Офшори і Україна. Чи борються наші політики з корупцією?

05.10.2016, 10:45
3
Українська корупція під ключ - фото 1
Українська корупція під ключ

В Україні нині дуже гостро відчуваються валютні коливання та наповненість бюджету. Як доводять журналістські розслідування, серед політиків та чиновників завжди знайдуться ті, кого можна легко спокусити на протизаконну діяльність та "легкі гроші".

В Україні продовжують "боротьбу" з офшорами та "конвертцентрами", проте на місці закритих установ з'являються інші, а іноземні банки та фірми не повертають сховані та вже "відмиті" гроші корупціонерів з України. Незважаючи на риторику про успішну боротьбу з корупцією на хвилі патріотизму, мало що змінюється. Журналісти вирішили перевірити теорію про те, що "успіхи" цієї боротьби пов'язані з участю в офшорах високопосадовців, які не будуть ловити самі себе.

У статті Ukrainian Top Officials Involved In Secret Offshore Deals (Written By Graham Stack) журналісти з проекту "Organized Crime and Corruption Reporting Project" зібрали інформацію про кількох політиків, які займали ключові посади як до "Революції Гідності", так і після неї, і були помічені в користуванні "конвертцентрами" та офшорами. Автор статті подає також матеріали, на основі яких проводив розслідування.

Редакція Без Табу приводить скорочений переклад оригінальної статті автора.

УКРАЇНСЬКІ ВИСОКОПОСАДОВЦІ, ПРИЧЕТНІ ДО ТАЄМНИХ ОФШОРНИХ ОПЕРАЦІЙ

Відповідно до документів, отриманих OCCRP, низка українських високопосадовців використовуює складну мережу офшорних компаній і банківських рахунків для проведення операцій з нерухомістю в різних країнах.

Вони використовують те, що відомо як "майданчик" або "конвертаційний центр" - готове рішення для відмивання грошей, ухилення від сплати податків і приховування активів, яке включає компанії в офшорах, секретні банківські рахунки і "довірених осіб", які діють як підставні особи для людей, що стоять за лаштунками.

Серед цих корупціонерів - колишні депутати, високі чини правоохоронних органів і сини вищих посадових осіб як в секторі оборони, так в організаціях по боротьбі з корупцією.

ДРУГЕ ПОКОЛІННЯ

У грудні 2014 року Олександр Терещенко, 19-річний український студент, відправив електронне повідомлення агенту з нерухомості в Лондон щодо купівлі квартири в декількох хвилинах пішки від будівлі парламенту.

"Будь ласка, запитайте Грехема [Вілсон, адвокат] щодо угоди [про обслуговування клієнтів] з його підписом і печаткою", - написав він. "Власник рахунку, який зробив переказ, нещодавно подзвонив мені. Якщо вони не отримають цей документ протягом найближчих годин, то будуть вимагати повернути його як помилковий". Власнику рахунку, ймовірно, необхідні документи, щоб пояснити пересилання і задовольнити вимоги по відмиванню грошей.

Олександр Терещенко - фото 15741
Олександр Терещенко

Олександр Терещенко є сином високопоставленого чиновника з сектора оборони України Юрія Терещенко, який побудував свою кар'єру в державній торгівлі зброєю. У 2014 році старший Терещенко займав місце тимчасово виконуючого обов'язки глави "Укроборонпрому" - державного виробника і експортера зброї.

Мабуть, отримати вчасно документи від англійського юриста не вийшло, і оператори офшорних "майданчиків" нашвидкуруч виписали рахунок.

Згідно з рахунком і неофіційними наказами про оплату від "майданчиків", 106 670 фунтів початкової оплати квартири було перераховано на рахунок юриста в офшорній компанії під назвою "Berly Trade" з банківським рахунком в латвійському провідному офшорному банку ABLV, зареєстрованої на Сейшелах.

У відповіді юному клієнту юрист попереджав, що "для дотримання Правил протидії відмиванню грошей ми можемо прийняти грошові кошти від Вас або від третіх осіб, про яких у нас є повна інформація". Юрист Вілсон відмовився коментувати ситуацію, посилаючись на професійну таємницю. Але якби англійські адвокати отримали б інформацію про компанію, яка перерахувала їм понад 100 тисяч фунтів, вони б зблідли.

