Foreign Policy: Як побороти корупцію і почати відновлення Донбасу

16.12.2016, 16:40
Велика частина Донбасу досі лишається під контролем терористів - фото 1
Велика частина Донбасу досі лишається під контролем терористів / Getty Images

За більш як два з половиною роки війни на Донбасі Україна отримала десятки мільйонів доларів для відновлення територій, проте через корупцію серед чиновників та підступність сепаратистів, яких підтримує Росія, економіка та інфраструктура на більшій частині Донбасу залишається зруйнованою.

Джошуа Коен, професор політичних наук, етики суспільства, філософії та права запропонував своє бачення та цікавий проект, у якому бачить вихід - як Києву краще боротись із корупцією та сепаратизмом на Сході та відновити Донбас у статті How to Rebuild Eastern Ukraine, опублікованій у журналі The Foreign Policy.

Редакція Без Табу подає переклад статті.

Як відновити Східну Україну

Київ занадто корумпований, щоб зробити цю роботу. Відновлення Донбасу повинно перебувати під контролем незалежного органу

Майже два роки після того, як проросійські сепаратисти вирвали велику частину Східної України з-під урядового контролю, промисловий регіон, відомий як Донбас, залишається пустелею. Близько трьох мільйонів людей досі живуть в районах, не контрольованих урядом, і їхні умови життя здебільшого жахливі. Численні дороги і мости були зруйновані, 1,3 мільйона осіб майже не мають або взагалі не мають доступу до води, цілі міста були зруйновано і тисячі шкіл, лікарень і будинків знищено.

Поки тривають бойові дії, складно починати реконструкцію, але необхідно почати відновлення Києвом контрольованих урядом районів Донбасу - як з очевидних причин гуманітарного характеру, так і щоб запобігти зростанню невдоволеності місцевих жителів владою. Це серйозна проблема, і ставки для Києва високі. Навіть тоді, коли існують прямі докази того, що підтримувані Росією сепаратисти несуть відповідальність за обстріл контрольованих урядом районів, місцеві жителі натомість часто звинувачують українські сили.

І в той час як 55% українців виступають за більш глибоку інтеграцію з Європейським Союзом, то в районах Донбасу, контрольованих Києвом, тільки 23% підтримують ЄС, майже таке ж число і тих, хто вважає за краще приєднатись до Росії. Якщо не зробити чогось, щоб показати жителям Донбасу, що уряд піклується про їхні проблеми, Київ ризикує втратити їх на користь Росії.

Хто зупинить неоголошену війну на Донбасі - фото 26631

Хто зупинить неоголошену війну на Донбасі/Getty Images

Кращий шлях для Києва зараз - значно поліпшити життя місцевих жителів шляхом відновлення інфраструктури, від якої вони залежать. Перебудова регіону не буде дешевою – за оцінками вартість може скласти від $ 1,5 млрд до $ 15 млрд. У той час як Київ недавно отримав $ 115 млн, щоб приступити до відновлення шкіл і лікарень, і, беручи до уваги невиконання досі цього зобов’язання, подальша підтримка з боку міжнародного співтовариства навряд чи буде надана.

Є потужний аргумент, що це в інтересах Заходу, допомогти Україні у відновленні. Але для того, щоб зробити справу, Київ повинен спочатку показати іноземним донорам, що він може забезпечити чистий, вільний від корупції процес роботи. Це буде подвигом з огляду на традиції хабарництва, яке і раніше було поширено в Україні. Насправді можуть знадобитися кардинальні заходи. Кращий спосіб прослідкувати шлях грошей туди, куди вони повинні були б дійти, необхідно зробити процес всіх витрат на реконструкцію Донбасу повністю вільним від державного контролю і передати незалежній комісії. Здати право на управління державними закупівлями буде гіркою пігулкою для будь-якого уряду, але унікальний виклик, представлений ситуацією на Донбасі, вимагає мислення поза рамками.

Відколи Україна вийшла з Радянського Союзу в 1991 році, на Донбасі утворилась економічна структура, в якій фінансові інтереси місцевої влади та криміналітету практично не відрізняються один від одного. Крім того, ці мережі продовжують функціонувати під час війни, незважаючи на лінію, що розділяє контрольовану урядом і сепаратистами території.

«Багато хто з політичних і економічних еліт працюють по обидва боки кордону», - говорить Дон Баузер, фахівець із боротьби з корупцією, які працюють в регіоні. В результаті, він боїться, що «є компанії, у яких реальний власник може сидіти на підконтрольній сепаратистам стороні, і які можуть в кінцевому підсумку перемогти на конкурсі контрактів на відновлення, якщо процес не буде ретельно контролюватися». Безліч «мутних» угод з продажу палива та іншої продукції ілюструють побоювання Баузера. Недавнє розслідування «Української Правди» виявило, що вугілля, про яке Київ стверджував, що купує його у Південної Африки, було насправді придбано у компанії з утримуваних сепаратистами територій. Проблема з покупкою вугілля з територій, захоплених сепаратистами, є фактом безпосереднього фінансування сепаратистів, з якими борються українські війська.

