The Foreign Policy: Пройшла любов, або як в Росії зненавиділи Трампа

21.02.2017, 15:15
Дональд Трамп розчарував росіян своєю підтримкою України - фото 1
Дональд Трамп розчарував росіян своєю підтримкою України / Getty Images

Чому в Росії всі були у захваті від американського мільярдера і новообраного президента, і що призвело до загальної ненависті до Трампа серед росіян.

Журналістка Емі Ферріс-Ротман у статті Russians Are Turning on Donald Trump окреслила зміни у ставленні до нового президента США в Росії після того, як він підтримав санкції проти Росії та поставив вимогу повернути Крим Україні. Також стаття розкриває причини самообману росіян, що тривала майже рік.

Редакція Без Табу публікує переклад статті.

Кілька місяців тому на околиці Москви хтось взяв білу фарбу і надряпав короткий виступ політичного протесту на боці сміттєвого баку. "Трамп – пі*р", - повідомляється у короткому графіті.

The Foreign Policy: Пройшла любов, або як в Росії зненавиділи Трампа - фото 35385

Цей маленький акт непокори на фоні загального захвату Дональдом Трампом у Росії дуже довго залишався непоміченим. До цього тижня. Нині фотографія, яку, за словами журналістів, було зроблено в листопаді, розповсюджується у соціальних мережах в Росії, де її зустрічають з насмішкою. “Ми вірили тобі! І ти, мерзенний, зрадив нас!" – так зарифмував думку загалу фотограф Сергій Сухоруков, додавши до вірша цей фотодоказ.

Новий президент США вступив на посаду в перехідний період, який був відзначений хаосом і помилками. А вже зараз усі політики Росії - від правих до маргінальних лівих - виражають розчарування новим президентом США. Адже Трамп прийшов до влади, обіцяючи реформувати відносини між двома країнами.

"Трамп вже вийшов з моди?" - написав журнал «Російська Фабула» у середу — в той же день, коли адміністрація президента США оприлюднила справу щодо брехні радника з питань національної безпеки США Майкла Флінна про розмови з російським послом. Це спровокувало заклики російських націоналістів припинити "культ Трампа", що швидко набули ознаки тренду у російських ЗМІ.

Дійсно, в останні місяці лестощів по відношенню до Трампа було забагато. Згідно з даними недавнього дослідження російських ЗМІ, Трамп перевершив популярність всюдисущого російського лідера Володимира Путіна за рейтингом згадуваності в російській пресі в січні. 202 000 посилань проти лише 148 000 Путіна.

“Судячи з топу новин (зробленого російською пошуковою системою Яндекс), Путін якимось чином перетворив Росію на ще один американський штат. Жодних наших власних новин. Інтерес тільки до подій у США", - прокоментував рейтинг ліберальний політик Ілля Яшин.

Частково причина такого ефекту полягає в тому, що «Російське питання» було серед ключових у планах Трампа ще задовго до початку його президентства. Відносини між Росією та США в період після закінчення «холодної війни» ніколи не були такими натягнутими, як в останні дні адміністрації Обами. Хх роздирали суперечності по Україні та Сирії, а також звинувачення у зв'язку з хакерською атакою під час президентських виборів у США. Трамп протягом кампанії висловив кілька разів своє захоплення Путіним і пообіцяв великі зміни у відносинах, можливо, навіть перегляд санкцій, які були введені відносно Росії після окупації Криму в 2014 році.

Такі обіцянки спровокували свого роду "Трампоманію" по всій Росії. Цукор, вугілля, гамбургери, навіть срібні монети були зроблені на його честь. Інавгурацію Трампа навіть святкували з феєрверками в декількох московських містах.

Це була не просто обіцянка перезавантаження: жорстка риторика Трампа про міграцію та тероризм, що в поєднанні з його успіхом у бізнесі, вчинили вплив і на росіян, як звичайних, так і високопосадовців. Вони побачили в Трампі таку силу, закон і порядок керівництва, який вони звикли бачити вдома. Для багатьох росіян, особливо прихильників Путіна, образ сили має життєво важливе значення для того, як вони хочуть бути сприйняті на світовій арені. Відлуння хаотичних та убогих 1990-х років після розпаду Радянського Союзу ще відгукуються в країні, це дозволяє Путіну міцно тримати владу, що стало відмінною рисою його керівництва.

