Сам собі айтішник, або Ментальні прірви е-декларування

27.10.2016, 16:35
Президіум говори переважно сам із собою - фото 1
Президіум говори переважно сам із собою / Без Табу

Після масових глюків у системі подачі е-декларацій Національне агентство з питань запобігання корупції зібралося на екстрене засідання. Виявилося, що сайт атакували не лише ті, хто хотів заповнити форму, але й ті, хто дуже цього не хотів.

Активісти та співчуваючі їм нардепи – переважно ті, кому електронне декларування нічим не загрожує – перед початком засідання говорили, що втручання у подані дані та їх спотворення потім може заважати розслідуванню.

А розслідування відбуватиметься, швидше за все, у будь-якому випадку і щодо всіх. Подав декларацію з помилками – відбуватиметься. Не подав взагалі – відбуватиметься тим більше. Подав без помилок, але зміст не вписується у рамки здорового глузду – тут і говорити нема чого.

Умови для роботи ЗМІ на засіданні створили майже ідеальні: учасники квадратного столу передавали слово одне одному як заманеться, журналісти спочатку намагалися тягати за ними мікрофони туди-сюди, потім попросили учасників тягати з місця на місце свої стільці, поближче до мікрофонів. Однієї невеличкої колонки, під яку можна було би покласти усі мікрофони та диктофони, звичайно, не було. Навіть у МВС під час колегії до такого вже додумались.

Сам собі айтішник, або Ментальні прірви е-декларування - фото 18980

Втім, навіть з мікрофонами було не краще: спікери зробили все, щоб ніхто не розчув ані прізвищ, ані половини оприлюднених меседжів. Ближче до завершення засідання тих, хтось вже не сподівався щось розчути, ставало все більше. За теорією розбитих вікон у залі зчинився гамір, і усі думки одночасно можна було почути буквально одразу, в обидва вуха. Свято об’єктивності якесь.

Спікерів довелося ловити після засідання, а всім, кому цього було не треба – уважніше дивитись на всі боки, щоб натовп із телекамерами не збив з ніг, спочатку рвонувши до столу спікерів і поваливши таблички, а потім наздоганяючи коридором голову НАЗК Наталю Корчак. Взагалі прямі трансляції з усіх можливих засідань врятують одразу всіх: глядачі зможуть спостерігати в режимі онлайн події у приміщеннях, у які їх зроду не пустили би, а спікери зможуть врятуватися від додаткових запитань та оприлюднення нюансів, що не потрапляють у кадр. Наприклад, таких, як деяка незавершеність у інтер’єрах НАЗК.

Сам собі айтішник, або Ментальні прірви е-декларування - фото 18979

Загалом щодо комунікації спостерігається якесь замкнене коло: «придворні» айтішники нічого про нюанси не розкажуть, незалежні у нюанси не посвячені, а можуть про них лише здогадуватись у теорії, журналісти не мають айтішної освіти, а ті, що мають, не працюють журналістами. А «фасилітаторів», що перекладатимуть інформацію з вузькоспеціалізованої на людську, майже нема. І навряд чи в цьому хтось зацікавлений. Зараз же друга частина фрази, після «а тепер простіше, не для фахівців», часто не дуже відрізняється від першої. Обидві приблизно однаково зрозумілі. Або не зрозумілі – це вже кому як пощастить.

На додаток до цього ще не всі усвідомили, що це не жарти – і питають, наприклад, чи можна, якщо не вдається заповнити електронну декларацію, подати її у паперовому вигляді.

Серед причин паралічу системи називали і атаки на сайт (правда, не повідомляли їх джерело), і просто перевантаження, бо всі одразу кинулися подавати декларації. У скількох випадках це були одні й ті самі люди – напевно, тема для дисертації. Чи факультативу десь на спеціальності «Захист інформації з обмеженим доступом».

Від НАЗК були претензії до відвідувачів щодо недостатнього знання законодавства (згодом виклали щось між законодавчим лікнепом і технічним мануалом) та помилок у написанні електронних адрес, а до держави – щодо браку фінансування. Нардепи, що вже «відстрілялися», навчали інших, що треба було не тягти до 27-го, а подавати декларації у перших рядах, тоді б і не сталося таких «заторів».

Незважаючи на те, що представники Держспецзв’язку говорили про надійність системи, на засіданні вирішили, що до цього було вжито недостатньо заходів і потрібно організувати цілодобовий нагляд за системою.

Тепер прихильники електронного декларування, наприклад, нардеп Єгор Соболєв, чекають ще й декларації президента.

По-перше, дійсно, давно пора, по-друге, просто цікаво, які баги вилізуть у його випадку. Бо тестування системи, схоже, відбувається у польових умовах.

Обговорення можна було вважати завершеним після репліки нардепа Віктора Чумака, який раптом зміг зайти на сайт і сказав, що усе працює. Хоча п’ять хвилин тому не працювало. Правда, офіційно розпустити усіх додому мала повноваження тільки голова НАЗК, що вона і зробила, повідомивши, що «засідання оголошується відкритим… тобто закритим».

Напередодні засідання дізнатись адресу організації з сайту, ясно, було неможливо, допоміг Фейсбук. То може вже краще і систему подання декларацій перенести туди. Все одно посадовці саме там усе коментують, викладають фото своїх будинків та чекіняться на курортах. Хай вже все на одному ресурсі буде.

Без Табу

Публикации