Ілюзія реформи. Куди Україну ведуть вимушені реформатори

18.11.2016, 14:35
Що змінилось в Україні за три роки? - фото 1
Що змінилось в Україні за три роки? / Getty Images

Видання Bloomberg опублікувало статтю Reforms Push Ukraine Toward Russia. Автори переконують, що Україна має вчитись самостійності у вирішенні власних проблем, особливо, якщо США під керівництвом Трампа поставлять замирення Росїї та скоротять обсяг допомоги Україні.

Стаття Reforms Push Ukraine Toward Russia за авторства Марка Чемпіона та Дарини Краснолуцької. Переклад – Без Табу.

ТРАМП, ПУТІН І МЛЯВІ РЕФОРМИ ШТОВХАЮТЬ УКРАЇНУ ДО РОСІЇ

Для України, яка балансує на лезі ножа між російською владою і допомогою Заходу, перспектива втратити захист "дядька Сема" після обрання нового президента США є досить загрозливою. Гіршою може бути тільки втрата "Дядька Джо" (мається на увазі - Джо Байдена, хоча так американці називали у роки Другої світової Сталіна – Без Табу).

Віце-президент США Джо Байден успішно "вмовляв" уряд у Києві не відходити від зобов'язань по економічних реформах та боротьбі з корупцією, передбачених у пакеті фінансової допомоги від Міжнародного валютного фонду, одночасно з впливом на США та Європейський Союз для надання допомоги Україні. Нагадаємо, саме програма МВФ складає фундамент усієї іноземної допомоги, від якої залежить Україна.

Нині ж схоже на те, американська допомога Україні послабне зі вступом новообраного президента США Дональда Трампа на посаду в січні. Ще невідомо, чи буде Трамп дотримуватись передвиборчих обіцянок, які передбачають зближення з Росією, визнання Криму російським та зняття санкцій, проте будь-який подальший рух України в бік Заходу буде дуже болючим для американсько-російських відносин. Тим більше, що у понеділок Трамп домовився в телефонній розмові з президентом Росії Володимиром Путіним нормалізувати відносини і поглибити співпрацю в боротьбі з тероризмом.

"Краще, що Україна може зробити зараз – це реформуватись і стати самодостатньою», - сказав у Києві під час інтерв'ю Міхеїл Саакашвілі, екс-президент Грузії, який боровся і програв війну з Росією в 2008 році.

У п'ятницю він створив новий політичний рух на своїй новій батьківщині, з викликом у стилі Трампа (свого товариша - ред.) - змести "корумповану еліту", яка керує Україною з моменту здобуття незалежності в 1991 році.

Хоча і з меншими складнощами, проте західні покровителі України також бачать у виборі Трампа президентом підвищення актуальності для українського уряду, нарешті, взяття зобов’язань у виконанні програми МВФ і подвоєння зусиль зі створення більш сильної економіки та інститутів.

«Це було перше, що спало мені на думку, коли я побачив результат виборів у США», - сказав Іван Міклош, колишній міністр фінансів Словацької Республіки, який нині працює радником в українському уряді.

«Вони повинні робити те, що потрібно країні, і вже не тільки те, що вимагали західні покровителі», - додав він під час інтерв’ю в ресторані на київській вулиці Хрещатик, де досі розміщаються десятки маленьких святилищ в пам’ять людям, застреленим під час Революції на Майдані в 2014 році.

ЗВОРОТНІЙ МЕХАНІЗМ

Сумно те, що Україна нарешті рухається в правильному напрямку, проте занадто повільно, на думку Міклоша. «Тепер цей прогрес знов під питанням, навіть схоже, що він може стати зворотнім», - вважає радник українського уряду.

Ця думка відбилась на біржових показниках, зважаючи на те, що державний бюджет залишився додатнім в останній частині року, а валюта та інфляція стабілізувались і проявили тенденції до відновлення до докризового стану (мабуть, здалеку видніше - ред.). Прибутковість трирічних облігацій України виросла більш ніж на два пункти після того, як в США пройшло голосування.

Шок від перемоги Трампа для українського уряду, який поставив не на того коня, не викликав сумнівів минулого тижня. Чиновники, в тому числі міністр внутрішніх справ, поспішно видалили в Facebook повідомлення, в яких вони критикували Трампа під час кампанії.

Високопоставлений український чиновник, який попросив не називати його імені через делікатність питання, сказав, що влада зараз робить ставку на сильну підтримку серед республіканців у Конгресі, що можуть впливати на Трампа на користь України.

