The New York Times: Росія зупинилась за крок від офіційного визнання «ЛНР» та «ДНР»

20.02.2017, 13:05
Після Революції Гідності Росія хоче провернути в Україні "грузинський сценарій"? - фото 1
Після Революції Гідності Росія хоче провернути в Україні "грузинський сценарій"? / Getty Images

Чи випадково Путін прийняв указ про визнання "паспортів" "Л/ДНР" підчас конференції з безпеки в Мюнхені, та що це може означати для України.

Ендрю Крамер у статті Russia Will Accept Passports Issued by East Ukraine Separatists аналізує, що може означати несподіване визнання Кремлем «паспортів» так званих «ЛНР» та «ДНР», створених Росією на окупованому Донбасі, та нагадує, які наслідки подібні «визнання» мали для контрольованих Росією Південної Осетії та Абхазії.

Редакція Без Табу надає переклад статті.

Росія визнаватиме паспорти, видані сепаратистами Східної України

Минулих вихідних президент Росії Володимир Путін підписав указ, відповідно до якого в Росії будуть визнаватись паспорти, видані двома російськими окупаційними «урядами» терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР» на Сході України – крок, який, як заявили в Україні, ускладнить мирні переговори.

Указ Путіна зупинив Росію за крок від офіційного визнання двох окупованих територій як незалежних держав. Одночасно, він створює шаблон та підґрунтя в бюрократичній системі Кремля для визнання проросійських бойовиків у так званих заморожених конфліктах (інспірованих Росією - ред).

В інших гарячих точках колишнього Радянського Союзу рішення Росії визнати документи, видані бунтівними «урядами» (на окупованих російськими військами територіях – ред.), такі як водійське посвідчення, свідоцтво про шлюб та університетські дипломи, зруйнувало дипломатичні шляхи врегулювання конфліктів.

Цей указ було підписано у вихідні на фоні різкої критики Росії під час конференції з безпеки в Мюнхені. Віце-президент США Майк Пенс виступив на ній, пообіцявши "притягнути Росію до відповідальності" і підтримав один з найжорсткіших варіантів риторики адміністрації Дональда Трампа щодо Росії.

Ще не ясно, чи був указ Путіна відповіддю на це посилення позицій, хоча українські чиновники припустили, що все ж таки було.

Мають на це певний вплив і локальні фактори. Українські націоналістичні групи блокують три залізничні лінії із семи, які використовуються для торгівлі між двома окупованими регіонами та підконтрольними Києвом територіями. Націоналісти називають це блокадою.

Указ Кремля конкретно апелює до блокади як виправдання для своїх дій по визнанню виданих бойовиками проїзних документів. У Кремлі це назвали «гуманітарним» кроком у відповідь на труднощі, з якими жителі окупованих провінцій стикаються при спробі відновлення їх українських паспортів та інших документів. Крім того, указом Путіна також визнаються видані бойовиками автомобільні номерні знаки.

Проте, указ прямо не вказує на підтримку Росією сепаратистських «урядів», які називають себе політичними представниками «ДНР» і «ЛНР». Замість цього в російському бюрократичному жаргоні, їх називають просто "органи, які діють на території цих регіонів". В указі зазначається, що він втрачає юридичну силу після дипломатичного врегулювання конфлікту.

Нагадаємо, подібні невеликі «бюрократичні кроки» в кінцевому підсумку призвели до офіційного визнання Росією двох окупованих регіонів Грузії – Південної Осетії і Абхазії, після війни в 2008 році.

Виступаючи на конференції в Мюнхені, президент України Петро Порошенко заявив, що указ Кремля "був просто ще одним доказом російської окупації і російських порушень міжнародно-правових норм", і припустив, що прийняття його під час конференції з питань безпеки не було випадковістю.

Після зустрічі з Пенсом Порошенко сказав, що "отримав потужний сигнал від Сполучених Штатів, що Україна для нової адміністрації, є одним з головних пріоритетів."

Міністри закордонних справ Німеччини, Франції, Росії та України оголосили на конференції, що сторони в конфлікті в Україні готують новий договір про режим припинення вогню, вперше підписаного в 2014 році, але який постійно порушується.

"Ми активно підтримали це рішення і висловили переконання в тому, що невдача цього разу недопустима", - сказав журналістам в Мюнхені міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. Він додав, що нова угода про припинення вогню вступить в силу в понеділок.

Оголошення, здавалося, пройшло непоміченим на Сході України, де бойові дії активізувалися в неділю. Українські військові повідомили про 105 обстрілів уздовж лінії фронту, в результаті один український солдат був убитий і ще дев'ять осіб отримали поранення.

Без табу

Публикации