Новий президент США - чи все встрачено для України?
Для України перемога Дональда Трампа на виборах президента США стала шоком. Проте зважаючи на заяви американських політиків, можливо, що Трамп не буде дослівно виконувати всі свої передвиборчі обіцянки. Найбліьше українців хвилюють заяви про дружбу з Путіним та визнання аннексії Криму.
Видання The Washington Post опублікувало статтю Ukrainians worry they’re the big losers in the U.S. election за авторства журналіста Ендрю Рота, у якій розглядає реакцію на результати виборів президента США в Україні та варіанти подальшого розвитку подій.
Українці переживають, що все втратили після виборів президента США
Віталій Сич, головний редактор українського тижневика "Новий час", який в день виборів президента США приготував журнал з обкладинкою лише для одного кандидата - Хілларі Клінтон, після оголошення результатів голосування підкреслив, що це були "вибори США, за якими українці стежили найпильніше в історії".
Потім подібні заяви як бомби почали рватись скрізь від Потомаку до Дніпра. "АМЕРИКА ЗДУРІЛА" – опублікували наступного дня статтю про Дональда Трампа з такою назвою.
"Основна емоція тут - тривога і неспокій, тому що він насправді сказав всі ці речі, так що він повинен вірити хоча б у деякі з них", - сказав Сич.
Серед тих речей, які він сказав: він налагодить дружні відносини з президентом Росії Володимиром Путіним, який "не збирається в Україну", а також "народ Криму, як я чув, вважає за краще бути з Росією, ніж там, де вони були". А що про скасування санкцій США в Росії? "Ми будемо обговорювати це". Крім того, колишній керівник передвиборчої кампанії Трампа Пол Манафорт, чия попередня робота була пов’язана зі створенням політичного рейтингу українському президенту Віктору Януковичу, зараз ховається в Росії.
"Найбільше на виборах в США програла Україна", - написав у твіттері Майкл Макфол, колишній посол США в Москві в ніч після виборів. У приватному порядку деякі українські політики погодилися. Один парламентарій сказав, що це був "страх втратити підтримку в особі США перед обличчям російської агресії". Вражена заявою Трампа по Криму, Оксана Сироїд, заступник голови парламенту України, сказала: "Я обурена. Я сподіваюся, що, коли кампанія закінчиться, він перегляне свою позицію".
Але через тиждень після виборів, очевидною стала правда, що тут в уряді ніхто не хоче обговорювати речі, які Трамп сказав про Україну. Необхідність цього разу зумовила товстошкірість і своєчасний напад амнезії, в той час як Київ сподівається отримати якісь пояснення від обраного президента і його Республіканської партії. Дональд Трамп і президент Петро Порошенко спілкувались у вівторок, і українські чиновники сподіваються організувати зустріч між ними в Нью-Йорку в лютому 2019 року, коли Україна очолить Раду Безпеки ООН.
"Я бачу це як виклик", - говорить Вікторія Войціцька, депутат, яка стурбована українською корупцією і скаржилася на демагогію діючих політиків у США. "Я дійсно думаю, що він буде прямолінійним. Вони вимагатимуть реальних змін. Якщо він зробить це, то ми приречені".
Українські політики дуже занепокоєні результатами виборів у США. Через два роки після того, як пройшла Революція гідності, яка повалила уряд Януковича, країна дивиться на Сполучені Штати як на противагу сусідній Росії та джерело допомоги та змін в Україні.
Є два припущення щодо того, чому не все втрачено. По-перше, обраний президент перебільшує у заявах, які він зробив протягом кампанії, і вони не відображають його реальну зовнішню політику.
"Я впевнена, що його его стимулюватиме його, щоб показати, хто він є", - сказала Войціцька. - "Риторика про Росію? Я вважаю, що це було сказано, просто щоб відрізнятися від інших кандидатів. Насправді, він почне грати м’язами великої країни".
І по-друге, Республіканська партія буде підштовхувати зовнішню політику Трампа до України і подалі від Росії. Більш важливо, кого візьмуть на ключові посади в адміністрації і хто замінить важливих гравців візаві України і Росії, в тому числі віце-президента Джозефа Байдена і помічника державного секретаря у справах Європи і Євразії Вікторію Нуланд. Вона була задіяна в переговорах з Росією з приводу Мінських угод, як їх називають, на яких обговорювався процес врегулювання частих порушень угоди про припинення вогню в регіонах Східної України, захоплених сепаратистами.
"Республіканці більш проукраїнські, ніж демократи", - сказав високопоставлений український чиновник, який говорив на умовах анонімності, обговорюючи обраного президента відверто. - "І, звичайно ж республіканці збираються впливати на свого кандидата."
Українські чиновники стежать за тим, хто може стати новим держсекретарем. Сенатор Боб Кокер (R-Tenn.) вимагав, щоб Сполучені Штати надали Україні летальну зброю (адміністрація Обами витратила десятки мільйонів доларів на нелетальну допомогу, але не надала зброю або боєприпаси). Джон Болтон, колишній дипломат і провідний республіканський політик, також буде позитивним вибором для України. Колишній мер Нью-Йорка Рудольф Джуліані також розглядається позитивно.
Від посади у четвер відмовився Ньют Гінгріч. Колишній спікер Палати представників відвідав Київ у вересні, зустрівся з Порошенком і виступив на конференції Ялтинської європейської стратегії, де він сказав присутнім, що "політика Трампа, якщо він був би обраним, може відрізнятися від передвиборчих обіцянок", зазначено у прес-релізі організаторів конференції.
Трамп "шокував деяких людей", - сказав Сич. - "Ми думали, що це була українська тактика - спочатку спробувати виграти виборчу кампанію, а потім намагатися будувати свої погляди і цінності відповідно до обіцянок, через велику кількість популістів. Ніхто не думав, що таке може трапитись у США".
Українські чиновники кажуть, що їх пріоритети зараз - це побачити, що санкції США проти Росії продовжені, отримати черговий транш американської фінансової допомоги Україні та зміцнити військове партнерство між двома країнами, перетворити символічну заяву на союз.
Альона Гетьманчук, директор Інституту світової політики в Києві, сказала, що чиновники прагнули встановити хороші відносини з Трампом, але канали зв'язку все ще налагоджуються. Вона була стурбована тим, що "буде менший вплив з боку Заходу на проведення реформ", що спричинить подальше зниження тиску на чиновників.
Олексій Мельник, співдиректор із зовнішніх зв'язків і міжнародних програм безпеки у київському Центрі Разумкова, заявив, що результати виборів застали українських чиновників зненацька. Але він применшив потенціал, в даний час теоретичний, переваг від перемоги Клінтон. "Віра в те, що обрання Хілларі Клінтон вирішить проблеми України, була дуже наївною", - сказав він. - "Хороша новина полягає в тому, що ми не будемо розчаровані. Від неї занадто багато чекали".