Компанія "Berly Trade" з'явилася менш ніж за 6 місяців до цього, в липні 2014-го. У вересні було відкрито рахунок в латвійському банку ABLV. Згідно з відредагованою банківською випискою, яка стосується перших трьох тижнів діяльності компанії, гроші почали з'являтися в жовтні 2014-го.

Документи вказують, що $190 000 було виплачено на рахунки протягом тих трьох тижнів, і велика частина суми відійшла до інших фірм з рахунками в тому ж банку. Платежі не схожі на звичайні бізнес-операції. Наприклад, близько $42 000 було виплачено у вигляді шести окремих переказів. Оформлення документів показує, що гроші були використані, щоб купити квіти від постачальників в Еквадорі. Великі суми були виплачені і отримані від інших фірм з рахунками в ABLV.

Юрій Терещенко - фото 15740
Юрій Терещенко/skelet-info.org

До грудня 2014 року через рахунки переводились мільйони. Крім грошей, які були переведені в Лондон за квартиру Терещенко, в грудні 2014-го "Berly Trade" зробила вісім переказів на загальну суму близько мільйона доларів інший офшорній компанії, яка зареєстрована на Маршаллових островах з рахунком в швейцарському банку "Julius Baer". Згідно з рахунками про оплату, гроші були "за маркетингові послуги".

Наступного місяця "Berly Trade" отримала і відправила мільйони іншим офшорним компаніям. Також гроші приходили і відправлялися фірмам і приватним особам з Тунісу, Туреччини, Чехії, Угорщини та США.

ДЖЕРЕЛО ФОНДІВ

Де молодий Терещенко знайшов гроші, щоб купити холостяцьке житло у Лондоні? За його листуванням з адвокатами в Лондоні виходить, що £332 тис. за однокімнатну квартиру він отримав у сім'ї.

У березні 2014 року батько Олександра Юрій Терещенко написав статтю, в якій йшлося про "Укроборонпром". Там було написано, що корупція виснажує оборонну індустрію в Україні, але все зміниться під його керівництвом.

"Ми повинні гарантувати, що ми не будемо терпимі до корупції", - писав він.

Пізніше в 2014 році старший Терещенко очолив Державну службу експортного контролю, яка займалась ліцензіями на експорт товарів військового призначення та товарів подвійного призначення (які можуть бути використані як для військових, так і комерційних цілей).

Незважаючи на обіцянки Юрія Терещенка покінчити з корупцією, в грудні 2015 року Служба безпеки України заарештувала одного з його заступників, Сергія Головатого, якраз після того, як він отримав останній внесок в розмірі $ 250 тис. готівкою хабаря за надання ліцензії на експорт місцевій компанії. За даними СБУ, деякі з фондів були знайдені в будинку Юрія Терещенка. В результаті він був звільнений в червні 2016 року.

Журналіст OCCRP поспілкувався з Олександром Терещенком в Лондоні. "Мого батька звільнено, хоча це не він брав хабаря", - сказав Терещенко-молодший англійською мовою, відточеною за чотири роки навчання в елітному навчальному закладі "Malvern College". Він не спростовує достовірність електронного листування з юристами.

Будинок у Лондоні - фото 15742
Будинок у Лондоні

Олександр сказав, що квартиру йому купив не його батько: "Природно, я занадто молодий для того, щоб заробити стільки грошей самостійно, але чому ви вважаєте, що за квартиру заплатив мій батько? Це був інший родич, і саме тому гроші були виплачені з іншого рахунку, про що йшла мова в листуванні".

Зв'язатися безпосередньо з Юрієм Терещенком, який був відсторонений від посади на час розслідування, не вдалося.

УГОДИ З ІНОЗЕМНОЮ НЕРУХОМІСТЮ ЗАСТУПНИКА ГЕНПРОКУРОРА

Як Юрій Терещенко, Микола Герасим'юк, перший заступник генерального прокурора України, в період з червня 2014 року по грудень 2014 року використовував такі ж "майданчики", що і Терещенко, для виводу коштів в Європу та щоб купити нерухомість.

Він придбав власність на ім'я дружини Катерини, яка в свою чергу давала доручення двом агентам діяти від її імені, відповідно з документами, контрактами і листами з поштової скриньки Герасим'юк, які бачили репортери OCCRP.

