путіним Кримського півострова в України, який захопили російські спецслужби під прикриттям. Санкції, введені Європейським Союзом, були, у свою чергу, покаранням за таємне вторгнення Путіна на Схід України, проведене частково регулярними військами, частково "добровольцями".

Казначейство США не є установою, з якою жартують. Серед тих, хто постраждав від санкцій і замороження активів, є друзі-мільярдери Путіна, які стали мішенями через свою близькість до «старшого члена Російської Федерації», як сухо назвали Путіна в Казначействі. У Вашингтоні широко поширена думка, що їхні активи в сотні мільярдів доларів насправді працюють на Путіна.

По-друге, Володимир Путін хоче, щоб Трамп визнав анексію Криму - цього досі не зробила жодна значна країна світу. Анексія частини чужої території скидається на повернення до темних віків; адже це перший раз, коли кордони Європи були змінені із застосуванням сили, починаючи з 1945 року. Невже Трамп погодиться? Ніхто точно не знає, хоча це виглядає можливим.

Сирийский пасьянс. Кто есть кто в конфликте

І ще є Сирія. Тут Путін хоче, щоб США відмовилися від вимоги, щоб президент Башар аль-Асад залишив владу. Замість цього Путін прагне до співпраці з Трампом в міжнародній боротьбі «проти терористів» - з будь-ким, хто виступає проти режиму Асада.

Нарешті, великим питанням є те, як світ поділиться у новій «Постліберальній епосі». Кремль вважає, що має право на нову сферу впливу. Вона включає в себе колишні республіки Радянського Союзу, а також Східну і Центральну Європу. Московські ідеологи говорять про "цивілізаційні сфери" і "плюро-центризм", - коли Росія має бути домінуючою світовою силою на рівних із США.

В ідеалі, Путін хотів би нову версію Ялтинського договору 1945 року, в якому США, СРСР і Великобританія поділили після Другої світової війни вплив у Європі. Як Ви підозрюєте, Путін міг би погодитися на угоду, при якій Трамп негласно визнає, що Росія має «законний національний інтерес» на території колишнього СРСР. Адже Трамп вже поставив під сумнів роль НАТО - він сказав, що США не будуть захищати країни, які не в змозі оплачувати членські внески в НАТО.

Тож не дивно, що країни Балтії нервують після зустрічі міністрів МЗС Європейського Союзу, які на екстреному засіданні після перемоги Трампа зазначили, що недобрі знаки проявляються в країнах, що межують з Росією. Вони бояться, що "сфера впливу" Росії означає підривну діяльність та втручання у вибори на користь прокремлівських кандидатів. Багато що з цього вже відбувається.

За словами Дмитра Пєскова, прес-секретаря Путіна, Трамп і Путін поділяють «єдиний концептуальний підхід» до зовнішньої політики. «Їх погляди феноменально близькі», - сказав Пєсков в інтерв’ю в Нью-Йорку. Інший високопоставлений російський дипломат, тим часом, визнав, що російський уряд вже знайомий з командою Трампа - вони контактували під час виборчої кампанії.

Несподівано - фото 22729
Несподівано/Getty Images

Але що ж Трамп хоче від Путіна? Це інтригуюче питання. Відповідь на нього, досі невідома. Як успішний дипломат, крутий хлопець, парламентар і загартований обманщик (на бізнес-рівні – ред.), Трамп, безсумнівно, зажадає чогось взамін і від Росії. Справа в тому, що Москва мало що може запропонувати Вашингтону, окрім поліпшення озлобленого в даний момент тону у двосторонніх відносинах.

Проте одну поступку Путін може бути готовим зробити – це Сноуден, інформатор і секретний агент США, який переховувався в Москві з 2013 року. І його термін проживання закінчується влітку наступного року. Можна собі уявити, як Кремль оголошує, з урочистим жалем, що Сноуден порушив умови виду на проживання, а тому – його буде екстрадовано в США.

