Одна вдома. Що чекає Україну за президента Трампа

28.12.2016, 14:50
Чи легко буде продовжити шлях до Євросоюзу? - фото 1
Чи легко буде продовжити шлях до Євросоюзу? / кадр із фільму "Один вдома"

Одразу після Євромайдану ЄС та США підтримали українське прагнення до реформ. Проте постійне їх затягування, корупція та зміна президента США можуть призвести до того, що Україна залишиться "сама вдома".

Американський журналіст Віджай Махешварі у статті Home Alone in Ukraine in the age of Trump, опублікованій виданням Politico розмірковує щодо того, як може розвиватись ситуація в Україні, якщо її уряд буде залишиться без підтримки США та ЄС перед обличчям сьогодняшніх проблем.

Україна одна вдома в епоху Трампа

Що спільного в України та героя Макалея Калкіна та чому Україна більше не може приймати добру волю Заходу як щось само собою зрозуміле.

Якщо на святах будете сидіти перед телевізором і перемикати українські канали, Ви неодмінно натрапите на повтор класичного різдвяного фільму "Один вдома". Весела комедія, чий саундтрек, до речі, включає пісню "Carol of the Bells" - американську адаптацію "Щедрика" українського композитора Миколи Леонтовича, входить в число 10 найбільш популярних фільмів в Україні, і українські друзі вважають його "обовязковою" віхою свят.

На перший погляд це може здатися дивним вибором, але українці співпереживають герою Маколея Калкіна, який залишився на самоті захищати свій дім від безжальних злочинців і змушений імпровізувати для створення хитрих пасток, щоб тримати їх у страху. Але варто знати, що протягом століть українці були змушені чи не так само захищатися від ненаситних чужинців і застосовували всю свою винахідливість, щоб захистити кордони своєї Батьківщини.

Джон Керрі в ОБСЄ: Вибір українців - жити в демократичній правовій державі

Билет в цивилизацию. Что дает Украине безвизовый режим

В безперервній війні з Росією на Сході України мало фінансовані Військово-повітряні сили країни вирішили вдихнути життя в радянський вантажний літак Ан-26, який знаходився в музеї авіації для здійснення ним військових перевезень у зоні бойових дій. Були навіть розповіді про танки Другої світової війни, які переобладнувались для використання на лінії фронту.

Саме ці винахідливість і рішучість всупереч всьому поєднує українців з героєм серії фільмів "Один вдома".

Таємний фронт. Як в Україні борються з корупцією

Е-декларування по-українськи

Але цієї зими ленти також матимуть інший підтекст: перемога Дональда Трампа поставила під загрозу стратегічну дружбу з США, тому Україна нині знаходиться в буквальному сенсі "одна вдома" вперше з моменту "Євромайдану" 2014 року.

* * *

Враховуючи заклик Дональда Трампа про двостороннє співробітництво з путінською Росією, багато українців побоюються, що вони будуть кинуті під потяг і залишені напризволяще наодинці з Росією.

"Прихід Трампа означає, що ніхто не буде давати Україні гроші на красиві обіцянки і розливати сльози над «ідеалами Майдану»", - констатував зміни нардеп Сергій Лещенко на Facebook.

Ілюзія реформи. Куди Україну ведуть вимушені реформатори

Втомлені корупцією. Іноземні реформатори залишають Україну

Навіть Європа, яка підтримала про європейську революцію в Україні, і у якої з’явилось бажання підтримувати реформи у країні, не змогла забезпечити достатньо швидке проведення реформ і викорінення корупції.

Раніше в цьому місяці, ЄС продовжив санкції проти Росії до липня 2017 року, незважаючи на зростаючу протидію з боку багатьох європейських країн, включаючи Італію та Угорщину. Але незрозуміло, чи будуть вони знову продовжені наступного літа. До того ж хоч європейці й домовилися про надання українцям безвізового режиму в Шенгенській зоні, переговори по угоді ще далекі від завершення.

The Guardian: Не кращі за Януковича

З угодою між Україною і ЄС, яка дозволила б встановити більш тісні зв'язки з Європою, тим часом розправилися голландські виборці на референдумі ще в квітні. Голландський парламент може тепер "переграти" попереднє голосування і ратифікувати угоду після того, як ЄС випустив заяву, де говориться, що вона "не дає Україні статус країни-кандидата на вступ до Союзу, і не є зобов'язана надати такого статусу в майбутньому".

