Як відрізнити справжнє руське воєнне ІПСО від простої брехні

16 сентября, 21:25
ІПСО чи не ІПСО? - фото 1
ІПСО чи не ІПСО?

Є така дурна мода, масово топтатися навколо слів "дискурс", "наратив", "ідеологія" і особливо "іпсо".

Ну от хтось із нєфтєдирного Пинєбабве розкрив рота, якусь байду в мікрофон ляпнув (навіть той самий Конашенков чи Скабєєва), а у нас зразу "це іпсо". Так да не так. Між ІПСО і неІПСО, а просто іншою брехнею лежить прірва величезна. Передусім методологічна, як будується сюжет оповіді, куди спрямовується і як виглядає. Але ж якщо дивитися надто здалеку, як часто у нас роблять - воно усе зливається в якусь пляму.

Напизділи - уже наратив, наїбали - одразу іпсо, двічі напизділи - уже ідеологія. Та ні, заспокійтесь. Усе по-іншому, а носіння з цими ярличками просто розмазує значення основних явищ, які за ними стоять насправді.

Політики з ОПЗЖ зовсім не пріоритетно займались ІПСО as it is, навіть якщо вели деструктивну проросійську політичну пропаганду. На якомусь етапі іпсівщини стало кратно більше - показово видно в розрізі розгону щодо біолабораторій, наприклад.

Але ці знання потрібні здебільшого вузькому прошарку людей які працюють з аналітичним виміром обробки інформації. В масовому сегменті (особливо з легкої руки журналістів) терміни втрачають свої особливості і якось навіть деміургізуються.

Суспільство, звісно ж, думає, що воно від цих відомостей стає більш поінформованим і коректніше реагує на небезпеки. У підсумку це все ж таки лишається профанацією, бо вимір коректного реагування лежить не стільки навіть у усвідомленні що це дійсно наїбалово. А більше навіть у тому, яким чином воно здійснюється і який це тип наїбалова. Бо методи скажімо протидії російським ІПСО операціям і власне проросійській політичній повістці принципово відрізняються з методологічних причин.

Якимось подібним чином масовий доторк деформував політологічні тлумачення демократії та популізму, націоналізму та лібералізму і фашизму. І ця "профанація знання" для багатьох становить настільки сильний фундамент світогляду, що від неї навіть намагаються вибудовувати якісь аналітичні конструкції, а у підсумку ще і прогностичні судження. Виходить традиційно погано.

телеграм-канал "Політ Технолога"

Публикации