The National Interests: Україна - ключ для впливу США на Росію

23.01.2017, 11:05
Чим зараз США можуть допомогти Україні? - фото 1
Чим зараз США можуть допомогти Україні? / Getty Images

Що робить Україну важливим чинником у боротьбі США з агресивною політикою Кремля та як політика жорсткої сили дозволить адміністрації Дональда Трампа перемогти Путіна.

Сагатом Саа, науковий співробітник з питань енергетики та зовнішньої політики США в Раді з міжнародних відносин у статті Ukraine: The Key to Any American Russia Policy, що вийшла у виданні The National Interests, пояснює важливість вирішення українського питання на міжнародній арені та описує план дій для нової адміністрації Білого.

Редакція Без Табу представляє до уваги переклад його рекомендацій

Україна - ключ для будь-якої американської політики щодо Росії

Незважаючи на загравання з Володимиром Путіним Дональд Трамп буде змушений протистояти агресії Росії, коли вступить на посаду. На тлі побоювань щодо [інспірованих Росією] хакерських атак під час виборчої кампанії, Трамп змушений буде визначати свою зовнішню політику, зважаючи на інтереси більшості американського народу, щоб не втратити його прихильність.

Але для протистояння з Росією необхідно щось більше, ніж військова міць та загроза її використання. Збільшення кількості військових на базах може тільки погіршити ситуацію. Якщо наступна адміністрація має намір протистояти Москві і зберегти глобальну стабільність й американський вплив, необхідно виробити новий підхід щодо підтримки боротьби з корупцією та економічних реформ в Україні.

За останні вісім років Кремль наніс дошкульні удари по адміністрації Обами, виступаючи проти Білого дому, де і коли можливо. Крім невиразних санкцій, анексія Криму, приховане вторгнення в Східну Україну і військова підтримка режиму Асада пройшли в значній мірі безперешкодно. Навіть якщо вони продовжаться, санкції не зможуть переконати Росію дотримуватися вимог міжнародного права.

На смену караула. Обама, Трамп и компромат

Політики критикують Президента Обаму за його слабку позицію. Колишній міністр оборони Обами Чак Хейгель чіплявся до повільної реакції президента на вторгнення в Крим, а Джон Маккейн і Ліндсі Грем закликали президента забезпечити летальну військову допомогу Україні. Без достойного опору Путін, безсумнівно, буде продовжувати налаштовувати проти Америки її Східно-європейських партнерів і загострювати війну в Сирії.

В той же час, слід розуміти, що надання летальної допомоги Україні не змусить російські війська відступити. Навпаки, Москва неодноразово демонструвала зворотні наміри. У сусідніх країнах, де Росія розповсюджує корупцію і дезінформацію, збільшуючи свій вплив, Путін контролює можливу ескалацію ситуації, показуючи, що він готовий посилити конфлікт, щоб отримати вигідний йому кінцевий результат.

Сполучені Штати Америки ж не можуть далі діяти напівзаходами, які лише зможуть активізувати бойові дії. Поки США повністю не будуть готові протистояти ескалації відносин з Кремлем, перемога буде за Путіним.

Революційний Євромайдан в 2014 році ознаменував зрушення України у бік Заходу після десятиліть управління Кремлем. Такий перехід, дуже болісний і практично неможливий для багатьох країн колишнього СРСР, тому його варто захищати.

Україна різко перебудовує свою економіку і уряд в боротьбі з повальною корупцією. З моменту здобуття Незалежності український уряд тримає під пильним державним контролем багато галузей економіки, надаючи можливість політичній еліті виводити з бюджету мільярди (не без допомоги Росії). Продовження економічного і політичного розвитку залежать від підтримки реформ – у разі успіху Україна може отримати мільярди для відновлення важливої інфраструктури та зміцнення національної оборони.

Для багатьох зовнішньополітичних експертів, Україна є одним з великих недоліків доктрини Обами: лише сувора риторика, забезпечена бездіяльністю.

Для розв’язання створених Росією конфліктів без військового втручання, наступна адміністрація може використати арсенал економічних і дипломатичних інструментів.

Найпростіший спосіб – покращити співпрацю з Україною на найвищому рівні. У Білому домі часів Обами Україна так і не була запрошена до овального кабінету. Барак Обама, відкладаючи поїздку до України, переклав її на віце-президента Байдена, який не міг провести зустріч з президентом України Петром Порошенком на необхідному рівні і з необхідною конфіденційністю.

Президент Трамп та наступний державний секретар Рекс Тіллерсон мають відвідати Київ під час їх першого закордонного турне, сигналізуючи Кремлю й Європейському Союзу про серйозність ставлення до українського уряду.

Наступній адміністрації також слід активізувати допомогу у проведенні реформ і європейській інтеграції. Протягом років після повалення Януковича, Україна докладає величезні зусилля, щоб звільнити свою економіку від прямого російського впливу та протистояти неприхованому втручанню Кремля на Донбасі. Для продовження реформ в таких умовах буде потрібно більше допомоги, ніж було обіцяно.

Ця допомога повинна бути забезпечена конкретними методами для заохочення прогресу, як, наприклад, пакети МВФ. Допомога повинна йти на фінансування вразливої інфраструктуру і культивування сильного приватного сектора для зміцнення української економіки.

Щоб сприяти цьому, Державний департамент повинен також надіслати радників, які б допомогли планувати процес приватизації та втілювати антикорупційні заходи. Американські чиновники можуть сприяти зусиллям Національного антикорупційного Бюро (НАБУ), однієї з найбільш ефективних інституційних реформ в Україні.

Щоб гарантувати вільну і справедливу приватизацію, адміністрація Трампа повинна сприяти контактам між українським урядом та місцевими групами громадянського суспільства із міжнародними інвестиційними банками, щоб сприяти продажу державних компаній на прозорих міжнародних аукціонах. З цим партнерством Київ може підняти державні доходи, і не втратити своїх активів в умовах повального впливу олігархії в країні.

Економічні консультанти також можуть допомогти українському уряду розвивати більш глибокі торгівельні зв'язки з усіма країнами Східної Європи і Центральної Азії допомагаючи їм позбутися залежності від Росії.

Нарешті, Сполучені Штати повинні сприяти передачі технологій Україні. Країна, восьма за величиною в світі з експорту зброї, до окупації Криму, вже мала сильну оборону та новітні технології. Забезпечення зростання цих галузей за допомогою американських контрактів і американського бізнесу також буде працювати в напрямку відновлення української економіки.

Захищеність України може мати масштабні наслідки для Кремля. Припинення вторгнення Путіна на Донбас може змусити його концентруватися на Сирії, або інших «гарячих точках», де б він міг отримати перемоги більш легшим шляхом.

Зовнішньополітичні експерти часто помилково прирівнюють жорстку силу до застосування військової сили. Дійсно, сильна американська позиція щодо Росії повинна зробити агресію Кремля дуже дорогою. Але в ідеалі ніхто не має давати Путіну привід для ескалації військових дій. У той час як військова міць, безумовно, може служити ефективним інструментом американської могутності, вона – лише один з декількох інструментів впливу. Економічні засоби і дипломатія теж працюють, якщо їх правильно застосовувати.

Без табу

Публикации