Голландский пассаж. Как и почему Нидерланды решили вжиться в образ европейской Бабы Яги

Тупі слова ЄС (так в оригіналі – ред.) вилили холодної води на мрії України про можливий вступ у Європейське співтовариство.

"Зараз значне занепокоєння і тривогу серед населення в цілому викликає майбутнє України", - говорить Микола Бєлєсков, аналітик Київського Інституту світової політики.

Бої без правил. Що робити Україні без Будапештського меморандуму?

Навіть Польща, яка раніше була одним з найбільших союзників України у Європі, повернулась до вирішення власних проблем, отримавши новий "правий" уряд, і демонструє невелику схильність до допомоги Україні. Замість цього, польські націоналісти вирішили зосередитися на масовому вбивстві більше 100 тисяч поляків (цифри жертв значно завищені та не відповідають історичній дійсності – ред.) від рук українських націоналістів під час Другої світової війни, таким чином, йдучи на розрив відносин між двома "дружніми" націями.

І хоча країни Балтії залишилися непохитними в своїй підтримці України, вони мають мало впливу в Брюсселі.

The Guardian: Кому в Україні варто хвилюватись через прихід Трампа до влади

"Україна йде на дно", - каже мій американський друг, який переїхав до Москви. "Вони повинні були продовжувати будувати відносини з Росією, а не мріяти про Європу".

Проте, перебування вдома наодинці має й свої переваги. Просто подивіться на Кевіна Маккалістера, з його пастками і дитячою винахідливістю. В Україні втрата підтримки ззовні може змусити уряд пройти через болючі реформи і, нарешті, власноруч прибрати у своєму будинку.

"Обрання Дональда Трампа може стати для України позитивом", - говорить Бєлєсков. - "Буде більше тиску для приборкання олігархів і боротьби з корупцією".

Серед інших друзів-підприємців у Києві лунає думка: без дядечка Сема, який тримає за руку і обіцяє легкі гроші, Україні доведеться навчитися піклуватися про себе самостійно. Що може бути краще для уряду, який не хоче підставлятись для реалізації складних реформ?

За Трампа Україні доведеться довести, що вона гідна підтримки Заходу, замість того, щоб сприймати добру волю як належне.

Недавня націоналізація найбільшого в країні банку - Приватбанку - ознака того, що уряд взяв на себе ініціативу. Рухаючись швидко, він запобіг колапсу найбільшого кредитора, пронизаного безнадійними боргами, а також підрізав крила Ігорю Коломойському, колишньому володарю банку – олігарху, який був набридливою колючкою у боці уряду і який в даний час, судячи з усього, емігрував.

Корисна недовіра. Кілька важливих питань з приводу зміни власника Приватбанку

Нещодавно прийнятий закон про електронне декларування, який змушує законодавців оприлюднити свої доходи, показує, що український президент Петро Порошенко ставиться до боротьби з корупцією достатньо серйозно (хоч сам подав е-декларацію одним з останніх – ред.).

Як і раніше, немає жодних сумнівів, що бути самому в будинку страшно. Українська армія повідомляє, що втратила п'ять військовослужбовців в кінці грудня через агресивний напад бойовиків біля стратегічно важливого міста Дебальцеве на Сході України, у найбільш серйозному спалаху бойових дій за останні кілька місяців.

Відновлення воєнних дій на понівеченому війною українському Сході вказує на те, що бойовики та їх кремлівські покровителі осміліли через перемогу Трампа. І цілком можливо, що зменшення американської підтримки для України може заохотити Володимира Путіна захопити якнайбільше територій на Сході країни, в першу чергу - портове місто Маріуполь.

Можливо, Україна буде змушена узаконити присутність Росії в країні, затвердивши скандальний закон Про "особливий статус" для самопроголошених республік на Сході.

Повідомлення у ЗМІ про те, що деякі навчальні заклади в Україні будуть закриті на початку 2017 року через брак природного газу для опалення, свідчить про те, що країну чекає довга і важка зима.

У сіквелах фільму "Один вдома" на українському телебаченні буде за кого і за що вболівати під час вихідних. Другий фільм класичної трилогії, "загублений в Нью-Йорку", до речі має сцену з камео президента, у його відомому готелі "Плаза". "Йди вниз в хол і наліво", - каже моложавий Трамп, направляючи загубленого Кевіна у ванну.

Чи буде президент Трамп щасливий так само направити Київ, якщо він втратить свій шлях?

Без табу

Публикации