Час Трампу обирати – Україна чи Росія?
Чому Українська проблема не схожа на проблему Корейського півострова, як Обама зрадив Київ та чому США завинили перед Україною.
Журналіст і головний редактор сайту ділових новин Quartz, Боббі Гош у статті Trump’s choice: Ukraine or Putin? пояснює, що ситуація в Україні не аналогічна проблемі Корейського півострову, тому США мають нагально приймати рішення щодо Української проблеми.
Редакція Без Табу публікує переклад його статті.
Вибір Трампа: Україна чи Путін?
Можливо, випробування балістичних ракет Північною Кореєю минулої неділі характеризується багатьма аналітиками як перший виклик зовнішньополітичній стратегії Дональда Трампа, або, принаймні перший не викликаний його помилками. Проте це перебільшує як загрозу з боку Пхеньяну, так і варіанти відповіді, доступні Білому дому. Немає реалістичного сценарію, в якому диктатор Північної Кореї Кім Чен Ин почне війну проти Південної Кореї або Японії. І, поки він не перетне цю лінію, Вашингтон не має впливу на його поведінку. Єдина проблема, створена Кім Чен Ином, – посягання на монополію Трампа як найбільш егоїстичного лідера на планеті.
У реальності перша зовнішньополітична криза президентства Трампа розгортається з кінця січня, за 7000 км на захід від Пхеньяну. Президент Росії Володимир Путін і його ополченці російські найманці активізували дії з дестабілізації і окупації в Україні. Операція була припинена на час президентських виборів у США, обстріли почалися знову 28 січня протягом декількох годин після телефонної розмови Путіна з Трампом.
Після того, як його найбільший американський фанат благополучно влаштувався в Білому домі, Путін, схоже, вирішив повернутися до своїх планів розширення територіальних кордонів на Заході. Ескалація насильства спалахнула на Донбасі в Україні, де московські найманці та регулярні російські війська ведуть боротьбу з українськими військами за контроль над територією. Спостерігачі від Організації з Безпеки та Співробітництва в Європі повідомили, що кількість вибухів у Східній Україні з 420 за день 26 січня зросла до більш ніж 10 000 на 31 січня. Через напади на об'єкти цивільної інфраструктури росіянами та сепаратистами загинуло більш ніж 13 українських солдатів, обстріли залишили місто Авдіївка посеред зимових морозів без електрики на тиждень.
Як же відповіла адміністрація Трампа? Перше враження було змішане. 2 лютого Ніккі Хейлі, американський посол в ООН, у своєму виступі розкритикувала дії Росії та тривалу окупацію росіянами Кримського півострова.
"Сполучені Штати продовжують засуджувати і закликати до негайного припинення російської окупації Криму", - сказала Хейлі. - “Крим є частиною України. Наші санкції, пов'язані з окупацією Криму, залишаться в силі, поки Росія не поверне контроль над півостровом Україні".
Однак у той же день Міністерство фінансів США опублікувало повідомлення про послаблення санкцій, впроваджених адміністрацією Обами щодо Служби безпеки Росії, більш відомої як ФСБ. CNN передає з посиланням на високопоставленого чиновника Держдепу, що це було технічне рішення, щоб уникнути "небажаних наслідків" для уряду США у відносинах із Росією. Це, звичайно, було не так, як деякі американські ЗМІ подають, - мирну пропозицію Трампа до Путіна - рішення було занадто поспішним. Українців можна зрозуміти, спостерігаючи як новий господар Білого дому не звертає уваги, що регіони їх країни захоплюються його візаві в Кремлі.
Невизначеність щодо намірів Вашингтона відносно санкцій проти Росії триває з 5 лютого, коли віце-президент Майк Пенс натякнув, що США могли б розглянути питання про їх зняття, якщо б Путін виявився цінним союзником у боротьбі проти так званої Ісламської Держави. Однак у той же день, сам Трамп поговорив з президентом України Петром Порошенком і пообіцяв домовитися про мир між Києвом і Москвою.
Важко уявити, як Трамп зіграє чесного посередника у таких переговорах. Українці мають право на скепсіс, враховуючи почуття до президента Путіна. Так, багато кого серед представників спецслужб США непокоїть, що захоплення Трампа російським лідером робить його ненадійним - настільки, що вони, як повідомляється, притримують від нього деяку важливу для Росії інформацію на брифінгах, побоюючись, що Трамп може проговоритися про це під час наступного дзвінка Путіну.
Але тримання Трампа в незнанні не допоможе тримати Росію в страху; українці потрібні американським президентам, щоб побачити світло. На відміну від трохи театрального протистояння, яке «розігрується» вздовж демілітаризованої зони між Південною і Північною Кореями, перспектива тотальної війни на Сході України, де понад 10 000 українських громадян загинули, починаючи з 2014 року, лякаючи реальні.
Чому в американських інтересах, захистити Україну? Є багато причин - політичних, військових і економічних. Але найпростіша - США завинили перед Україною. Вашингтон очолив перемовини після розпаду Радянського Союзу, щоб переконати Київ відмовитися від своїх запасів ядерної зброї в обмін на гарантії захисту з боку Росії. Вічною ганьбою президента Барака Обами буде те, що він зрадив Україну в 2014 році, дозволивши Росії захопити Крим. Трамп має можливість спокутувати вину Америки, а також заспокоїти інші держави колишнього СРСР, змусивши їх вірити що Вашингтон не дозволить у них розіграти «Кримський сценарій».
Трампу буде важко відшкодувати збитки, завдані Обамою, і негайно повернути Крим Україні: це може зайняти кілька років складних переговорів. Але президент США може дати сигнал для Путіна, що територіальна експансія Росії повинна зупинитися прямо зараз під страхом більш жорстких санкцій. Він може зажадати, щоб московські війська повернутися на свою територію, а її бойовики скласти зброю і укласти мир з Києвом. Якщо ні, США і НАТО слід почати постачати Україні літальну зброю, щоб захистити себе.
Ось що таке справжній зовнішньополітичний виклик.