Created with Sketch.

The Guardian: Кому в Україні варто хвилюватись через прихід Трампа до влади

15:00

В Україні пройшла «депресія» після несподіваної перемоги Дональда Трампа для багатьох на президентських виборах в США, політики намагаються оцінити майбутні шанси України. Чого можна очікувати від нової адміністрації Білого дому та від чого буде залежати допомога США в війні з Росією?

Без Табу публікує переклад статті 'It's a pretty disturbing time for Ukraine': Trump's Russia ties unnerve Kiev журналіста The Guardian Шона Уокера, та рекомендує цей матеріад до прочитання усім, хто цікавиться перспективами налагодження відносин між Україною та адміністрацією президента Трампа.

«Це досить тривожний час для України»: зв’язки Трампа з Росією непокоять Київ

Київ був далеко не єдиною столицею, в якій правляча еліта поставилася з тривогою до обрання Дональда Трампа президентом, але український уряд має більше підстав, ніж будь-який, для того щоб боятися через нову адміністрацію США.

Новообраний президент США зробив низку позитивних відгуків про президента Росії Володимира Путіна протягом виборчої кампанії і навіть припустив, що може розглянути питання про визнання Криму - території, анексованої Росією в України два роки тому, частиною Росії. Начебто існувала розмова про «велику угоду» між Трампом і Путіним щодо Сирії, в результаті якої Україну б «кинули під потяг».

«Всі рвуть на собі волосся і бігають як божевільні», - сказав заступник міністра закордонних справ України Вадим Пристайко у перші дні після перемоги Трампа на виборах.

Першим на зміну караула реагує бізнес / Getty Images

У той час як діюча адміністрація США так і не надала Україні летальну зброю для боротьби з російською інтервенцією на Сході України, він був рішучим прихильником фінансової допомоги Україні і введення санкцій проти Росії в знак протесту проти її дій в Україні. У Києві побоюються, що залишаться без американської підтримки після приходу Трампа на пост президента США, враховуючи інцидент з хакерськими атаками, які здійснювались з території Росії, і які допомогли йому перемогти на виборах.

Двуличный Трамп и украинский вопрос
Друг Путина: Президент Трамп не даст Украине оружия

«Це те, про що всі говорять. Це дуже тривожний час для України», - сказав європейський дипломат у Києві.

Майкл Макфол, колишній посол США у Росії, заявив, що Україна стала «найбільшою невдахою в світі в той момент», коли Трампа офіційно визнали переможцем на виборах.

Українські чиновники не приховували своїх симпатій до Хілларі Клінтон в ході виборчої кампанії. В один момент події в Києві навіть мали безпосереднє відношення до виборів, коли Трамп замінив свого голову штабу Пола Манафорта після підтвердження того, що в Україні той отримав сумнівні грошові виплати за свою роботу від президента Віктора Януковича, чий режим було повалено в 2014 році в ході революції на Майдані.

Подражая Рейгану. Какой будет внешняя политика США, если президентом станет Трамп
Новий президент США - чи все встрачено для України?

Міхеїл Саакашвілі, президент Грузії, який займав посаду губернатора в Україні, неодноразово згадував про Трампа. Він підкреслив, що, на його думку, Трампу подобався образ Путіна як мачо-мена, а не його політика відносно України.

«Ми багато говорили і я ніколи не міг би й подумати, що він із захопленням ставиться до Росії», - сказав Саакашвілі. «Я ніде не бачив ні лестощів, ні особливої поваги до Росії; я навіть думав, що він дивиться на них зверхньо. Однак, він говорив щось про Путіна, тому що він вважає його успішним». Тим не менш, Саакашвілі заявив, що «Україна посідає дуже високе місце в списку країн, які можуть бути «звільнені» Трампом». Колишній грузинський лідер минулого року отримав українське громадянство і був призначений губернатором Одеської області президент Петром Порошенко. Однак минулого місяця він залишив посаду і став різко критикувати український уряд.