"ПІД АВТОБУС"

"Це, ймовірно, спроба видавати бажане за дійсне", - сказав Ян Бреммер, президент Євразійської групи нью-йоркської консалтингової компанії політичних ризиків. Через два з половиною роки після того, як Росія почала секретну військову операцію по підтримці сепаратистів у східній частині Донбасу, українські інтереси, швидше за все, будуть принесені в жертву, після того, як нова адміністрація у Вашингтоні поставить в пріоритет співпрацю з Москвою.

"Трамп хоче набрати рейтинг, і я думаю, що цілком можливо, що США під керівництвом Трампа буде швидко рухатися в бік відновлення відносин з Росією, зокрема, по Сирії'',- сказав Бреммер.

"Це явно кидає Україну під автобус", - говорить він.

Президентські вибори у Молдові та Болгарії, які пройшли в неділю, підкреслили те, що геополітична ситуація зміщується на користь Росії, залишаючи Україну все більш самотньою.

Мало хто має більш песимістичний погляд на те, що планує Путін відносно його колишніх радянських сусідів, ніж Саакашвілі, який брав участь у Революції Троянд в Грузії перед тим, як зіткнувся з підтриманим Путіним сепаратизмом у Південній Осетії. Проте, він теж вважає, що Україна повинна менше покладатися на США і замість цього зосередитися на модернізації пострадянської системи, яка залишила країну вразливою перед вторгненням і дестабілізацією.

"Люди дуже бояться зараз", - сказав Саакашвілі в інтерв'ю в тимчасовій резиденції в центрі Києва. - "Вони занадто звикли озиратись на США".

Він навів приклад зі старою американською протитанковою зброєю, яку Україна марно намагається отримати у Вашингтона для захисту. У країні є більш просунуті моделі зброї, яку її власні оборонні підприємства могли б виробляти, але вони занадто неефективні і корумповані для цього, стверджує Саакашвілі. Потрібні набагато більш радикальні реформи, але "цей уряд ніколи не зробить цього", сказав він.

У п'ятницю він закликав до дострокових виборів і звинуватив президента Петра Порошенка у тому, що він нібито захищає систему, побудовану на корупції. Саакашвілі також показав відеокліп з Трампом, вихваляючись його візитом до Грузії за часів його президентства.

"Я повинен бути дуже жорстким щодо них", - сказав Саакашвілі, який пішов у відставку з поста губернатора Одеської області в Україні всього тиждень тому, і тепер поклав око на прем'єрське крісло.

"Це трохи схоже на Трампа", - додав він, сміючись.

Порошенко заперечує звинувачення про те, що він неохочий і вимушений реформатор. Біда в тому, що за опитуваннями громадської думки видно: зараз у результаті виборів оберуть ще менш охочий до реформ парламент, ніж той, що є. Крім того, сам Саакашвілі, на думку аналітиків, має мало шансів на перемогу.

Тим не менш, антикорупційне повідомлення колишнього президента Грузії стало резонансним. За кілька днів до сумнозвісних виборів у США в Києві розігралось власне реаліті-шоу в стилі драми: примусове декларування державними службовцями своїх багатств, які їм якимось чином вдалося накопичити на зарплату в кілька сотень доларів за місяць.

КВИТОК В КОСМОС

Обурливі багатомільйонні рахунки в банках, мільйони доларів готівки і цінності, які держслужбовці задекларували (серед яких - колекція японських ляльок нецке ціною в $ 6,4 млн та квиток на космічний корабель для польоту в космос), заглушили будь-які проблеми з приводу майбутніх виборів США.

МВФ, який вимагав подачі декларацій у якості умови для надання подальшої фінансової допомоги, назвав декларування першим успішним кроком. Представники фонду також заявили, що очікують подання на розгляд до суду справи на основі розслідувань поданих декларацій.

Айварас Абромавічюс, колишній міністр економіки, який пішов у відставку на початку цього року, сказав, що він часто використовував Посольство США в якості рупора. Показуючи накази американським чиновникам перед відправкою їх на розгляд, він міг боротися з негативними наслідками від реформування, послаблюючи їх шляхом засвідчення того, що вони вже були схвалені "нашими партнерами", розповідає Абромавічюс.

Без "Дядька Джо'' і при зайнятості США це буде неможливим. Ті ж чиновники тепер повинні будуть взяти на себе відповідальність за політично непопулярні реформи, яких вимагає МВФ. І втілювати їх в той час, коли вони будуть готуватись до виборів, намічених на 2019 рік.

''З огляду на послужний список деяких людей, які перебувають при владі, важко повірити, що буде так легко змінити свій менталітет'', - сказав Абромавічус.

Без табу

Публикации