Навіщо уряд запросив Юлію Марушевську очолити найбільш корумповану митницю України, чи потрібні були в Києві дієві реформи, і як тепер в Україні віддячують за боротьбу з корупцією.
Екс-очільниця одеської митниці Юлія Марушевська у статті A Ukrainian Reformer Gets a Visit From the Police для видання The Wall Street Journal написала про корупцію на Одеській митниці, з якою вона намагалась боротись, і яку продовжують підтримувати деякі члени уряду в Україні. Тепер з неї хочуть зробити корупціонера, щоб показово «покарати»
Чому поліція прийшла до українського реформатора
Я мала мандат на боротьбу з корупцією. Зараз уряд намагається зробити прикладом мене
Десять членів українських спецслужб прийшли за мною минулої п'ятниці. Озброєні та в масках, вони не мали ордеру, але пригрозили виламати двері. Не знаючи, що робити, мій чоловік подзвонив у ЗМІ. Коли репортери приїхали, мої переслідувачі вже стверджували, що вони просто хотіли "запросити" мене в гості до прокуратури. На щастя, мене тоді не було в країні.
Близько 13 місяців я обіймала посаду начальника Одеської митниці, контролювала діяльність п'яти портів у Чорному морі. Пост, який я обіймала, був відомий як один з найбільш прибуткових в урядових установах України. Десятки мільярдів доларів продукції щорічно проходять через порти. Багато хто з політичної еліти країни отримували зиск протягом багатьох років від вибіркового дотримання митного законодавства в портах Одеси, яких я публічно називала "банкоматами".
Нині Генеральна прокуратура України звинуватила мене у шахрайстві і зловживанні владою. "Знищення" мене буде недвозначним сигналом усім, хто працює над реформуванням і будує демократичну Україну: є ціна, яку доведеться заплатити за чесність.
Коли я обійняла посаду, митна служба була кошмаром. Губернатор Одеської області Міхеїл Саакашвілі запропонував мені роботу. Моє призначення було оголошено з фанфарами президентом України Петром Порошенком. "Ви повинні очистити митницю і запровадити національні реформи", - сказав він мені тоді.
Я так і зробила. За допомогою експертів з питань прозорості на митниці, я склала план по автоматизації процесу імпорту та мінімізації ризиків "людського впливу", пов'язаних з веденням бізнесу на кордоні. До цих реформ раніше посадові особи митних органів могли приймати суб'єктивні рішення з питань оподаткування. Недобросовісний чиновник також міг відкладати затвердження імпорту безкінечно або до тих пір, поки не отримає хабар.
Під моїм керівництвом було запроваджено лімітований одногодинний відрізок часу для митного оформлення. Крім того, ми створили колл-центр, який могли б використовувати прості українці, щоб викривати корупцію. Україна потерпала під корумпованої і неефективної бюрократії - замість цього я хотіла запропонувати моїм співвітчизникам обслуговування клієнтів, прозорість та безпеку.
Ми побачили негайні результати. Понад 600 компаній, багато з яких були іноземними корпораціями, які раніше ніколи не розмитнювали свої товари через Одесу, почали використовувати порти в якості свого вибору.
Тим часом, контрабандисти стали більш творчими.
Українське законодавство дозволяє імпортерам, які ввозять товари в Одесу, розмитнити свої товари через будь-який з податкових органів країни. Отже, злочинці (і ті, хто отримує зиск від їх хабарів) могли користуватися нашими портами в Одесі та "оплатити" їх розмитнення в офісі у Києві.
Ті, хто загрожує нашим зусиллям із забезпечення прозорості в Одесі, швидко прийняли нову стратегію. Компанії, які мали відносини з конкретними одеськими митниками раптом переїхали в Київ. Тоді ті ж митники пішли у відставку перейшли до столиці. Більше 50 високопоставлених співробітників митниці перейшли працювати в митниці або просто пішли у річні відпустки. Внутрішні відділення митних розслідувань порушили кримінальні скарги проти 30 офіцерів. Проте, жоден з них не був притягнутий до відповідальності.
За допомогою митної і прикордонної охорони США, ми найняли і навчили 120 нових митників.
За всі мої 13 місяців поспіль митне агентство Одеси встановило рекорд довголіття - мої попередники, як правило, протримались всього два або три місяці. Моєю метою було змінити систему. Нове програмне забезпечення, нові правила і нова структура, запобігання корупції, як я сподівалась, нівелювала можливість виникнення корупції, для боротьби з якою я й була найнята.
Незабаром після вступу на посаду, я зрозуміла що пан Порошенко насправді не хоче реформ. Він хотів, швидше за все, скористуватися популярністю, яку отримала я як активіст і зірка YouTube під час Революції Майдану 2014, щоб встановити контакт з молоддю країни. Я подала прохання про відставку в листопаді 2016 року, але державна фіскальна служба відмовилася його приймати. Я була звільнена лише в січні.
Минулого місяця Служба безпеки України ініціювала розслідування мого рішення підписати наказ про нагородження $18 стимулюючої надбавки жінкам-митникам, згідно з традицію, що почалась з радянських часів. За законом, виборні посадові особи не нараховують собі бонуси. Моє прізвище було помилково вказано в платі разом з 500 моїми колегами.
Тепер пан Порошенко і стара політична еліта намагаються зробити з мене приклад боротьби з корупцією, але я не єдина мішень. У той же день, коли було здійснено наліт на мою квартиру, СБУ обшукала будинки десятків колишніх митників. Було вилучено 17 орденів і заведено кілька кримінальних справ проти мене і моїх колег.
СБУ не змогла доставити мені "запрошення", тому що я була в Гватемалі, забезпечуючи проведення семінарів з питань прозорості в Freedom Forum College. Я планую повернутися в Україну наступного тижня, проте не знаю, чого мені очікувати. Але влада не повинна мати жодних сумнівів щодо того, що вони можуть очікувати від мене. Я буду захищати своїх колег і себе. Ми пішли на державну службу не красти, а служити.
Політиків, які піднялися по владній вертикалі під революційними гаслами 2014 року, повинні відповідати за свої невдачі. Допускаючи корупцію, вони допомагають зберегти стару системи олігархів, еліти та пострадянських політиків. Для тих з нас, хто стояв на барикадах на Майдані, нинішні лідери України стали такими ж корумпованими, як й уряд, які вони замінили.