У договорах йдеться, що Герасим'юк перевів одному з довірених осіб щонайменше 150 тис. доларів через "Itaco Alliance". Це одна з трьох сейшельських фірм, заснованих в липні 2014 року разом з "Berly Trade". У них один і той же директор - Вікторія Гайдай, прибиральниця з Києва. У обох компаній є рахунок в латвійському банку ABLV.

Микола Герасимюк - фото 15743
Микола Герасимюк/politrada.com

Агентом був бізнесмен Олег Заскідович, який був уповноважений представляти Катерину Герасим'юк в Словаччині. Відповідно до контрактів, грошові перекази були нібито для будівельної техніки.

Герасим'юк і його дружина перевели ще $ 500 тисяч до Словаччини і Хорватії для придбання нерухомості, проводки коштів через інший "майданчик" - британську фірму "Smartus Business" і "Old World Management Ltd." з "пропискою" в Белізі.

Герасимюк також перевів близько 100 тисяч доларів через "майданчик" для оплати навчання і проживання у Великобританії в 2013-2014 роках для своєї дочки. Оператори "майданчика" направляли платежі через фірму "Smartus Business", Белізьку компанію "Eyland Ltd." і "Donberg Ltd.", а також панамську "Wiorex Trade". У всіх були рахунки в латвійських банках.

Будинок Герасимюка в Хорватії - фото 15744
Будинок Герасимюка в Хорватії

Герасим'юк відмовився дивитися на електронні листи, показані йому. "У мене немає ніякої особистої адреси електронної пошти," - сказав він.

КОРУМПОВАНІ ПРОПОЗИЦІЇ

Звідки всі ці гроші беруться?

Відповідно до інших електронних листів, отриманих OCCRP, Герасим’юку пропонували хабаря за зняття звинувачення проти соратників Януковича. З ним пов'язують політичні ігри з майном, вартість якого оцінюють у мільйони доларів. Один з користувачів, використовуючи псевдонім "Чайна-таун", звернувся до Герасим'юка від імені Армена Саркісяна, бізнесмена зі східноукраїнського міста Горлівка, пропонуючи хабар у 500 тис. доларів за його свободу.

З листування з Герасим'юком ясно, що у Саркісяна були "проблеми в його департаменті - серед іншого його підозрювали в організації "тітушок". "Він готовий піти на будь-що для вирішення цієї проблеми і буде діяти відповідно. Чи зможеш ти допомогти?". Це діалог, під час якого відбувалося обговорення розмірів хабаря. Герасим’юк відповів на кирилиці: "Матч? хау?", що, вочевидь, було спотвореним словосполученням "how much?".

Заявник відповів: "прийде до вас, коли людина отримає свободу пересування, 100 тис. гостей, ще 400 тисяч прийде після повного зняття звинувачень, я буду гарантом і депозитарієм", пропонуючи в цілому $ 500 тисяч хабаря за зняття звинувачень проти Саркісяна.

Пізніше той самий загадковий адресат "China Town" надіслав Герасим'юку документи щодо справ відносно фірм Максима Лавриновича, сина Олександра Лавриновича, який служив в якості міністра юстиції під керівництвом колишнього президента Віктора Януковича.

Максим Лавринович - фото 15745
Максим Лавринович

Максим Лавринович розповів OCCRP, що його юридична фірма не мала нічого спільного з цією електронною поштою.

У серпні 2014 року впливовий бізнесмен Олександр Грановський послав Герасим'юку резюме кримінальної справи за фактом нібито підробленого договору позики, який, в разі успіху, буде впливати на тривалу суперечку про право власності одного з найбільших українських торгових центрів, ТРЦ Sky Mall в Києві, на його користь. Естонський бізнесмен стверджував, що інвестував близько $ 120 млн в рамках проекту.

Грановський був головою ради "Assofit", однією зі сторін у суперечці. Лист був відправлений з особистої пошти до початку слухання.

За словами Михайла Меркулова, генерального директора кіпрської компанії Arricano (противники Assofit в суперечці за контроль над Sky Mall), спостерігається "масове втручання" в суперечці з боку Генеральної прокуратури, поліції та судів на користь Assofit, включаючи кримінальні звинувачення проти представників Arricano і її афілійованих осіб, згаданих в повідомленнях електронної пошти Грановського.

