Сірий кардинал Кремля. Хто так легко компрометує високопосадовців США

04.03.2017, 13:00
Дипломат радянських часів може тепер замінити Чуркіна в ООН - фото 1
Дипломат радянських часів може тепер замінити Чуркіна в ООН / Getty Images

Чому через спілкування з однією людиною високопосадовці США втрачають роботу, як россія створила мережу для лобіювання інтересів у США, куди найвпливовішого росіянина в США збираються перевести.

Нейл Макфаркуар і Пітер Бейкер у статті Sergey Kislyak, Russian Envoy, Cultivated Powerful Network in U.S. розповіли про росіянина, який протягом багатьох років представляє РФ у США, зумівші при цьому скомпрометуваті американських високопосадовців.

Редакція Без Табу публікує переклад статті.

Сергій Кисляк, російський посол, який створив потужну мережу в США

Сергій Іванович Кисляк вже багато років є послом Росії в США. Це він організував пишну вечерю у своєму триповерховому, витонченому особняку в чотирьох кварталах на північ від Білого дому, куди запросив Майкла Макфола за кілька тижнів до того, як той зайняв пост американського посла в Росії.

Це був, як згадав Макфол, "найбільш незвичайний обід", на якому подали п'ять страв російської кухні "фьюжн" на 50 посадкових місць. Проте обід виділявся однією головною особливістю: всі його учасники були посадовими особами, які безпосередньо брали участь у виробленні політики щодо Росії для адміністрації Барака Обами, в тому числі високопоставлені чиновники від Пентагону та Державного Департаменту.

"Я захоплювався тим, як він намагався проникати вглиб нашого уряду, розвиваючи стосунки з різними людьми", - сказав пан Макфол, після вечері в кінці 2011 року, - "Я був вражений тим, як він організував такого роду спілкування, як він влаштовував розваги, але завжди з політичною метою”.

Успіх в мережевому маркетингу Кисляка привів його в центр розповсюдження протиріч і зробив його найбільш видним, хоча й «політично радіоактивним», послом у Вашингтоні. Вже два радника президента Трампа зіткнулися з проблемами, колі не повідомили про контакти з Кисляком. Спочатку Майкл Флінн був змушений піти з посади радника з національної безпеки, а тепер і генеральний прокурор Джефф Сешнс визнав факт двох розмов, про які він раніше не повідомив на слуханні перед вступом на посаду. Посол Кисляк зустрівся також і з зятем Трампа і його радником, Джаредом Кушнером.

Побудувавши дипломатичну кар’єру ще в Радянському Союзі, 66-річний Кисляк мало скидається на героя драми. Він зустрічався з американськими офіційними особами протягом багатьох десятиліть і був постійно присутнім на дипломатичній сцені Вашингтона протягом останніх дев'яти років. Повний і сердечний, з легкою посмішкою і вільною англійською з легким акцентом, він твердий у відстоюванні жорсткої політики Росії.

Запросивши додому представників “мозкових центрів,” що обговорювали контроль над озброєнням, він незмінно демонструє запеклий захист Російської інтервенції в Україні і критикує американців за те, що він називає лицемірством. А вже після цих дискусій запрошує партнера розділити вечерю.

Після кількох розмов з росіянином, Майк Флінн залишився без роботи - фото 36911
Після кількох розмов з росіянином, Майк Флінн залишився без роботи / Getty Images

"Не всі з нас, включаючи мене, спочатку оцінили його стиль спілкування", - розповив президент Центру національних інтересів Дімітрій К. Саймс, прихильник більш тісних російсько-американських відносин, який організував звану вечерю в своєму будинку для Кисляка після його прибуття до Вашингтона і регулярно запрошує його на події у його центр.

Саме Саймс представив Кисляка Трампу у квітні минулого року на заході, влаштованим його центром у готелі Mayflower у Вашингтоні. Кисляк був одним з чотирьох послів, які сиділи в першому ряду під час виступа Трампа, запрошеного Центром. Саймс зазначив, що тодішній сенатор від Алабами Джефф Сешнс також був там.

Російське посольство не відповіло в четвер на наш лист, але Кисляк говорів про свої зв’язки з американськими офіційними особами в листопаді минулого року, коли виступав у Стенфордському університеті та говорив щодо російського втручання у вибори в США. Тоді Кисляк повторив позицію свого уряду - він, як і Росії не брав участі у військових діях (російської - “их там нет” - ред.). Він сказав, що є природнім для дипломатів бути присутніми на публічних заходах, зокрема політичних з'їздах і програмних промовах закордонних кандидатів.

"Це нормальна дипломатична робота, - те, що ми робимо: це наша робота: розібратися, пізнати людей, як республіканців, так і демократів", - сказав він. - "Я працюю в США так довго, що знаю майже все".

