Гройсман і е-декларування: я не найбідніший в Україні

08.11.2016, 13:35
За 10 років у політиці Володимир Гройсман став прем'єр-міністром України - фото 1
За 10 років у політиці Володимир Гройсман став прем'єр-міністром України / Без Табу

Тиждень пройшов після закінчення подання е-декаларацій українськими держслужбовцями. Результатом цього став шок українців, які побачили, що політична «еліта» колекціонує автомобілі, годинники і вина, має мільйони доларів готівкою та володіє церквами.

Авторитетне британське видання The Guardian опубліковало статтю Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана, яку він присвятив електронному декларуванню в Україні.

Стаття політика схожа на райдужний звіт про те, як чудово проходять в Україні реформи і йде сувора боротьба з корупцією, хоча пересічний українець скептично сприйме цю інформацію, стикаючись кожен день з суворою українською дійсністю.

Ми вирішили розглянути публікацію через зацікавленість ситуацією з е-декларуванням в Україні та через високий авторитет видання The Guardian.

Редакція Без Табу публікує точний переклад статті в The Guardian Why I declared my wealth and made Ukraine’s elite follow suit

Чому я оприлюднив своє багатство і змушую Українську еліту наслідувати мій приклад

Прем'єр-міністр України пояснює, як його уряд використовує систему орієнтирів, щоб змусити високих держпосадовців декларувати свої активи.

Ми творили Історію в Україні минулого тижня. Вперше за всю історію, більш 100 тисяч вищих посадовців, в тому числі президент, члени Кабінету Міністрів, депутати, судді, прокурори та інші державні службовці оголосили про свої активи відповідно до нашої нової системи електронного декларування. У заяві, схваленій усіма провідними організаціями українського суспільства, жодна з яких не соромиться критикувати владу, вони привітали систему як «дійсно революційний крок в напрямку викорінення корупції».

Активісти і журналісти вже розслідують походження коштів і активів, які були задекларовані офіційними особами. Це освітило ситуацію на найвищих рівнях влади і тепер минуле вже ніколи не вдасться повернути. Досягти цієї мети було нелегко, і на нашому шляху до більшої прозорості ми зіткнулися з багатьма перешкодами. ЗМІ, українське суспільство та інша публіка були налаштовані скептично до останнього моменту. Прихильники старої системи роблять все можливе, щоб запобігти цим та іншим змінам, які ми зробили, щоб викорінити корупцію.

Я добре пам'ятаю ті труднощі, з якими ми змушені були зіштовхнутись, намагаючись впровадити цей закон через парламент, я якраз був спікером парламенту в той час.

Влітку минулого року, система електронного декларування була затримана і на мить здалось, ніби проект зазнає невдачі, але уряд настояв на його продовженні. Я був одним з перших вищих держпосадовців, які задекларували свої активи в системі. Я також буду першим, хто скаже, що я готовий до того, щоб мою заяву ретельно дослідили. Я вважаю, що всі українські державні службовці повинні пояснити походження своїх активів і в тих випадках, коли будуть виявлені порушення, вони повинні бути покарані відповідно до закону.

Система електронного декларування дозволяє провести межу між політиками минулого, які ніколи не пояснювали походження своїх активів, та політиками майбутньої України, які відтепер будуть звітувати перед народом, і які повинні пояснити, звідки вони взяли свої гроші.

Нова система є важливим кроком в придушенні корупції в Україні, але вона далека від фінальної стадії. Мій уряд забезпечить абсолютну підтримку Національному бюро по боротьбі з корупцією (НАБУ), створеному нашим кабінетом.

Як моя декларація показала, я не найбідніша людина в Україні, хоча я далекий від найбагатших. Я розпочав політичну кар’єру в 2006 році як успішний бізнесмен, і відтоді я декларую всі свої доходи. Проте я дуже добре знаю, що багато людей в моїй країні досі мають дуже мало економічних можливостей, а деякі живуть за межею бідності. Декларування більшою частиною шокувало українців, які усвідомили, наскільки великий розрив у нашій країні між бідними і багатими.

Поліпшення цієї ситуації є вищим пріоритетом мого уряду. Існує ще багато чого, що треба для цього зробити, але ми маємо реальний прогрес в імплементації нашої програми реформ, яка має на меті поліпшення економічної ситуації для всіх українців.

На додаток до реформ, запроваджених для боротьби з корупцією, Україна також робить кроки по модернізації нашої судової системи, перетворенню національної поліції і впроваджує закони для поліпшення умов для бізнесу та іноземних інвестицій.

Ми лібералізували наші енергетичні ринки – це важлива реформа, призначена для боротьби з корупцією, яка зустрічає значний опір з боку зацікавлених кіл. Цього року економіка має зрости на 1,5%, а на 2017 рік прогнозовано зростання на 3%. Інфляція різко знизилася з 43% в 2015 році до 12% в поточному році, а 8% прогнозують на наступний рік. Поглиблена і всеосяжна зони вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом вступила в силу з 1 січня, створюючи значні економічні вигоди для обох сторін, а влітку ми підписали угоду про вільну торгівлю між Канадою та Україною.

Як у прем’єр-міністра, моїми головними пріоритетами є стабілізація країни і зростання економіки, для того, щоб всі українці стали успішними, та поліпшити свій рівень життя. Для досягнення цієї мети ми повинні закласти міцний фундамент, на якому ми можемо будувати сучасну європейську державу. Система електронного декларування є важливим етапом в цьому процесі.

Без табу

Публикации