Яка Україна зустріне нового президента США. Переклад статті The Foreign Policy
Виявляється, на Заході добре знайомі з рівнем корупції в Україні. Як доводить стаття у журналі The Foreign Policy, всім відомо про офшори Порошенка та квартиру Лещенка. Неупереджений погляд зі сторони - в матеріалі Без Табу.
Журнал The Foreign Policy у статті “Ukraine Is Going to Be a Big Problem for the Next U.S. President” - критично про політичну ситуацію в Україні та про спадок, що дістане наступний президент США. Редакція Без Табу друкує скорочений варіант перекладу статті колишнього радника Джорджа Буша, а нині – відомого експерта та блогера Марка Пфайфла.
Україна буде великою проблемою для наступного президента США
Марк Пфайфл, The Foreign Policy
З багатьох покинутих зовнішньополітичних пателень і казанів, які чекатимуть на печі наступного президентом США, одна, з написом «Україна» готова википіти. Проблеми країни стали таким собі борщем із хабарництва, крадіжок, корупції чиновників і навіть вбивств. Проте, все не так просто, як здається на перший погляд.
Нині Україна зникла з американського національної свідомості, як інші, більш ранні й набагато більш видовищні провали зовнішньої політики - Сирія, Лівія і Ісламська Держава – їх навіть не перелічити. Більшість американців вже майже забули про вторгнення Росії на Кримський півострів у 2014 році, а принаймні один з кандидатів в президенти США, схоже, готовий повністю пробачити його. Проте, росіяни як і раніше займають Крим, а проросійські повстанці, яких підтримують російські військові, контролюють частину двох східних областей країни: Донецьку і Луганську.
Росія розгортає потужні військові сили вздовж кордонів України, які будуть готові до вторгнення у 2018 (чому саме цей рік обрав автор, лишається загадкою. – ред.). Не стихаючі бойові дії в Донбасі напружують українське суспільство і підривають довіру людей до уряду.
Проросійські політики, такі як Віктор Медведчук (у тексті чомусь Олександр. – ред.), чиї дочки є хрещеницями Володимира Путіна і прем'єр-міністра Росії Дмитра Медведєва, як і раніше мають значні важелі впливу в Києві. Супербагатий олігарх, пов'язаний з Москвою і Януковичем, східноукраїнський енергетичний «цар» Рінат Ахметов досі фінансує проросійські політичні партії.
І врешті решт, є корупція, найбільш системна і розповсюджена, корупція, яку адміністрація Обами виділяє в якості однієї з основних загроз для української держави. Було важко боротися з корупцією в кращі часи, але під час російського військового втручання і все проникаючої підривної діяльності під егідою Кремля ця справа взагалі здається нездійсненою місією.
Проте, адміністрація Обами - особливо Джо Байден – наголосили на боротьбі з корупцією до тих пір, поки Путін не втратить можливість на неї впливати. Президент США Барак Обама вважав за краще обережно поєднати економічні санкції проти Росії та економічну підтримку українського уряду в Києві.
Делікатний підхід батога і пряника Обами не спрацював, а тому давно киплячий український «казан» загрожує википіти в найгіршу кризу у відносинах між Москвою і Вашингтоном з часів «холодної війни».
Незважаючи на всі зусилля Заходу з моменту здобуття незалежності від колишнього Радянського Союзу в 1991 році, Україна є «клептократією». Українська політична історія складає трохи більше одного строку для злочинця - з одним всенародно обраним лідером, який втік, в результаті народного повстання, ще одним, якого підозрюють у вбивстві, в той час як третього звинувачують в ослабленні інститутів і втраті можливостей.
Оптимізм, народжений на вуличних демонстраціях Євромайдану 2013-2014 років був недовгим. Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк був змушений піти у відставку в квітні 2016-го на тлі перманентної політичної кризи і гучних звинувачень в корупції.
Незважаючи на тисячні втрати у спонсоровій Росією війні та мільйони переселенців по всій країні, при опитуваннях українці, якщо дати можливість обирати, вважають боротьбу з корупцією більш важливою за закінчення війни на Сході.
Так звані "Panama Papers" – документи, що масово просочились з панамської корпоративної юридичної фірми Mossack Fonseca в квітні цього року доводять, що президент Петро Порошенко був зайнятий реєстрацією офшорних рахунків навіть коли його власні війська відступали під час однієї з найбільш кривавих поразок за час АТО.
Інформація про офшорні схеми президента Порошенка шокувала Захід
Петро Порошенко є найбагатшим лідером в Європі, за даними Forbes, і, незважаючи на свої обіцянки "Інтеграції нових традицій» шляхом продажу своїх активів, він не продав нічого. Насправді, він був єдиним з багатьох бізнесменів України, вартість статків якого зросла в 2015 році до $ 858 млн. Як і його попередник Віктор Янукович, він стер тонку лінію, яка колись існували між бізнесом і політикою в Україні, і нині успішно наживається, в той час, як його країна бореться з найгіршою економічною і політичною кризою з часів отримання Незалежності 1991 року.
Мабуть, найбільш гнітючим є те, що навіть ті українські активісти, політики і журналісти, які зображуються як справжні реформатори, виявляється, також не змогли втриматися від спокуси розкрадання державних коштів та можливості нажитись на змінах української економіки.
На початку вересня журнал New Yorker присвятив статті трьом українським журналістам, які в даний час стали депутатами в українському парламенті. Як і інші західні ЗМІ, New Yorker зобразили Сергія Лещенка, Світлану Заліщук та Мустафи Найєма як журналістів-антикорупціонерів, які пішли на вибори до парламенту у складі БПП на хвилі Майдану.
Не все те золото...
Тепер, однак, придбання після виборів Сергієм Лещенко елітного житла привернуло увагу НАБУ, слідчого органу, який було створено за наполяганням США. Лещенко не зміг пояснити джерело прибутку, яке дозволило йому купити квартиру, кредитні документи відсутні, а ціна квартири була нібито нижче ринкової. Власник будівлі, за даними українських ЗМІ, Іван Фурсін, партнер мега-олігарха Дмитра Фірташа.
Останні звіти показали, що витрати Лещенко на участь в міжнародних форумах були оплачені олігархом Віктором Пінчуком, який, до речі, також виділив $ 8,6 млн до Фонду Клінтон. Хоча Лещенко залишається улюбленцем західних ЗМІ та мозкових центрів Вашингтону, після повернення додому, деякі його колеги в парламенті закликали його піти у відставку, поки його ім'я не буде очищено.
Тим часом, наступний президент США обов'язково отримає Україну, обложену з усіх боків: з російськими військами і проросійськими заколотниками, наступаючими на горло, корупцією, що руйнує її зсередини. І, як показує скандал з Лещенко, не все в Україні є тим, чим видається.
Новий президент США повинен навчитися розрізняти справжніх реформаторів України від тих, хто перетворив антикорупційні хрестові походи в прибутковий бізнес, і бути в змозі відрізнити реальні дії від порожніх слів.
Якщо цього не буде, то «український експеримент» з незалежністю довжиною два з половиною десятиліття, може википіти повністю.