Кров і гроші. Спектакль довкола «справи Януковича»

28.10.2016, 14:20
Активісти "Євромайдан SOS" прийшли скаржитись президенту на Генпрокурора - фото 1
Активісти "Євромайдан SOS" прийшли скаржитись президенту на Генпрокурора / Без Табу

Активісти та адвокати майданівців не заперечують, що наказ про розгін Майдану могли дати без відома колишнього президента. Але тепер встановити, хто це зробив, буде важче. Як і взагалі розслідувати дії організованого злочинного угруповання щодо переслідування протестувальників та розкрадання коштів.

Поки родичі загиблих майданівців були на черговій зустрічі у Генпрокуратурі, активісти «Євромайдан SOS» сьогодні влаштували перформанс на Банковій біля Адміністрації президента. Принаймні на тій відстані від неї, на яку їх підпустили. Між учасниками та подвір’ям Банкової, як завжди останнім часом, був кордон у вигляді решіток та правоохоронців, з-за решіток періодично, особливо прямо перед початком дійства, виїжджали автівки, десь нагорі працював перфоратор, який на колективні прохання лише на трохи замовк. Тобто знову біг з перешкодами.

Кров і гроші. Спектакль довкола «справи Януковича» - фото 19139

Кров і гроші. Спектакль довкола «справи Януковича» - фото 19140

Звернення, які принесли активісти та адвокати, у Адміністрації прийняли. У ньому активісти вимагають від Генерального прокурора скасувати наказ № 79, яким численні епізоди «справи Януковича» об’єднуються в одну справу. Через це, на їхню думку, багато що зміниться і справа може бути розвалена. Наприклад, зменшиться кількість слідчих, аналітиків та процесуальних керівників, а об’єднана справа вийде з-під контролю постраждалих та їхніх адвокатів, бо вони не визнані у ній потерпілою стороною. Крім того, таке об’єднання призведе до розпорошення розслідування по різних структурних підрозділах.

Власне, прийшли зі зверненням до Генпрокурора саме на Банкову, бо керівника ГПУ призначає президент і несе за нього політичну відповідальність, говорить активістка Олександра Матвійчук.

Цікаво, що ще рік тому адвокати та активісти були за об’єднання справи, але по факту виявилося, що є нюанси, і не всі об’єднання однаково корисні. Зараз у «Євромайдан SOS» лише зазначають, що до такої комбінації свого часу не додумались ані Ярема, ані Шокін. І тепер увагу і у «економічній», і у «майданівській» частинах справи зосереджують більше не на середній ланці, представники якої досі у владі, а на високопосадовцях, які вже давно виїхали за кордон.

Окрім цього суперечливого наказу активісти говорили ще про кілька проблем розслідування. На їхню думку, треба навести лад у законодавстві щодо процедури заочного засудження, зокрема щодо термінів розслідування і судового розгляду, а до того не передавати справу до суду. Але саме це, за спостереженнями адвокатів, зараз намагаються зробити пошвидше – чи то щоб вивести зі справи причетних, чи то щоб просто відзвітувати напередодні річниці Майдану. Як наслідок – недостатність доказів і можливість згодом оскаржити вирок у міжнародних судах.

Також, переважно у «економічному блоці» справи, активістів цікавить зміст угод про визнання винуватості – зараз вони не мають інформації, скільки було укладено таких угод, як ці угоди впливатимуть на розслідування та притягнення до відповідальності, скільки коштів було повернуто до бюджету після укладення.

Громадські організації вже звикли, що окрім фахових коментарів журналістам, особливо телевізійникам, потрібна картинка. Цього разу учасники пікету також намагалися продемонструвати, як справу намагаються знищити.

Театралізовані протести зараз популярні, але донедавна лишалися теми, щодо яких такий формат виглядав трохи недоречно. І ось таких тем не лишилося зовсім. Бо привернути увагу іншим чином не виходить. Тим більше, що перформанси бувають різні – чим більш трешова тема, тим більше простору для креативу, іноді доволі моторошного. Нещодавня акція інших активістів проти законодавчих змін, що призведуть до узурпації влади Порошенком під час призначення місцевих посадовців, тут взагалі не витримує порівняння. Там всього лише топталися по Конституції ногами у багнюці.

Без Табу

Публикации