The New York Times: Як відбувається блокада окупованого Донбасу
Як українців змушують фінансувати бойовиків «ЛНР» та «ДНР», як активісти блокують потяги з вугіллям з Донбасу та чому треба негайно розслідувати контрабандну торгівлю з сепаратистами.
Журналіст The New York Times Ендрю Крамер у статті Ukraine ‘Blockaders’ Try to Cut Off Rail Traffic From Rebel Areas розповідає, як відбувається блокада окупованих територій.
Переклад статті читайте на Без Табу.
Українські «блокадники» намагаються блокувати торгівлю з бунтівними районами
Це відео, зняте на Донбасі, виглядає як постапокаліптичний світ, і атмосферу підкреслює старезний вантажний поїзд на задньому плані.
Невідомі чоловіки з кийками напали на блокадників, які, здається, зупинили потяг, відбулась бійка з використанням кийків і каміння. Захисники поїзда були в не найкращій ситуації до тих пір, поки озброєні люди не прибули на місце подій і пролунав попереджувальний постріл у повітря. Він розігнав нападників.
Напруженість вздовж кордону України і самопроголошених «республік» у східній частині країни зростає, а українські націоналісти з контрольованої Києвом частини прагнуть зупинити залізничний рух за допомогою того, що вони назвали «блокадою».
Війна на Сході України, яка триває вже третій рік, стала найкривавішим конфліктом у Європі з часів подій на Балканах у 1990-х роках. Але тривалий конфлікт особливо не вплинув на прибуткову транскордонну торгівлю вугіллям.
Блокадники, як вони самі себе називають, - відносно новий рух, який стає актуальним для «делікатної» політики миру в Україні. В той же час, Україна стає у центр уваги адміністрації Трампа, що прагне встановити більш теплі відносини з Росією. Основна мета блокади – перекрити рух поїздів, які перевозять вугілля зі Сходу (окупованих територій – ред.), яке використовують на Заході (контрольованій урядом території – ред.), але яке є основним джерелом прибутку підтримуваних Росією самопроголошених «республік».
Ідея, яка стала актуальною в українських націоналістичних колах, - залишити без фінансування бунтівні регіони і три мільйони населення (насправді, значно менше - ред). Крім того, це вплине на і без того послаблену економіку Росії шляхом розриву зв'язків з промисловою базою України.
"Путін хоче, щоб ми фінансували війну, яку він почав", - заявив Володимир Парасюк, член парламенту і один з лідерів руху, в телефонному інтерв'ю, апелюючи до російського президента Володимира Путіна, - "він хоче фінансувати діяльність «республік» з продажу вугілля".
Уряд у Києві стверджує, що країна — як контрольована Києвом частина, так і окупована — залежить від торгівлі вугіллям, яка створює сотні тисяч робочих місць, і від якої залежить видобуток теплової та електричної енергії.
Блокадники вже змусили сепаратистів закрили шахти і металургійний завод. І економісти кажуть, що півтора мільйона робочих місць і в цілому 3,5 мільярда доларів доходів від експорту залежать від потягів з вугіллям. Частина грошей Ці гроші потрапляють в казну самопроголошених «республік».
Блокадники розповіли, що озброєні люди на відео були бандитами, найнятими «вугільними» промисловцями. У сутичці були також і поранені. Українська поліція затримала 37 нападників, переважно - найманців. В результаті було затримано потяг з видобутим на окупованих територіях вугіллям.
Наразі неясно, скільки людей залучено до блокади. Серед них в основному ветерани війни, формально не пов'язані з якими-небудь політичними партіями або державою. Вже місяць, озброєні, як правило, мисливськими рушницями і дрючками, вони блокують залізничні колії, які перетинають фактичний кордон в проросійських областях, гріються біля багаття і протистоять численним спробам розгону зі сторони поліцейських.
У таборах, розбитих вздовж залізничних шляхів, вони носять камуфляж без знаків розпізнавання, і як люмпен з геополітичними вимогами. В одному місці, вони встановили на колію поїзд, і зварили колеса, фіксуючи його на місці, що заважає іншим поїздам проїхати.
Чудовим прикладом великого бізнесу, який залишався неушкодженим під час війни, є компанії Ріната Ахметова, вугільного та сталевого магната, який є найбагатшою людина України. Його компаніям вдалося налагодити транзит товарів через кордон в обох напрямках, без втручання армії. Агентство Bloomberg нещодавно підрахували статки пана Ахметова - $3,6 млрд. і 483 місце серед 500 мільярдерів світу.
Прес-секретар пана Ахметова підкреслив, що торгівля була законна і створювала робочі місця по обидві сторони. "Ми вважаємо, що приватна власність є суверенною", - заявили в прес-службі компанії Ахметова в четвер.
Реінтеграція сепаратистських регіонів є економічно вимогою мирного процесу, відомого як Мінські угоди, підписані в лютому 2015 року, Проте їх виконання далеке від завершення. Угода також вимагає, щоб Росія вивела свої війська з Україні, наявність яких російські політики не визнаюсь, незважаючи на знімки з супутників та постійні докази їх присутності, які надає Київ. В Росії їх називають дипломатично – "зовнішньої" силою в регіоні.
У середу Кабінет Міністрів України намагалася вирішити кризу указом, який обмежує торгівлю з ворогом продовольством, медикаментами, але не вугіллям, визнаючи, що це дуже важливо для української промисловості.
Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков засудив блокаду як незаконну. Але наразі уряд мало що може зробити проти ветеранів війни на залізничних коліях. Це те, що уряд дуже неохоче робить: деякі з учасників, включаючи Парасюка, як і раніше, визначаються в якості героїв вуличних боїв 2014, коли було повалено режим президента Віктора Януковича.
Блокадний рух, схоже, набирає політичну підтримку в Києві. Олена Шкрум, депутат парламенту від партії "Батьківщина", заявила, що блокада не порушує міжнародне право, на відміну від облог житлових кварталів у Сирії, що їх здійснює режим Асада в бунтівних районах.
Багато хто з активістів-блокадників вже проклинає той компроміс, який уряд Петра Порошенка, що замінив Януковича, уклав з Москвою у Мінську. Найбільше їх насторожує можливість реінтеграції регіону політично і економічно, а також проведення виборів до виведення російських військ.
Будь-яка потенційно мирна угоди з адміністрацією Трампа на користь Росії буде тільки загострювати цю напруженість, провокуючи бунт серед досвідчених протестувальників.