Проте, цей сценарій не пояснює масову підтримку Путіна командою Трампа. Під час виборчої кампанії в США Путін був єдиним міжнародним діячем, якого Трамп неодноразово вихваляв. Він оцінив його як "сильнішого лідера", ніж Обама. І він закликав Росію здійснити хакерську атаку на Клінтон. Адміністрація Обами вважає, що саме Кремль стоїть за публікацією приватних електронних листів Національного комітету Демократичної партії. Ця подія не була причиною поразки Хілларі, але, безумовно, сприяла їй.

Протягом більшої частини цього року журналісти пробували з'ясувати, якими є важелі, якщо вони взагалі існують, впливу Путіна на Трампа. Як пояснити дивну вірність кандидата колишньому агенту КДБ, чия кар'єра грунтується на ненависті до Америки? Очевидним місцем для початку пошуків був Пол Манафорт, керівник виборчого штабу Трампа, попереднім клієнтом якого був Віктор Янукович, продажний колишній президент України, який втік до Росії в 2014 році після того, як народ повстав проти нього.

Манафорт - важлива ланка між Путіним та Трампом - фото 22731
Манафорт - важлива ланка між Путіним та Трампом/Getty Images

В той час як Манафорт радив Януковичу як укладати волосся, і взагалі «підфарбовувати» публічний імідж, він насправді розвивав зв'язки з могутніми олігархами. Серед них є Олег Дерипаска і Дмитро Фірташ, обидва інвестували в бізнес Манафорта. Один з них був залученим до махінацій з нерухомістю в Нью-Йорку.

Я спробував взяти інтерв'ю у обох олігархів, але безуспішно. Поки неясно, скільки російської готівки залучено в нерухомість, що належить Трампу.

Незважаючи на вичерпні розслідування, журналісти не змогли відповісти на те, що можна було б назвати питанням Френсіса Фукуями. У статті в Financial Times, науковець задавався питанням, чому сталось так, що Трамп "ніколи не критикував Путіна". Фукуяма запитав, чи був Путін "таємною" «кредитною підтримкою», яка тримає всю бізнес-імперію Трампа на плаву".

Знову ж таки, ніхто цього не знає. Протягом багатьох місяців роїлися неймовірні теорії про те, який компромат російські спецслужби можуть мати на Трампа. ФСБ - наступниця КДБ, яким колись керував Путін (насправді, Путін у КДБ був не на керівних посадах – ред.), ця «організація» спеціалізується на зборі компромату, матеріалу, який можна було б використовувати для шантажу. ФСБ має великий досвід з підслуховування, підпільного відеоспостереження та інших таємних трюків.

Останній візит Трампа в Москву був у листопаді 2013 року з нагоди конкурсу краси Міс Всесвіт. Власник готелю, де зупинився Трам був олігархом і азербайджансько-російським забудовником Арасом Агаларовим. («Путін повинен був зустрітися Трампом, але скасував в останню хвилину зустріч, замість того, щоб попередити заздалегідь», - сказав Агаларов.). У заході брали участь багато красивих жінок і була організована вечірка в нічному клубі Москви.

Я зустрів Агаларова, коли працював у Guardian в Росії. Він показав мені свою останню забудову - ексклюзивний житловий комплекс, побудований для найбагатших жителів Москви. Агаларов був чарівним співрозмовником. Ми їздили в його британському Land Rover, проїхали повз замки, які побудовано наче для шотландських аристократів, а його охоронці слідували за нами в чорному Мерседесі. Здається малоймовірним, що Агаларов міг би збентежити Трампа.

Минулий візит Трампа до Москви - фото 22732
Минулий візит Трампа до Москви/Kommersant via Getty Images

Трамп залишився в п'ятизірковому готелі Ritz Carlton протягом усього періоду перебування в Москві, і зайняв номер, який раніше використовував Обама. Американські ЗМІ повідомили, що ФСБ, можливо, вела таємну відеозйомку Трампа в номері. Проте немає ніяких доказів того, що існує будь-яке шкідливе для нього відео. Проте ФСБ, звичайно, зацікавлене в створенні такого роду відео – врешті-решт саме цим займаються співробітники ФСБ.

Наступний візит Трампа в Росію буде святковим. Путін організує щедрий банкет із великою кількістю тостів. Всі ознаки вказують, що Трамп і Путін побудують відносини, які німці називають Männerfreundschaft - близькі, дружні відносини, аналогічні тим, які склалися у Путіна з Герхардом Шредером і Сільвіо Берлусконі, підкріплені непристойними жартами, можливо, з натяками на захоплення, і не на основі будь-яких принципів, а на взаємній зацікавленості.

