The Guardian: Не кращі за Януковича
Іноземні ЗМІ присвятили великий матеріал Е-декларуванню в Україні. Навряд чи такі статки можуть залишити когось байдужим. Людей глибоко вразили декларовані українськими держслужбовцями суми готівки та величезні банківські рахунки, яйця Фаберже, особисті храми та колекції раритетів.
Сенсаційні статки можновладців шокували не лише Україну, але й весь світ. The Guardian присвятила е-декларуванню великий матеріал. Без Табу подає його переклад.
Оригінал - Ukraine stunned as vast cash reserves of political elite are made public. Shaun Walker / Україна приголомшена оприлюдненням величезних статків політичної еліти. Шон Уокер
Нова система декларацій для держслужбовців в Україні показала, що деякі посадовці володіють яйцями Фаберже, інші - колекціями зброї, проте «найпопулярнішими» стали величезні суми валюти.
Через два роки після повалення режиму Януковича розгніваними українцями, коли вони увірвалися в його величезний житловий комплекс у передмісті Києва та побачили неймовірну розкіш, якою він себе оточив, одкровенням стали опубліковані новою владою електронні декларації про доходи, які показали багатства держслужбовців. Саме публікація їх статків дала причину вважати деяких політиків не кращими за Януковича.
Декларації, які політики та чиновники мали подати до кінця 30 жовтня, оприлюднили раритети та дорогоцінні колекції, якими володіють «народні обранці». Так, серед дорогих колекцій зброї і брендових годинників були задекларовані яйця Фаберже і навіть церква.
Однак, досі найбільшим ударом для громадськості було дізнатись, скільки політики тримають грошей у валюті на рахунках у банках і готівкою.
Так, прем'єр-міністр Володимир Гройсман, задекларував 1,2 млн доларів і 460 тисяч євро готівкою, а також колекцію розкішних годинників. Багато інших осіб декларували сотні тисяч доларів готівкою.
"Всі вражені, що в нашій країні є так багато готівки ", - прокоментувала декларації можновладців журналіст-розслідувач Христина Бердинських.
Михайло Добкін, опозиційний депутат, задекларував колекцію з 1 780 пляшок вина, в той час як Роман Насіров, керівник державної фіскальної служби, заявив, що він і його дружина разом володіють швейцарськими годинниками, діамантами, шубами і мають понад 2 млн доларів готівкою.
Спостерігачі відзначають, що, коли глава Національного банку тримає свої заощадження в доларах (як це робить Валерія Гонтарєва – ред.), він навряд чи може запевнити населення про перспективність гривні та упевненість у національній валюті України.
Інші коштовні речі, вказані серед декларацій включили в себе кинджал нацистського СС і середньовічні релігійні ікони. Анатолій Матвієнко, заступник лідера президентської фракції БПП в парламенті, задекларував право власності на церкву.
"Інше надзвичайне явище – це зловживання розкішшю. Навіть якщо хтось і багатий, все одно не ясно, чому державний чиновник має 10 дорогих годинників, 30 ділянок землі або у власності має особисту каплицю", - сказала Бердинських.
Нагадаємо, що однією з ключових вимог Майдану 2013-2014 років року було припинення нестримної корупції, що охопила країну. Коли протестуючі потрапили у володіння Януковича, вони знайшли позолочені ключки для гольфу, дитячий зоопарк і точну копію іспанського галеона, пришвартованого в штучному озері.
Чинний президент, Петро Порошенко, мільярдер-магнат, обіцяв нову, більш прозору політику. Проте, експерти кажуть, що реформування зайшло в глухий кут, і що, незважаючи на вражаючу риторику, уряд зробив мало, щоб трансформувати фундаментальний характер українського бізнесу і політики.
Запуск і налагодження системи електронного декларування для держслужбовців є одним з цілого ряду умов, встановлених Європейським Союзом як вимог щодо забезпечення угоди щодо відміни візового режиму для українців.
Андерс Фог Расмуссен, колишній генеральний секретар НАТО, який зараз є радником Порошенко, сказав: "Україна зробила вирішальний крок, щоб порвати з корупцією і забезпечити чисте і ефективне державне управління. Електронні декларації, мають першорядне значення, і вся Європа повинна звернути увагу і вітати цей важливий крок ".
Петро Порошенко назвав систему декларування "воістину історичною подією відкритості і прозорості".
Проте, всередині країни, відповідь була далека від ентузіазму. Один з опитаних людей назвав українських чиновників "моральними виродками". У суспільстві, де середня заробітна плата становить менше 200 фунтів стерлінгів в місяць (насправді – близько $59 – ред.), задеклароване величезне багатство лише підкреслює величезну прірву між політичною елітою і середнім класом українців, які в значній мірі збідніли.
Крім того, гнів викликало багатство політиків у зв’язку з маленькою та нерегулярною заробітною платою військових та постійною нестачею коштів на армію, яка бореться на передовій із фінансованими та організованими Росією бойовиками самопроголошених терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР». Як відомо, значну частину забезпечення добровольців взяли на себе волонтери.
Ключовим значенням усього проекту з електронним декларуванням є реакція уряду на подану інформацію. Чи будуть відповідні органи розслідувати і карати факти перевищення повноважень, незаконне збагачення та інші порушення виявлені завдяки аналізу декларацій.
"Це неймовірно, як багато інформації ми тепер отримали, як журналіст, я не могла і мріяти про це раніше. Деякі депутати опублікували назви офшорних компаній, з якими вони пов'язані, буде цікаво, якщо Антикорупційне бюро (НАБУ – ред.) реально зацікавиться цими питаннями", - заявила Христина Бердинських, -"Крім того, деякі депутати не задекларували нічого, стверджуючи, що у них немає рахунків у банку, готівки, і живуть вони тільки на свою офіційну зарплату. Всі ми знаємо, що це не так. Чи будуть вони бути перевірені, а?"