Навіщо високопосадовець команди Трампа таємно зустрічався з послом Росії

02.03.2017, 12:10
Генпрокурор США збрехав під присягою в Конгресі - фото 1
Генпрокурор США збрехав під присягою в Конгресі / Getty Images

У США здійнявся черговий гучний скандал. Генпрокурор Джефф Сешнс, який мав би розслідувати контакти команди Трампа з росіянами, сам виявився скомпрометований зв’язками з країною-агресором.

Журналісти видання Washington Post у статті Sessions met with Russian envoy twice last year, encounters he later did not disclose розповідають про таємні зустрічі Генерального прокурора Джеффа Сешнса з російським послом під час кібератак на сервера демократичної партії, які сприяли обранню Дональда Трампа президентом США.

Сешнс минулого року двічі зустрівся з послом РФ. Зустрічі, про які він не розповів

Нинішній генпрокурор США, а рік тому – сенатор-республіканець Джефф Сешнс, двічі минулого року таємно зустрічався з послом Росії в США. Про це заявляють чиновники Міністерства юстиції США. Найважливіше, що Сешнс не повідомив про ці зустрічі, коли його запитали про можливі контакти між представниками Дональда Трампа з Москвою в ході слухань перед призначенням Генеральним прокурором.

Однією із зустрічей Сешнса була приватна розмова з послом Росії Сергієм Кисляком. Вона відбулася у вересні 2016 року в офісі сенатора, в розпал скандалу, викликаного російськими кібератаками, що суттєво вплинули на результати президентської гонки в США.

Ці приховані розмови можуть спровокувати нові заклики членів конгресу про призначення спеціального прокурора для розслідування впливу Росії на президентські вибори 2016 року. Але є один нюанс - як генеральний прокурор, Джефф Сешнс контролює розслідування російського втручання і будь-які зв’язки із ним помічників Трампа, яке веде Міністерство юстиції США і ФБР.

Під час розмов із Кисляком в липні та вересні, сенатор Сешнс виконував обов’язки старшого члену Комітету з питань збройних сил, а також одним з провідних зовнішньополітичних радників Трампа. Сешнс зіграв помітну роль у підтримці Трампа після приєднання до його кампанії у лютому 2016 року.

На слуханні щодо його призначення 10 січня, за твердженням Комітету, сенатор Ел Франкен запитав у Сешнса, що б він робив, якщо дізнався б, про будь-які докази, що хто-небудь пов'язаний з командою Трампа спілкувався з російським урядом в ході кампанії 2016 року.

"Я не знаю жодного подібного випадку", - відповів Сешнс, додавши: "Мені кілька разів телефонував посол (Росії – ред.) під час кампанії, але я не мав зв'язків з росіянами."

Чиновники запевняють, що Сешнс не вважає розмови пов’язаними з політикою і не пам'ятає в деталях, що він обговорював з Кисляком. "Не було абсолютно нічого оманливого в його відповіді", - коментує цю заяву Сара Ісгур Флорес, прес-секретар генпрокурора.

У січні Сенатор Патрік Ліхі попросив Сешнса дати відповіді на письмові запитання.

"Кілька обраних президентом кандидатур або старші радники мають зв'язки з росіянами. Ви контактували з ким-небудь, пов'язаним з урядом РФ, підчас виборів 2016 року, або до чи після виборів?", - написав він.

Сешнс відповів одним словом: "Ні".

У заяві, опублікованій в середу ввечері, говориться, що Сешнс “ніколи не зустрічався з будь-якими російськими офіційними особами для обговорення питань кампанії“.

"Я й не уявляю до чого тут ці звинувачення. Це брехня", - написав Сешнс.

Чиновники з Міністерства юстиції повідомляють, що Сешнс розмовляв з Кисляком 8 вересня 2016 року в якості члена комітету збройних сил, а не в ролі представника Трампа.

"Його опитували в ході слухань про зв'язки між Росією і командою Трампа, а не про зустрічі, які він здійснив як сенатор і член Комітету збройних сил", - сказала Флорес. Вона додала, що Сешнс минулого року здійснив 25 зустрічей з іноземними послами, як старший член Комітету збройних сил, включаючи британського, корейського, японського, польського, індійського, китайського, канадського, австралійського і німецького, крім росіянина Кисляка.

З приводу вересневої розмови Джеффа Сешнса, посадова особа департаменту, яка виступила в якості захисту Генерального прокурора заявила: "Я не особливо пам'ятаю, що там було сказано."

Російський посол не відповів на прохання про коментарі щодо своїх контактів з Сешнсом.

Російський позасланець мовчить - фото 36603
Російський позасланець мовчить / Getty Images

Газета Washington Post зв'язалася з усіма 26 членами Сенатського Комітету зі збройних сил 2016 року, щоб зрозуміти, чи зустрічався ще хтось із Кисляком в 2016 році крім Сешнса. Із 20 депутатів, які відгукнулися, кожен сенатор, у тому числі голова Джон Маккейн, сказали, що вони не зустрічалися з послом Росії минулого року. Інші законодавці на вечір середи досі не відповіли.