Раніше, Ендрю Паркер, директор МІ-5 (британська військова розвідка – ред.), дав інтерв’ю The Guardian, вперше в історії МІ-5 за 107 років. Повідомлення Паркера було шокуючим. Він попередив про зростання прихованої загрози з боку Росії, яку він прямо назвав "все більш і більш агресивною".

За словами Паркера, Кремль використовує свій величезний потенціал, щоб просувати свою зовнішню політику за кордоном. «Інструментами цього є пропаганда, шпигунство, диверсії і кібератаки», - сказав він. У той же час, російських агентів у Великобританії вже більше, ніж під час «холодної війни». "Росія працює по всій Європі і в Великобританії сьогодні. Це робота МІ-5,бути в курсі цього", - заявив Паркер.

Протягом більшої частини післявоєнного періоду, міністри говорили з любов'ю про особливі відносин Великобританії з Вашингтоном. Це було абсолютно звичним, але минулого тижня Трамп зателефонував Терезі Мей лише після перших 10 дзвінків від лідерів інших країн, включаючи Єгипет і Саудівську Аравію… Найджел Фарадж (британський аналог Олега Ляшка – ред.) тепер, здається, де-факто став ще й британським представником Трампа, на превеликий жаль Даунінг-стріт.

Одна сфера, де США та Велика Британія мають дійсно особливі зв'язки – це в зборі розвідувальних даних. Файли Сноудена показали, якою мірою NSA (Агентство національної безпеки – американська розвідка – ред.) й її британський близнюк з підслуховування пов'язані між собою. Тепер ліберали побоюються, що Трамп буде використовувати повноваження на прослуховування в США, щоб розправитися з конкурентами і політичними противниками в Вашингтоні та серед ЗМІ.

Для Паркера, як і усіх, хто працює в тіні, є ще одне тривожне питання. Як тісно спецслужби Трампа будуть співпрацювати зі своїми російськими колегами? Чи буде адміністрація Трампа ділитися таємними документами, в тому числі - Її Величності, з ФСБ? Чи будуть хлопці Трампа натякати російським про власні таємні операції Великобританії?

Спецслужби добре обізнані в тому, на що здатен Кремль. У січні цього року громадське розслідування, проведене суддею у відставці сером Робертом Оуеном, прийшло до висновку, що ФСБ направило двох вбивць, щоб усунути російського перебіжчика Олександра Литвиненка. Їхньою зброєю був радіоактивний чай (з плутонієм-210 – ред.) . «Людина, яка "ймовірно схвалила" операцію 2006 в Лондоні, був Путін», - заявив Роберт Оуен. Трамп, нагадаємо, тоді захищав Путіна, сказавши у новинах телеканалу Fox: "Хто знає, хто це зробив?"

Взагалі для Путіна 2016 рік – це рік чудес. Минулого тижня, проросійські кандидати перемогли на виборах в Молдові та Болгарії. ЄС був ослаблений процесом Brexit. Праві популісти набирають силу. Ангела Меркель, яка розглядається багатьма як лідер вільного світу, сильно ослаблена. Хто б заклався проти того, що Марін Ле Пен, яку фінансує Москва, переможе на президентських виборах у Франції у квітні наступного року?

Єдиною проблемою Кремля є стратегія Путіна, яка передбачає антиамериканську політику. До перемоги Трампа, багато росіян вважали, що вони боролися із Заходом, на чужих полях битв, таких як Челябінськ і Воронеж Сирія і Україна, а головна битва вже також незабаром відбудеться. Тепер, після перемогу Трампа, США перестануть бути ворогом номер один для Росії. Проте хтось повинен буде зайняти це місце.

На даний момент, відбувається покращення відносин між Вашингтоном і Москвою, перше за останні 15 років. «Кохання» між Трампом і Путіним може тривати деякий час. За цей час Путін спробує отримати максимально багато поступок від Трампа, а потім повернеться до звичайної позиції – ненавидіти Америку.

Без Табу

Публикации