Грановський, який потрапив до парламенту в листопаді 2014 року в якості члена для президентського блоку Петро Порошенко, сказав журналістам OCCRP, що він не намагався впливати на Герасим'юка. Герасим'юк також сказав, що його нова робота в якості помічника Грановського не мала ніякого відношення до справи Sky Mall.

ГРОШІ УГОРЩИНИ

Інші українські офіційні особи також використовували для переміщення коштів на "майданчик" в Угорщині. Роман Забзалюк був членом парламенту України протягом трьох термінів. Під час свого останнього терміну, починаючи з 2012 року, він був заступником глави парламентської фракції партії "Батьківщина" Юлії Тимошенко, та заступником голови парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони. Він працював у комітеті по боротьбі з організованою злочинністю і корупцією.

 - фото 15746

У 2014 і 2015 роках Забзалюк перевів принаймні $ 735 тисяч на рахунки в Угорщині, що належать йому і двом його помічникам у парламенті, якщо вірити платіжним дорученням. В угорських записах говориться, що Забзалюк і його колишні помічники, Юлія Конина і Анатолій Петлюк, інвестували кошти в будинок недалеко від Будапешта, а також фірми, розташованої в безпосередній близькості від парламенту Угорщини.

В черговий раз спливає фірма "Berly Trade" поряд з панамською "Adlon Investments", у якій з рахунку в латвійському "Baltic International Bank". "Berly" і "Adlon" перераховували кошти на рахунок Забзалюка в угорському банку MKB. Згідно з документами, гроші надходили за автозапчастини.

У лютому 2012 року Забзалюк публічно заявив, що він отримав $ 450 тис в якості хабаря за вихід з депутатської групи "Батьківщина", яка в той час виступала проти більш авторитарної і корумпованої адміністрації Януковича. Гроші були виплачені через прихильників Януковича.

Він стверджував, що хотів викрити корупціонерів, залишався в "Батьківщині" і заявив, що він пожертвував кошти дитячій лікарні. Забзалюк нарешті залишив "Батьківщину" в січні 2014 року.

Були зроблені спроби зв'язатися з Забзалюком, Кониною і Петлюком через соціальні мережі та електронну пошту, але вони не відповіли. Ніхто не відкрив журналістам OCCRP двері будинку біля Будапешта.

ЛІБЕРТАРІАНЦІ ПЕРЕВОДЯТЬ КОШТИ ДО ТЕПЛИХ КРАЇН

Так, Геннадій Балашов, колишній депутат, підприємець і політик, який невдало балотувався на посаду мера Києва в жовтні 2015 року, перерахував офшорній компанії "Берлі" близько $100 тис і захотів бути підключений до рахунку США в "Wells Fargo". Співзасновник партії Балашова Олег Притула, власник приватної клініки, відправив на рахунок "Берлі" більш ніж $ 400 тис для відправки на свій рахунок в США в "Wells Fargo".

Геннадий Балашов - фото 15747
Геннадий Балашов

У всіх випадках ці кошти були перераховані в якості оплати за імпорт автомобільних запчастин в Україні, і були виплачені на рахунки Wells Fargo за допомогою фірми "Сейшели Берлі". Та немає ніяких доказів того, що будь-хто бере участь в бізнесі автомобільних запчастин.

У 2015 році Балашов і Притула разом придбали компанію в курортному містечку Флориди "Flagler Beach", "Ошенсайд Котеджі ТОВ", відповідно до Флоридського державного корпоративного реєстру.

Коли його запитали в травні через Facebook, як він перевів гроші в США, щоб купити "Oceanside Cottages LLC", Балашов відповів: "Красиво".

Мотель Балашова в США - фото 15748
Мотель Балашова в США

Балашов, є одним з найбільших критиків "офшорної корупції" в Україні та "корумпованої" податкової системи. Він дуже часто був підбурювачем економічних мітингів, а його "прихильники" пропагують політичну партію "5.10" будь-якими методами.

"Вся країна приховує свої гроші в офшорах і конвертах", - говорить Балашов в нещодавньому повідомленні, стверджуючи, що еліта України веде "подвійне життя". Він пропонує залишити у податковій системі України лише два податки: 5% податку з обороту і 10% податку на заробітну плату, усунувши мотивацію для використання офшорів.

Без Табу
3

Публикации