Е-декларування: реформа чи подвійні стандарти української влади?

31.10.2016, 12:00
Викриття надмірних статків політиків навряд чи може викликати симпатії серед українців - фото 1
Викриття надмірних статків політиків навряд чи може викликати симпатії серед українців

В неділю 30 жовтня закінчився термін подачі декларацій першої хвилі державних службовців. Як виявилось, українські політики зберігають дома величезні суми готівки та володіють досить дорогими речами. Англійський експерт розмірковує щодо цінності е-декларування для боротьби з корупцією в Україні.

У неділю 30 жовтня в Україні закінчився термін подачі першої хвилі електронних декларацій державними службовцями з групи посад, пов’язаних з високим рівнем корупційних ризиків. Більшість з них тримають дійсно захмарні суми готівкою, володіють значною кількістю рухомого та нерухомого майна і мають немаленькі суми на банківських рахунках.

Том Берридж у статті "Ukraine politicians' huge cash piles exposed in reform drive", опублікованій інформаційним агентством BBC, описав цей факт, що сплив під час публікації державними службовцями своїх доходів на сайті Єдиного державного реєстру декларацій.

Редакція Без Табу приводить скорочений переклад оригінальної статті автора.

У процесі реформ в Україні «спливли» величезні обсяги готівки політиків

Володимира Гройсмана призначили прем’єром тільки у квітні 2016 року, У опублікованій минулого тижня декларації він вказав, що разом з дружиною тримає 1.8 млн доларів готівкою. Він також декларує ще 100 тисяч доларів на рахунках у різних банках, 15 об’єктів власності і колекцію з 12 розкішних годинників.

Пан Гройсман опублікував список своїх активів відповідно до нових правил по боротьбі з корупцією в Україні, які змушують всіх вищих державних посадових осіб оголосити свої статки в новій електронної бази даних. Нагадаємо, що він вже 14 років займає різні державні посади.

«Майно і мої корпоративні права приносили протягом багатьох років мені та моїй родині основний дохід. Разом із доходами від підприємницької діяльності моєї дружини – від мільйона гривень щорічно», - прокоментував свою декларацію прем’єр.

Декларування відбулося через реформи, які необхідні Україні, щоб продовжувати користуватися підтримкою своїх західних партнерів, особливо фінансовою.

Так, до неділі очікувалась публікація декларацій близько 50 тисяч вищих державних посадових осіб, в тому числі суддів, політиків та державних службовців, які потрапляють до групи посад, пов’язаних з високим рівнем корупційних ризиків.

Мінімальна заробітня плата в Україні - $59,69

Як виявилось, Гройсман - не єдиний український політик, що має надзвичайно великі обсяги готівки. Інший член парламенту, Віктор Романюк, заявив, що у нього є 753 тисячі доларів (£ 618000). Скандальний мер Харкова Геннадій Кернес заявив, що має більш ніж 1.6 млн доларів (£ 1.3m) у твердій валюті.

Ще у 2014 році він підтримував сепаратистів у Харкові під час захоплення адмінбудівель, проте потім змінив свою позицію і підтримав теперішній уряд.

Викриття таких статків не буде достатнім для досягнення суспільної довіри політикам в країні, де мінімальна заробітна плата мізерна – від 1378 до 1600 гривень у 2016 році (56,69 доларів США або 46,61 фунтів стерлінгів).

БАНКИ ПІД ПИЛЬНОЮ УВАГОЮ

Те, що високопосадовці тримають готівку не у банках, навряд чи може додавати довіри українським банкам, які зараз і так зазнають суттєвих реформ.

"Людина, яка має грошові кошти, не довіряє фінансовій системі", прокоментував цю ситуацію Олександр Вальчишин, член київської групи управління активами ICU.

"Правдивий облік потрібен, щоб створити стабільну економіку, зупинити фінансове шахрайство і підвищити довіру до банків», - додав він.

Антикорупційний суд є ключовим, якщо Україна хоче отримати вигоду з нових реформ і почати судове переслідування корумпованих чиновників.

Проте, схема електронного декларування в Україні в цілому розглядається як важливий крок у боротьбі з корупцією, яка є однією з основних проблем для іноземних інвесторів. Олександра Устинова з Центру по боротьбі з корупцією дій України охарактеризувала нову схему, як «революційну». Устинова сподівається, що система, яка автоматично відсилає підозрілі декларації до Антикорупційного бюро з розслідувань, призведе до розслідування цих випадків.

Вона проінформувала, що 500 суддів вже подали у відставку замість того, щоб опублікувати свої заяви. Чиновниця вважає, що новий антикорупційний суд є ключовим, якщо Україна хоче отримати вигоду з нових реформ і почати судове переслідування корумпованих чиновників.

Проект закону про створення такого суду, як очікується, буде поданий до Верховної Ради України в найближчі тижні.

ДЕКЛАРАЦІЯ ПЕТРА ПОРОШЕНКО

На даний час немає ніяких доказів того, що згадані в статті політики порушили закон, а онлайн-декларування, швидше за все було організовано для того, щоб виконати вимоги США та Західної Європи.

Посол Великобританії в Києві, Джудіт Гоф, написав, що декларація прем'єр-міністра є "важливим кроком".

Сам Президент України Петро Порошенко, один з найбагатших людей в країні, подав свою декларацію в останній день.

Так, на банківських рахунках у президента лежить 540 тисяч грн, 26,3 млн доларів і 14,4 тисяч євро. Також президент задекларував майже 4 млн доларів і 1 млн грн в якості засобів, позичених третім особам. Його внески до кредитних спілок та інших небанківських фінустанов склали 8 млн грн. Готівкові кошти Порошенко в сумі 60 тисяч доларів і 900 тисяч гривень містяться в ПАТ "МІБ".

Крім того, він вказаний кінцевим бенефіціаром 104 компаній, серед яких Максимум ТВ-Київ, Максимум ТВ-Дніпропетровськ, Максимум ТВ-Донецьк, Максимум ТВ-Миколаїв.

Перед тим, як стати президентом, пан Порошенко накопичив значне багатство і, крім інших сфер бізнесу, активно розвивав свій "шоколадний" бізнес - фабрики солодоців компанії "Roshen".

«Щодо моєї декларації, одразу хочу зауважити, що все коштовне рухоме і нерухоме майно: житло, земельні ділянки, авто, картини, жіночі прикраси – було куплено (не в оренді) до президентства. Більше того, здебільшого майно було набуто в той час, коли я не був на державній службі», - прокоментував Петро Порошенко свою декларацію на офіційній сторінці у Facebook.

Він стверджує, що всі компанії були створені в той час, коли він займався бізнесом. У 2014 була створена лише одна нова компанія, якою він володіє напряму – для продажу продукції Roshen.

Без табу

Публикации