The New York Times: Новий держсекретар США - друг Путіна

12.12.2016, 14:10
Що чекає на Україну, якщо зовнішню політику в США будуватиме друг Путіна? - фото 1
Що чекає на Україну, якщо зовнішню політику в США будуватиме друг Путіна? / Getty Images

Новий кандидат на посаду державного секретаря Рекс Тіллерсон, що виявився великим другом Росії і особисто Путіна, відомий на весь світ своєю категоричністю та твердістю в переговорах.

Хоча він має широкі зв’язки у багатьох країнах світу завдяки своїй кар’єрі, проте американські політики вважають, що дружба з лідером РФ – не те, що потрібно державному секретарю США в умовах найбільшого з часів «холодної війни» конфлікту з РФ.

Кліффорд Краусс у статті Rex Tillerson, An Aggressive Dealmaker Whose Ties With Russia May Prompt Scrutiny, опублікованій американським виданням The New Your Times, розповів про подробиці відносин Тіллерсона з Путіним та його ставлення до конфлікту в Україні.

Редакція Без Табу рекомендує до прочитання переклад данної статті.

Рекс Тіллерсон, агресивний ділок, чиї зв’язки з Росією вимагають додаткової перевірки

Двадцять років тому, Рекс В. Тіллерсон піднімався кар'єрними сходами в нафтодобувній компанії «Exxon». Йому було доручено вести переговори з урядом Ємену щодо угоди з експорту природного газу. Переговори зупинились на наполяганні Ємену отримати право вето на важливі ділові рішення в рамках угоди.

Тіллерсон в один момент впав у лють і запустив п'ятидюймову книгу через всю кімнату, а після цього схопився і вибіг з кімнати, можливо, заради драматичного ефекту. Представники Ємену та інших нафтових компаній-партнерів «Exxon» та міжнародної спільноти були в шоці від цього.

Зрештою, Ємен отримав принаймні деякі зі своїх вимог. Але такого роду рішучість зламати чужу волю може бути саме тим, що президенту Дональду Дж. Трампу необхідно в державному секретарі. Є багато незвичайного і неочікуваного, що Тіллерсон може розповісти на найближчому розгляді своєї кандидатури на слуханнях у Сенаті, особливо коли справа дійде до близьких стосунків з Росією.

«Він набагато більше, ніж підприємець», - сказав Трамп про Тіллерсона в інтерв'ю Fox News у неділю, не підтверджуючи, що він стане кращим вибором, - «Він гравець світового рівня».

Щоб почати все знову з Росією, про що Трамп обіцяв під час виборчої кампанії, не може бути кращого посланця, ніж 64-річний Тіллерсон, який зробив кар'єру в «Exxon» і «Exxon Mobil», створеній в 1999 році шляхом добування нафти та газу з російського ґрунту, і навіть був нагороджений Росією за дружбу з цією країною.

З любим другом - фото 25948
З любим другом

США і Росія переживають конфлікт, найбільш масштабний з часів розпаду Радянського Союзу. Україна і Сирія - лише дві з багатьох гарячих точок, де країни мали зіткнення інтересів. Розвідка США дійшла висновку, що Росія таємно намагалася підірвати саму сутність американської демократії шляхом хакерської атаки на комп'ютери і «зливу» інформації, щоб нашкодити Хілларі Клінтон і сприяти Дональду Трампу в президентській кампанії.

Хитрі наміри Тіллерсона у Росії в період зростаючої напруженості у відносинах із Заходом було наочно продемонстровано в 2014 році, незабаром після того, як Сполучені Штати та їх союзники застосували санкції щодо Росії за втручання у внутрішню політику України. Президент Обама попросив американських бізнесменів не приймати участь у великому бізнес-форумі в Росії, і пан Тіллерсон послухався президента.

