Зовнішня політика Трампа - курс на занепад США і домінування Росії?
Після оголошення результатів виборів президента США, на яких, незважаючи на численні опитування, переміг Дональд Трамп, політологи задумались про майбутнє США. Найбільш цікавою для України є зовнішня політика, оскільки зміна зовнішньополітичної статегії США напряму вплине на нашу країну.
Під час виборчої гонки Трамп достатньо багато висловлювався з приводу майбутніх планів, тому не важко було співставити його основні заяви. Так, найбільш очікуваними є новини щодо позиції Трампа з українського питання. Раніше він дуже часто висловлювався за дружні відносини з Путіним і Росією, а також фактично підтримав анексію ним АРК Крим.
Колумніст The Washington Post Девід Ігнатіус прогнозує, якою буде політика нового президента США республіканця Дональда Трампа. Переклад – Без Табу.
Якою буде зовнішня політика президента Трампа /What President Trump’s foreign policy will look like
Дональд Трамп проголосив принцип "Америка перш за все" на шляху до запаморочливої перемоги на президентських виборах, і успіх цього месседжу вразить багато іноземних столиць, лідери яких боялися, що Трамп змінить основи зовнішньої політики США.
Робити прогнози про зовнішню політику Трампа важко, з огляду на відсутність у нього досвіду. Але, швидше за все, в якості президента він буде прагнути робити те, що він обіцяв під час виборчої кампанії на противагу попередній політиці США щодо Росії, Близького Сходу, Європи і Азії.
Подорожуючи за кордоном минулого року, я не раз чув занепокоєння від високопосадовців у десятках країн з приводу висування Дональдом Трампом своєї кандидатури на вибори президента США. Він розглядався як недосвідчена і ненадійна фігура, яка може зруйнувати традиційні зобов'язання і союзи Сполучених Штатів. Більшість іноземних лідерів будуть засмучені, що Хілларі Клінтон, прихильник традиційної стратегії і зобов'язань США, програла вибори.
Зовнішня політика Трампа, якщо зважати на його виступи, принесе інтенсивний «реалістичний» акцент в національні інтереси США, а також відмову від занадто витратних зобов'язань США перед партнерами і союзниками.
Це, ймовірно, принесе наступні зміни:
● Перехід до поліпшення відносин з войовничою і самовпевненою Росією.
Трамп неодноразово підкреслював в ході кампанії, що він буде співпрацювати з президентом Володимиром Путіним. "Я думаю, що я зміг би поладити ним", - сказав він у вересні на телевізійному шоу, організованому каналом NBC і Меттом Лауером. "Якщо він говорить, гарні речі про мене, я хочу сказати багато гарного про нього… Я маю на увазі, ця людина має дуже сильний контроль над своєю країною ".
Трамп не зважає на звинувачення того, що російські хакери втручалися в президентські вибори. "Я сумніваюся в цьому, я дуже сумніваюся в цьому", - сказав Трамп, коли його запитали 19 жовтня в ході дискусії про заяву директора національної розвідки Джеймса Р. Клаппера-молодшого. Нагадаємо, той звинуватив "старшого з чиновників Росії" у допущенні хакерських атак на сайти Демократичної партії. Подібна реакція Трампа навела деяких демократів на думку, що саме його обрання було реальною метою Росії.
● Спільні військові операції з Росією і президентом Сирії Башаром Асадом для перемоги над Ісламською Державою.
Трамп запропонував цю спільну кампанію в тій же дискусії. "Якщо б Росія і США добре ладнали і разом напали на ІДІЛ, було б добре", - сказав він. Трамп також виказав позитивні коментарі з приводу Асада, кажучи: "Він просто набагато складніший і набагато розумніший, ніж вона [Клінтон]".
Трамп також обіцяв неодноразово, що буде активізувати військову кампанію США проти Ісламської Держави і замінить генералів США, які були недостатньо войовничим. Але він дуже розпливчасто говорив про те, що планує зробити в Іраку і Сирії.
● Нові відносини з європейськими союзниками
Малоймовірно, що Трамп буде демонтувати основи НАТО, в чому його звинувачували критики в ході кампанії. Він на дебатах сказав, що Клінтон розповідає "просто ще одну брехню", коли вона звинуватила його в підриві зобов'язаннь захищати союзників по НАТО і азіатських партнерів, таких як Японія і Південна Корея. Але він ніколи не відмовлявся від промови 27 квітня, в якій заявив, що "США повинні бути готові дозволити цим країнам захистити себе самим", навіть якщо це означає дозвіл їм створити ядерну зброю.
В Європі перемога Трампа може посилити тенденцію зміцнення впливу «правих» політиків, які дотримуються націоналістичних поглядів. Втіленням цього неонаціоналізму була несподівана перемога прихильників Brexit на референдумі в червні у Великобританії, а також подібні тенденції у Франції, Німеччині, Італії та Іспанії. Президент Трамп повинен буде вирішити, чи слід підтримувати політичні рухи, які могли б дестабілізувати Європейський Союз.
● Спроба змінити умови торгівлі в Азії, перегляд торгових угоди і тиск на Китай.
Важко передбачити, як цей войовничий підхід до глобалізації спрацює. Екстремально різкі випади і загрози Трампа щодо ділових партнерів називають тактикою, яку він описав як "мистецтво угоди". Китай, який вже переживає економічні труднощі може виявитися вразливим для економічного тиску США. Але більшість аналітиків погоджується, що найбільш вірогідним результатом протекціоністської риторики Трампа буде глобальний економічний спад.
Кампанія Трампа ґрунтувалася на ідеї того, що його підхід дозволив би "зробити Америку великою." Його правління має підтвердити це твердження. Але багато аналітиків стверджують, що відразу виставляючи інтереси Америки настільки неприкрито, він може підштовхнути багатьох союзників США в Європі і Азії, до підписання власних угод із самовпевненою Росією і зростаючим Китаєм.
Скасування глобалізації неможливе. Але втратити лідерство США таким шляхом буде дуже легко.