Хата скраю. До чого готують Оболонь?

25.07.2016, 18:00
Гаражне гетто на Оболоні - що з ним робити? - фото 1
Гаражне гетто на Оболоні - що з ним робити? / Без Табу

Смуга від вулиць Північної та Озерної до затоки Верблюд на Оболоні поки що не забудована. Але поблизу ділянки у районі Києва, найближчому до білоруського кордону, коїться щось дивне. Нижче – кілька думок із серії «прошу вважати все моє життя інформаційним запитом».

Кияни цього року звертались до Державної екологічної інспекції – скаржились на пошкодження дерев, зсипання за гаражами будівельного сміття та землі на околиці Оболоні. Екоінспекція при перевірці виявила порушення, про які писали місцеві мешканці, констатувала, що «експлуатація відкритих автостоянок ведеться без відповідної дозвільної документації». Також відповідальну особу притягли до адміністративної відповідальності та наказали автокооперативу «Полісся» відшкодувати збитки, пов’язані з пошкодженням дерев. Але щоб після цього все кардинально змінилося – то ні.

Зараз, якщо зійти з дамби біля затоки Собаче Гирло і йти грунтовою доріжкою у бік метро «Героїв Дніпра», зліва буде остання свіжа лінія гаражів, глиняний схил, так-сяк укріплений бетонними плитами, набитими чимось мішками, і купи будівельного сміття.

По правий бік – рештки дикої природи (луки раніше пахли різнотрав’ям прямо у вікна мешканцям крайніх будинків), кілька трохи захаращених футбольних полів (які гордо звуться "ЗаГаражамиАрена"), саморобний спортмайданчик з тренажерами із арматури і автомобільних шин. Подекуди навіть намагаються влаштовувати пікніки – але навіть після них сміття лишається якось значно менше, ніж від трешової забудови з лівого боку.

Далеко не всі мешканці прилеглих вулиць воюють проти будівництва – ті, в кого там теж є гараж, сидять мовчки. Ті, хто невдоволений, розповідають, що вже викликали і «азовців» (округ, до речі, Андрія Білецького), і поліцію, але помітили, що активізуються вони, якщо одних кликати через інших, а на звернення звичайних мешканців поодинці не дуже реагують. За спостереженнями мешканців, на цій гаражній «плантації» площею десь півтора гектари – не лише власне гаражі, а й ковбасний цех (минулого року місцеві бачили, як неподалік у сміття скидають кістки), і навіть борделі. Але перевіряти все це ретельно ніхто не поспішає. Хоча забудова, нехай і приватна, не тягне на режимний об’єкт.

Окрім збереження зеленої зони, де місцеві відпочивають від гамірного мегаполісу, є ще кілька моментів. Ті, хто фанатіє від вивчення географічних мап, звернуть увагу, як розташована Оболонь: з півночі – затоки і Київське море аж до кордону з країною, щодо миролюбності якої в нас немає стовідсоткових гарантій. З півдня – залізничні колії та озера. Фактично, при бажанні – це майже острів.

А на ділянці, на яку з боку вулиць Північної та Озерної поволі насуваються гаражі – високовольтна мережа, два магістральних газогони ТШК-1 (Тула-Шостка-Київ) та ТШК-2 високого тиску. Забудовник обіцяв перенести труби в інше місце, зменшити тиск, бо інакше ближче 350 м від газогонів будувати не можна. Але зараз і будівництво не ведеться, і обмеження щодо нього нікуди не зникли.

Довкола ділянки свого часу відбувався цілий серіал. У 2007 році ТОВ «Баски Плюс 2004 Рік» переміг на аукціоні та отримав ділянку біля затоки Верблюд під забудову.

А у 2009-му з’являється рішення Господарського суду Києва, за яким ділянку через банкрутство «Баски Плюс 2004 Рік» за борги передають «Родовід Банку».

ВАТ «Інвестбудсервіс», що у 2007-му програв аукціон, у позивачах не фігурує. Але компанію можна побачити у списку тих, щодо кого передано права вимоги за договорами - в рахунок сплати 90% суми перевищення вартості земельної ділянки над сумою зобов'язань по іпотеці, оскільки «Родовід» не може сплатити цю різницю.

Крім того, у матеріалі на «Цензор.Нет» 2012 року з посиланням на розслідування «Економічної правди» вказано, що «однією з ланок ланцюга, що веде від «Родовід Банку» у Єнакієво була саме компанія «Інвестбудсервіс», з якою «Укргазвидобування» уклало угоду про постачання китайських труб». Отакої, всі в одному флаконі. Про ланцюжок від «Родоводу» до Юрія Іванющенка і від «Укргазвидобування» до Олександра Онищенка вже говорено-переговорено. До слова, «Інвестбудсервіс» та «Укргазвидобування» збанкротували після того, як за угодою провели через свої рахунки 150 мільйонів за труби для буріння.

Позивач у справі про банкрутство «Баски Плюс 2004 Рік» натомість – ТОВ «Передові технології плюс».

Як повідомляється у розслідуванні «Наші гроші. Львів» у вересні 2013 року, товариство засноване у 2004 році кіпрським офшором Bovalon Investments Limited та пов’язане з олігархом Дмитром Фірташем.

А у 2007 році ця компанія придбала ТОВ «КАН», яке у рішенні суду про банкрутство «Баски Плюс 2004 Рік» можна побачити у переліку кредиторів.

І воно би може й нехай - це кубло, можливо, перегризеться та якось самоліквідується. Але не зовсім зрозуміло, що має виникнути на цій смузі на околиці столиці у країні, що перебуває у стані неоголошеної війни – гектари гаражів, житлова забудова чи простір для диверсій.

Вікторія Найдьонова, Без Табу

Без Табу

Публикации