Посилення санкцій в кінцевому підсумку заморозило зростання діяльності «Exxon» в Росії

Але згодом, як головний виконавчий директор корпорації «Exxon Mobil», він все ж таки знайшов спосіб отримати своє місце за тим столом. Він послав високопосадовця компанії на розвідку. Чиновник, Ніл Даффін-старший, підписав угоду з розширення співпраці з найбільшою державною нафтовою компанією «Роснафта» зі спільного буріння в Північному Льодовитому океані, для розробки сланцевих родовищ з використанням нових технологій і співпраці щодо експорту газу з Сибіру.

Посилення санкцій в кінцевому підсумку заморозило зростання діяльності «Exxon» в Росії, але Тіллерсон продемонстрував свою прихильність до ведення бізнесу з президентом Росії В. Путіним.

«Тіллерсон буде надійним та ефективним посланцем США не тільки тому, що він не є членом зовнішньополітичного відомства, але й тому, що його історія втілює в собі інвестиційний потенціал, яким Росія може скористатися для поліпшення відносин із Сполученими Штатами Америки», - сказав Девід Л. Голдвін, який був топ-дипломатом в Державному Секретаріаті під час першої адміністрації Обами.

Його історія втілює в собі інвестиційний потенціал, яким Росія може скористатися для поліпшення відносин із Сполученими Штатами Америки

Про Трампа він сказав: «Він явно вирішив зробити «зворотнього Ніксона» щодо Росії проти Китаю. Він думає, що ми, ймовірно, можемо солідаризуватися з Росією в Сирії і в Лівії, і у нього нема проблем з силовою підтримкою».

Росія може бути сильною стороною Тіллерсона, але вона також може стати його ахілесовою п'ятою. Російський уряд нагородив його в 2012 році Орденом Дружби, нагородою, через яку він тепер може отримати деякі проблеми.

Сенатор Марко Рубіо, республіканець з Флориди, повідомив у Twitter в неділю, що «Бути другом Володимира Путіна - це не та якість, яку я очікував від державного секретаря».

Тіллерсон виступив проти санкцій щодо Росії, які є серйозною перешкодою для іноземних інвестицій у цій країні

Також Тіллерсон виступив проти санкцій щодо Росії, які є серйозною перешкодою для іноземних інвестицій у цій країні. В Росії є дві величезні області для нових розробок нафти – у Баренцовому морі і в Баженовському сланцевому родовищі Західного Сибіру, які, по суті, закриті для розробки через відсутність іноземного капіталу та досвіду. До санкцій «Exxon» був готовий інвестувати в обидва напрямки.

Журнал «Нью-Йоркер» написав, що до 2011 року Тіллерсон налагодив в Росії тісні стосунки з президентом Володимиром Путіним та Ігорем Сечіним, близьким соратником Путіна, який керує державним підприємством «Роснефть», одною з найбільших російських нафтових і газових гігантів. У 2011 році Тіллерсон вилетів до Чорноморського курортного міста Сочі, щоб підписати договір про співпрацю з Путіним, за якою «ExxonMobil» буде співпрацювати з «Роснефтью» з видобутку нафти в Арктиці, після відступу арктичних льодів, викликаного глобальним потеплінням. Економічні санкції, накладені на Росію за її анексію Криму та військові операції в Україні сповільнили це співробітництво. Тіллерсон може виступити за пом'якшення санкцій проти Росії, чим принесе неймовірну вигоду корпорації, в якій побудував кар’єру.

Тіллерсон і «ExxonMobil» вже виступали проти економічних санкцій як інструменту американської зовнішньої політики. У власності Тіллерсона вже протягом багатьох років перебуває велика кількість акцій «Exxon». Ймовірно, йому буде запропоновано відмовитися від них, але як мінімум конфлікт інтересів залишиться.

Тіллерсон буде змушений позбутись акцій нафтодобувної компанії - фото 25947
Тіллерсон буде змушений позбутись акцій нафтодобувної компанії

«Exxon» працює з близько 50 зарубіжними країнами, і Тіллерсон має зв’язки в кожній з них. Експерти в галузі енергетики кажуть, що він особливо добре розбирається в справах Анголи, Аргентини, Канади, Мексики, Нігерії та Катару.