Генеральний прокурор США збрехав під присягою через Кисляка - фото 36912
Генеральний прокурор США збрехав під присягою через Кисляка / Getty Images

Навіть деякі критики російської політики підтвердили, що це не дивно, що Кисляк познайомився з людьми в оточенні Трампа. "Це було частиною його роботи", - сказав Стівен Пайфер, колишній посол в Україні, який нині працбє в інституті Brookigs. - "Я не бачу нічого поганого у зустрічі, як такій, і я не думаю, що це щось незвичайне для сенатора - поговорити з Кисляком."

Експерт з переговорів по контролю над озброєннями з дипломом Московського інженерно-фізичного Інституту, Кисляк спочатку служив у посольстві у Вашингтоні з 1985 по 1989 рік наприкінці існування СРСР. Він став першим представником Росії в НАТО і був послом у Бельгії з 1998 по 2003 роки. Потім повернувся до Москви, де провів п'ять років в якості заступника міністра закордонних справ. Він був призначений послом у Вашингтоні в 2008 році.

"Він блискучий, високопрофесійний дипломат — привітний, приємний, неймовірно гарний спеціаліст з контролю над озброєннями та російсько-американських відносин вже десятиліття", - сказав Сергій Караганов, радник заступника керівника АП РФ з питань зовнішньої політики.

Деякі російські зовнішньополітичні експерти порівнюють його з Анатолієм Добриніним, радянським послом у Вашингтоні з 1962 по 1986 роки і мотужним політичним гравцем в обох столицях. До недавнього часу, принаймні, Кисляк грав більш стриману, спокійні роль, і став навіть менш помітним у Москві.

"Я б описав його як вищий орган влади Росії щодо Сполучених Штатів", - сказав аналітик із зовнішньої політики Володимир Фролов.

Питання про контакти наближених Трампа та російських чиновників показали, що обидві сторони, певно, знали, що американські спецслужби уважно стежити за рухами Кисляка і прослуховували його телефонні дзвінки.

Марія Захарова, речник МЗС РФ виступила з «викривальною промовою» в ході свого щотижневого брифінгу, у якому типово для Росії агресивній манері виправдовувала дипломата, який може бути причетним до шпигунства. Вона навіть завила про «низький професійний рівень» американських ЗМІ.

"Я вам відкрию військову таємницю: дипломати працюють, і їх робота полягає в налагодженні контактів в країні, де вони присутні", - сказала вона. - “Це скрізь записано. Якщо вони не здійснюють ці контакти, не беруть участь у переговорах - то вони не є дипломатами."

Поки Путін не повернувся на посаду російського президента у 2012 році і не воскресла напруженість у відносинах між Вашингтоном і Москвою, Кисляк був популярним господарем прийомів, особливо на вихідні, у маєтку на Піонер Поінт в штаті Меріленд (адміністрація Обами зі скандалом аказала закрити його в грудні минулого року через хакерські атаки). Одного разу, він запросив американців, які вели переговори щодо договору New Start з ядерних озброєнь та їх сім’ї на вечірку до маєтку. В той же час, його російські охоронці забрали дітей його гостей і катали їх на човні Кисляка.

У ході переговорів про укладення договору, згадує Макфол, Кисляк часто дзвонив міністру оборони та іншим зацікавленим сторонам, всупереч бажанню американців обмежити його канали зв'язку. "Він активно пробував знайти тріщини і розбіжності серед нас", - сказав Макфол.

"Він дуже розумний, дуже досвідчений, завжди добре підготовлений", - сказав Ніколас Бернс, колишній заступник держсекретаря, який вів переговори щодо трьох резолюції про санкції проти Ірану в ООН про Кисляка. - “Але він може бути цинічним, неспокійним і негнучким, адже має радянський менталітет. Він був дуже агресивний по відношенню до США".

Частина цієї агресії була продемонстрована на виставці в Стенфорді на заході восени, який вів пан Макфол. Кажуть, що він був відправлений у Вашингтон, щоб поліпшити відносини. Кисляк назвав сфери можливого співробітництва, але потім різко перейшов до довгого списку образ, звинувачуючи США у втручанні по всьому світі (типова поведінка для росіїських дипломатів - ред.).

Коли ж Кисляка запитала про російські “помилки”, він не погоджувався. Дипломат сказав, що найбільш серйозні проблеми з США полягають у тому, що вони вважають свою країну винятковою. "Різниця між вашою винятковістю і нашою, - що ми не намагаємося нав'язати вам нашу, але ви не соромитесь нав'язати нам вашу", - сказав він. - "Це не те що ми поважаємо".

Кисляк сказав колегам, що незабаром покине Вашингтон, і ймовірно, взагалі буде замінений. Його ім'я недавно спливло в Організації Об'єднаних Націй в якості кандидата на нову посаду відповідального за Антитерористичну політику. Цю посаду раніше займав посол Росії в ООН Віталій Чуркін, який помер минулого місяця, нині пост залишається вакантним.

Без табу

Публикации