The New York Times: Проблема двох Путінів
Нові особливі відносини: Чого Путін хоче від Трампа?

«Трампа приваблює успіх і він ненавидить невдах, крім того, він відкрито про це говорить. З усіх боків Україна опинилась не в тому місці і не в той час», - сказав Саакашвілі. Він додав, що чиновники в адміністрації Обами «у приватних бесідах говорять абсолютно жахливі речі про Україну», але готові закривати очі на проблеми з корупцією, в той час як чиновники Трампа будуть більш відверті.

Трамп обнародовал свой план на первые 100 дней президентства

США рішуче підтримує український уряд після революції 2014 року, яка повалила режим Януковича, але критики кажуть, що Порошенко проводить таку ж корумповану олігархічну політику з «демократичним фасадом».

Деякі депутати вважають, що президентство Трампа може надати нові можливості для тиску та контроля за проведенням реформи в Україні. «Ми всі знаємо, що Трамп завжди обережний з грошима, і я сподіваюся, що за нової адміністрації гроші, які будуть надаватись, будуть контролювати ще більше», - сказала реформатор Вікторія Войціцька, яка в минулі вихідні відвідала конференцію у Вашингтоні, де йшлося про те, як американська зовнішня політика може виглядати при новій адміністрації.

Яка Україна зустріне нового президента США

Вона сказала, що їздила туди задля двох повідомлень для нової влади США. Вона хоче, щоб вони були жорсткішими до уряду Порошенка і навіть розглядали санкції щодо тих людей в оточенні президента, які, як вона вважає, все ще залучені до старих корупційних схем. Але водночас вона буде закликати США не припиняти допомогу Україні: «Ми, реформатори, вже в меншості. Не кидайте нас, нам дуже потрібна ваша підтримка».

Таємний фронт. Як в Україні борються з корупцією
Втомлені корупцією. Іноземні реформатори залишають Україну

Навіть представники уряду, хто явно надавав перевагу перемозі Хілларі Клінтон, зараз намагаються дивитись з оптимізмом у майбутнє і покладають надії на традиційну республіканську позицію відносно Росії, яка може бути більш жорсткою, ніж у демократів.

Росія чекає від Трампа поступок / Getty Images

«Ми вже пройшли період депресії з цього приводу», - сказав Пристайко, заступник міністра закордонних справ, і підкреслив, що багато чого буде залежати від того, кого Трамп призначить на посаду державного секретаря. Він зазначив, що традиційно республіканці були більш агресивні по відношенню до Росії, ніж демократи.

Тепер, коли республіканці знову займуть Білий дім, Пристайко зазначив, що можна відкрито сказати про розчарування Києва з приводу того, що досі американська підтримка Україні не пішла далі.

Главой Пентагона при Трампе может стать противник России генерал Мэттис

«Це була перша адміністрація президента, який ніколи не ступав на українську землю. Протягом двох термінів було досить несподівано не продемонструвати підтримку країні, якій вона необхідна, і маючи можливість провести останній візит, полетіти куди? У Грецію?», - сказав Пристайко. - «Я думав, що було б вкрай важливо для американців показати Росії її місце. Були часи, коли президенти принаймні проходились аеропортом. Але не показуватись в країні взагалі? Це дуже несподівано».

«Що стосується нібито теплих стосунків між Путіним і Трампом, медовий місяць не може тривати довго», - сказав Пристайко.

«Він [Трамп] міг би спрямувати своє емоційне перевантаження на закордонні справи», - сказав заступник міністра закордонних справ. - «Ми думаємо, що рано чи пізно вони будуть наступати один одному на хвости».


Другое на тему
Президент Зеленський назвав дату Саміту миру в Швейцарії
Росія знову обстріляла Одесу балістикою - загинули 3 людини
Удар русских по Одессе: террор против гражданского населения - главная цель СВО
Предложения партнеров