«У мене склалося враження, що він першокласний корпоративний дипломат», - сказав Чейз Унтермейер, який був послом США в Катарі в адміністрації Джорджа Буша. «Під час моєї роботи в Катарі він прибував для зустрічі з найбільш високопоставленим керівництвом країни».

Але екологи та правозахисники вже відреагували на призначення скоріше з тривогою, кажучи, що Тіллерсон міг би послати неправильне повідомлення про позицію США у боротьбі зі зміною клімату, тому що він побудував кар'єру в компанії з нафто- та газодобування.

Також ймовірно, що потенційний інтерес пана Тіллерсона буде в забезпеченні успіху «Exxon» в Росії та інших країнах в майбутньому. Згідно із деклараціями компанії в цьому році, Тіллерсон має акції компанії на $218 млн, а його пенсійний фонд склав близько 70 мільйонів доларів.

Реймонд С. Oффенхайзер, президент Oxfam America, організації по боротьбі з бідністю, заявив, що хотів би знати, як Тіллерсон «врівноважить тиск для здійснення короткострокових операцій на противагу його відповідальності у зміцненні норм та інститутів, що захищають економічні надії і основні права людини для дуже великої кількості населення на планеті». Він додав: «Під керівництвом Тіллерсона «Exxon» продовжує роботу з підриву клімату».

Тіллерсона не завжди легко зрозуміти. Глибоко консервативний і прихильний «Бойскаутам Америки», він висловився за те, щоб організація виступила за дотримання прав геїв. Але під його керівництвом «Exxon» не поспішав прийняти чітку політику захисту працівників від дискримінації геїв.

Незважаючи на потенціал рішучого далекоглядного лідера, йому знадобилось немало часу, щоб зрозуміти весь потенціал «сланцевої революції» у США.

Керівники «Exxon» на правах анонімності стверджували, що Тіллерсон сприяв дослідженням перспективного біопалива, уловлювання та зв'язування вуглецю і введенню податку на викиди вуглецю, щоб зменшити кількість парникових газів. Тіллерсон також прийшов у компанію, визнаючи, що зміна клімату є серйозною проблемою, хоча рішуче став на захист компанії на тлі розслідування державної прокуратури того, що компанія прийняла публічну позицію і скептично ставиться до проблеми змін клімату, після того, як вчені попередили про ризики спалювання викопного палива.

Нагадаємо, «Exxon» працює в Росії протягом багатьох десятиліть і має спільні проекти з «Роснефтью» всередині і за межами Росії.

Західні санкції проти Росії завдають великої шкоди компанії - не менше, ніж мільярд доларів, за деякими оцінками. Компанія не отримує прибутку від вкладень в нафту і газову розробку, про які домовились Тіллерсон і Путін.

Проте не треба забувати , що сильною стороною Тіллерсона може бути його талант домагатися свого в переговорах.

Він колись шпурнув книгу через кімнату в присутності керівництва чужої країни - фото 25951
Він колись шпурнув книгу через кімнату в присутності керівництва чужої країни

Він може сприяти, зокрема, будівництву нафтопроводу Keystone XL, який буде поставляти більше нафти з канадських нафтових родовищ до американських нафтопереробних заводів. Він також може спробувати покращити відносини з Мехіко, зважаючи на нещодавню успішну угоду про глибоководне буріння біля її узбережжя, розуміючи важливість Мексики як ринку експорту природного газу.

Деякі експерти в галузі енергетики кажуть, що Тіллерсон може направити Трампа на підтримку міжнародної кліматичної угоди, прийнятої в Парижі рік тому, але з додатковим акцентом на переваги природного газу і способів утилізації вуглецевих відходів.

«Пан Тіллерсон, - сказав Поль Бледсоу, колишній радник з питань зміни клімату в адміністрації Клінтона, - може принести Трампу в однаковій мірі нові засоби тиску та політичне прикриття для взаємодії з міжнародних питань зміни клімату».

фото в тексті - Getty Images

Без табу

Публикации