У 2015 році журналісти показали, як продажні українські чиновники наживалися на таких операціях. І є ще більше. Нещодавно проведене дослідження «Нової Газети» виявило, що підприємство, пов'язане з олігархами епохи Януковича, який тепер живе в Москві, виграло контракти на поставку паливом Міністерству оборони України тоді, коли українські воїни боролися за своє життя під час битви за Дебальцеве у 2015 році. З огляду на зв’язок між бізнесом і політиками в регіонах, контрольованих сепаратистами, швидше за все, частина з тих $ 26 мільйонів допомогла сепаратистам купити зброю для війни проти українських сил.

З таки щастям і на волі - фото 26632

З таки щастям і на волі/Getty Images

Ці події підкреслюють необхідність Києву вжити рішучих заходів для забезпечення того, щоб кошти, які виділяються на відновлення Донбасу, не опинялись в потім в руках ворогів. Для України буде щастям, якщо незалежна конкурсна комісія знизить цей ризик - але тільки якщо буде правильно сформована. По-перше, всі торги повинні проходити через Prozorro, онлайн-системи закупівель України. Це дозволить підвищити прозорість та залучити максимальну кількість учасників. Але в той час як Prozorro врятувало для державного бюджету України мільйони доларів, ознаки корупції ще присутні.

Український журналістський проект розслідувань «Наші Гроші» нещодавно виявив ознаки корупції в тендері в розмірі $ 20 млн, що був запущений через Prozorro. Незалежний експерт із закупівель Наталія Шаповал виявила, що більшість будівельних тендерів 2016 року в Донецькій області мали тільки одного учасника торгів - ознака того, що місцеві фірми могли вступити в змову, щоб розділити бізнес заздалегідь. З цієї причини використання тільки Prozorro не буде достатньо - тільки незалежна конкурсна комісія буде в змозі усунути залишки корупції.

По-друге, враховуючи бюджетні проблеми України, будь-яка незалежна конкурсна комісія повинна мати повністю західне фінансування. Хоча це може коштувати мільйонів, але це - крапля в морі в порівнянні з мільярдами доларів, які будуть необхідні для відновлення Донбасу. І якщо це гарантує, що ці мільярди йдуть туди, де вони і повинні бути, уникаючи збагачення ворогів України, то це буде позитивний грошовий внесок.

По-третє, склад конкурсної комісії має вирішальне значення. Ми вже бачили, що київські чиновники підозрюються в участі в тіньових вугільних угодах, які приносять гроші сепаратистам. Служба безпеки України, як і раніше має функцію економічного нагляду, і може її використовувати, щоб направити закупівлі до конкретних компаній. З цих причин конкурсна комісія повинна включати тільки реформаторів від громадянського суспільства і західних експертів без будь-якої участі з боку українського уряду. Крім того, весь персонал комісії повинен пройти курси підвищення кваліфікації по виявленню шахрайства, змови і інших форм корупції. Вони також повинні бути зобов'язані декларувати будь-які конфлікти інтересів будь-яких великих закупівель, які вони помітять.

Чи є в українських політиків політична воля здійснювати реформи? - фото 26630

Чи є в українських політиків політична воля здійснювати реформи?/Getty Images

Четверте і, можливо, найголовніше - конкурсна комісія повинна брати участь у процесі на кожному етапі процесу закупівель від початку до кінця. На початку кожного проекту персонал повинен уважно оцінити сумлінність всіх зареєстрованих учасників. Це передбачає не тільки аналіз зареєстрованого власника кожної компанії, але і виявлення будь-яких прихованих бенефіціарних власників. Загалом комісія повинна розробити і підтримувати комплексний чорний список фірм, підозрюваних в корупції або зв'язках із сепаратистами у минулому. Також важливо, щоб умови конкурсу на кожну закупку повинні були записані незалежними співробітниками комісії. Корумповані чиновники часто розробляють тендери з такими суворими специфікаціями, які може виграти тільки одна компанія або тип технології, яким володіють їхні партнери.

І останнє: після того, як конкурсна комісія обирає переможця кожної закупівлі, вона повинна залишатися для участі в моніторингу того, як ці контракти реалізуються. Це дозволить не тільки забезпечити контроль якості, але й завадить переможцям співпрацювати з компаніями, обвинуваченими в корупції.

Співробітники тендерної комісії могли б також проводити тренінги для організацій громадянського суспільства та журналістів, щоб вони могли допомогти знайти будь-які потенційні зловживання ресурсами. Відновлення всього регіону для незалежної тендерної комісії буде тривалим і трудомістким. Але ставки для України не може бути вищими, ніж зараз. Невдалий процес не тільки ще більше відштовхне мільйони громадян і збагатить ворогів України - це також буде коштувати ділової репутації на Заході. З іншого боку, успішне відновлення Донбасу – це те, чого його населення відчайдушно прагне.

Без табу

Публикации