"Члени комітету не протоптували доріжку до дверей Кисляка", - заявив старший співробітник Комітету Сенату з питань збройних сил , натякаючи на напруженість у відносинах з Москвою. Крім того, щодо Сешнса він додав, що "не було особливо багато охочих, які б хотіли зустрічатися з Кисляком по своїх обов'язках комітету."

Сенатор Ел Франкен коли його попросили прокоментувати контакти Сешнса з Кисляком, сказав: "тепер ясно, ніж коли-небудь, що Генеральний прокурор не може сумлінно здійснювати нагляд за розслідуванням Департаменту юстиції і ФБР зі зв'язків Трампа з Росією, тому він повинен негайно взяти самовідвід".

"Якщо це правда, що Генеральний прокурор Сешнс зустрівся з послом Росії в розпал виборчої кампанії, я дуже засмучений тим, що його відповіді на мої запитання в ході слухань були, у кращому випадку, оманливими", - додав він.

Кілька членів палати від демократів у середу ввечері вже закликали Джеффа Сешнса піти у відставку зі свого поста. "Після того, як збрехав під присягою в Конгресі про свою зв'язки з росіянами, Генеральний прокурор повинен піти у відставку", - заявила лідер меншості в Палаті представників Ненсі Пелосі, додавши, що "такі заняття не підходять для вищих співробітників правоохоронних органів нашої країни".

Сенатор Рон Уайден, старший член Сенатського Комітету з розвідки, написав пізно ввечері в середу в Twitter, що "Нам потрібно спеціального прокурора для розслідування зв'язків партнерів Трампа в Росії".

"Якщо там щось є, і він йде вгору по ланцюжку розслідування, для мене ясно, що Джефф Сешнс, який є моїм дорогим другом, не може приймати рішення щодо Трампа", - вважає сенатор Ліндсі Грем – хоча підкреслив, що зв’язки Сешнса з російським послом могли бути тут "ні при чому".

“Але якщо там щось є, що на думку ФБР, має кримінальний характер, то напевно вам потрібен спеціальний прокурор. Якщо цей день колись настане, я буду першим, хто скаже, що ним має бути хтось інший, а не Джефф", - говорить Грем.

Стівен Холл, колишній керівник операції ЦРУ і фахівець по Росії, вважає, що Росія була б зацікавлена в розвитку відносин з Сешнсом через його роль в комітету Конгресу і в якості радника Трампа. Членство в засіданнях на Комітеті у справах Збройних Сил зробило б його пріоритетною ціллю для російського посла. "Той факт, що він уже поставив себе принаймні ідеологічно на бік, Трампа був би додатковим бонусом для Росії в США", - говорить Холл.

За два місяці до вересневої зустрічі, Сешнс був присутній на заході Фонду "Спадщина" в липні в рамках Республіканської Національної Конвенції, у якому взяли участь близько 50 послів. Коли захід підійшов до кінця, невелика група послів підійшла до Сешнса, коли він виходив на трибуну, Кисляк був серед них, підтвердив чиновник Міністерства юстиції. «Сешнс говорив окремо з деякими з послів, в тому числі і з Кисляком», - сказав він.

Минулого тижня, високопоставлений член юридичного Комітету Палати представників Даррелл Ісса, став одним з небагатьох республіканців, які публічно заявив про необхідність проведення незалежного розслідування.

Громадська позиція Сешнса щодо Росії розвивалася з часом.

На зустрічі німецького Фонду Маршалла в Брюсселі, що відбувся у березні 2015 року, Сешнс заявив, що США і Європа "повинні об'єднатися проти Росії".

Проте, більш ніж через рік, він говорить про розвиток більш тісних відносин з Кремлем. У липні 2016 в інтерв'ю CNN Сешнс похвалив план Трампа по налагодженню відносин з президентом Росії Володимиром Путіним.

Генпрокурор порадував боса - фото 36607
Генпрокурор порадував боса / Getty Imsges

“Дональд Трамп робить правильно. Ми повинні знайти спосіб розірвати це коло ворожості, що ставить країну під ризик, і обходиться нам в мільярди доларів захисту від можливих бойових дій", - сказав він.

Питання, чи буде він розглядати Путіна як хорошого чи поганого керівника, Сешнс, відповів CNN: “У нас є багато поганих лідерів у світі, які працюють так, як ми ніколи б не допустили у Сполучених Штатах. Але питання в тому, чи можемо ми мати більш спокійні, ефективні відносини з Росією? Використовуючи інтереси, які схожі на реальну можливість зробити цей світ безпечнішим і припинити небезпечну ворожнечу з Росією? Я думаю, що це можливо".

Без табу

Публикации