Таємний фронт. Як в Україні борються з корупцією

25.11.2016, 14:10
В Євросоюзі чекають на результати українських реформ - фото 1
В Євросоюзі чекають на результати українських реформ / Getty Images

Вже третій рік політики в Україні займаються реформами і борються з корупцією. ЄС надав фінансову допомогу, і тепер чекає на конкретні результати реформ. Найбільш шокуючими поки стали задекларовані політиками багатства, отримані на "офіційні доходи".

Журналісти BBC зібрали основну інформацію щодо ситуації з реформами та боротьбою з корупцією в Україні. На зустрічі представників України та Європейського Союзу 24 листопаду в Брюселі обговорювалась не тільки ситуація на Донбасі, але й результати реформ, розпочатих весною 2014 року.

Редакція Без Табу надає переклад статті від ВВС - Ukraine urged by EU to tackle corruption

Євросоюз знову закликає Україну до боротьби з корупцією

"Рекорди" України по боротьбі з корупцією стали об'єктом пильної уваги на зустрічі з лідерами ЄС в четвер, 24 листопада.

Чиновники ЄС ще 2014 року закликали Україну припинити розгул корупції і провести реформи. Проте фахівці кажуть, що мало що змінилося за цей час, а президент Петро Порошенко вже був звинувачений в підтримці корумпованих чиновників.

У Брюсселі переговори з керівництвом ЄС було зосереджено на ході реформ, з обіцянкою введення безвізового режиму для українців. Але Україна сподівалась на пріоритетне обговорення дій Росії на території окупованих східних регіонів України та Криму.

Наскільки погана ситуація з корупцією?

За даними Transparency International, ситуація з корупцією в Україні навіть гірша, ніж в Росії.

Два тижні тому губернатор Одеської області, колишній президент Грузії Міхеїл Саакашвілі, подав у відставку, звинувативши Петра Порошенко в підтримці корумпованих чиновників, які, за його словами, підривають його зусилля по проведенню реформ в Одесі.

Отставка Саакашвили. Общество учится демократии

Декількома днями раніше, відповідно до нових правил по боротьбі з корупцією, чиновники були змушені розкрити свої величезні багатства - сотні тисяч доларів готівкою і колекції предметів розкоші. Нагадаємо, у 2014 році президент України Віктор Янукович був відсторонений від влади на тлі корупційних звинувачень, що викрили його багатий маєток з грецькими руїнами і реплікою іспанського галеона .

Минулого місяця, активісти повісили білизну перед будівлею парламенту в знак протесту корупції – тут гра слів – «труси» - нижня білизна заміняється поняттям «труси», тобто, «боягузи»

Погляд з України

(Том Берридж, BBC News)

Після розпаду Радянського Союзу корупція для багатьох людей стала невід'ємною частиною повсякденного життя в Україні. Українці знають, що невелика оплата часто буває необхідною, якщо їх дитина, наприклад, хоче мати хорошого лікаря. У деяких школах додаткові гроші можуть попросити у батьків на книги або інше обладнання (треба зважати, що відсутність фінансування шкіл і лікарень є частиною проблеми).

Нагадаємо, цього року журналістка Юлія Мендель писала про ситуацію, коли вона заплатила $200 (£160) хабаря професору Київського університету імені Тарса Шевченка, щоб переконатися, що він пропустить її дисертацію до захисту.

Починаючи з 2014 року деякі речі змінилися. У свій час міліція заробила собі погану репутацію вимаганням хабаря. З іншого боку, співробітники поліції в Києві зараз свято шанують закони (несподівано – ред.). На зайві рівні бюрократії часто закрадається необхідність «додаткової оплати». В цьому винна також і низька заробітна плата. Мінімальна заробітна плата в Україні в даний час близько $ 56 в місяць, хоча уряд начебто збирається подвоювати її з 2017 року.

Що Україна робить з корупцією?

В Україні останнім часом було створено нове бюро по боротьбі з корупцією (НАБУ – ред.), нову поліцію, нові електронні системи для проведення торгів по державним контрактам (ProZorro та DoZorro – ред.), а також створено метод відстеження багатств державних службовців і політиків (е-деклрування – ред.).

У середу 23-річний юрист Анна Калинчук була призначена на місце тимчасово виконуючої обов’язки голови департаменту з люстрації і фактично очолила кампанію по боротьбі з корупцією. Критики стверджують, що вона не має належного досвіду, але інші вітають прилив «свіжої крові», що кидає виклик «старим» політикам.

Декількома днями раніше 24-річна Анастасія Дєєва була призначена заступником міністра внутрішніх справ на одну з найбільш високих посад, що відіграє велике значення для забезпечення безпеки України.

Що ще знаходиться в стадії обговорення?

Окупація частини територій Донбасу проросійськими повстанцями на Південному Сході України залишається проблемою для уряду Києва, більш ніж через два роки після анексії (насправді - окупації – ред.) Криму до Росії.

"Я думаю, що акцент повинен бути зроблений на ситуації на Донбасі, на російській агресії, та продовженні терміну дії санкцій", - сказав міністр закордонних справ України Павло Клімкін перед самітом Україна - ЄС. За його словами, Росію мають змусити дотримуватися умов мирної угоди, підписаної на початку 2015 року.

Україна також стурбована посиленим вихвалянням Дональдом Трампом російського президента під час президентської кампанії в США. Трамп неодноразово говорив про відновлення відносин з Росією, і піддав критиці роль Сполучених Штатів в Україні. Його коментарі змусили деяких українців побоюватися втрати американської підтримки, або навіть визнання Білим домом анексії Криму Росією в 2014 році.

Без Табу

Публикации