Але останні кілька тижнів адміністрація Трампа показала ознаки слабкості. Спірний Указ президента про заборону біженців та іміграції з ряду країн з мусульманською більшістю зустріли масштабними акціями протесту, а потім він був оскаржений судами; запропоновані ним кандидатури на високі пости були сприйняті вкрай неохоче.

"Ніколи ще Штірліц Трамп був такий близький до провалу", - заявив ультраправий політик і колишній народний депутат Микола Травкін після відставки Флінна, посилаючись на російський жарт про вигаданого в СРСР шпигуна часів Другої світової війни. Майкл Макфол, посол США в Москві з 2012 по 2014 рік, написав щодо нових настроїв у Москві в середу, російською мовою у Twitter: "Ну, що, колеги, [Трамп] ще ваш?". Макфол тонко натякнув на широко поширений в Росії хештег #TrampNash і гру слів #КримНаш.

The Foreign Policy: Пройшла любов, або як в Росії зненавиділи Трампа - фото 35387

Надії на можливе російсько-американське зближення були розбиті несподіваною для Кремля заявою, що Крим був захоплений Росією силою, а тому повинен бути повернутий Україні.

Окупований Росією в березні 2014 року український півострів є найбільшим захопленням земель в Європі за останні десятиліття. На прес-конференції минулого вівторка прес-секретар Білого дому Шон Спайсер заявив, що Трамп сказав "цілком ясно", що він очікує від Росії повернення Криму, і закликав Росію до деескалації ситуації на Сході України, де нині відбувається сплеск бойових дій.

Реакція Росії на уявний поворот адміністрації Трампа була швидкою і однозначною: "ми не повернемо наші території", - сказав прес-секретар МЗС Марія Захарова на плановому брифінгу для ЗМІ. “Крим - це територія Російської Федерації. От і все".

«Кремль також зобов'язав державні ЗМІ почати скорочувати надмірно позитивне висвітлення новин про Трампа», - повідомляє Bloomberg з посиланням на неназвані джерела.

"Ми занадто рано вирішили, ґрунтуючись на симпатії до конструктивної риторики президента Трампа, що він начебто був проросійським", - сказав Леонід Слуцький, голова комітету парламенту з закордонних справ, - "Але він виявився проамериканським". До речі, націоналістична партія ЛДПР Слуцького після інавгурації вітала Трампа з виграшем, публічно розпиваючи шампанське.

Відраза до Трампа теж починає лунати серед мусульманської громади Росії, яка досі в основному мовчала про антимусульманські заклики Трампа. У Росії проживає близько 20 мільйонів мусульман - близько 15 відсотків населення - і більшість мусульманських лідерів у країні підтримувати тісні стосунки з Путіним (в США проживає близько 3 мільйонів мусульман). В ході кампанії Трампа і після першого періоду «медового місяця» мусульманські групи відмовляли говорити зневажливо про Трампа для того, щоб не засмучувати Кремль, стверджують інсайдери. Адже офіційною відповіддю Росії щодо заборони Трампом в’їзду до США для людей з семи мусульманських країн, за словами офіційного представника Кремля Дмитра Пєскова, була "не наша справа".

Але позиція мусульман почала змінюватися.

"Трамп не справжня людина", - сказала Гульнара Гайдєєва, прес-секретар Союзу муфтіїв в Росії, найбільш помітної в країні мусульманської організації. Як і більшість мусульман по всьому світу, мусульманська громдськість Росії непохитна у своїй підтримці палестинців і навряд чи залишить коментарі Трампа щодо рішення на користь держави Ізраїль, без відповіді.

І так, схоже, гіпотетичні теплі обійми між двома колишніми супротивниками часів «холодної війни» можуть перетворитись в нову невдалу спробу перезавантаження – тільки цього разу знову може дійти до ігор з «великою червоною кнопкою».

Без табу

Публикации