Карти, гроші, два паспорти. Роман Насіров та проблема подвійного громадянства

07.03.2017, 13:00
3
Якщо придивитися - можна побачити, як лев посміхається Роману Насірову - фото 1
Якщо придивитися - можна побачити, як лев посміхається Роману Насірову / Getty Images

Як справа Романа Насірова в черговий раз виявила проблемні місця українського законодавства та його недосконалості.

Справа Романа Насірова розділила на дві нерівні частини українське суспільство. Хтось готовий був ризикнути власною репутацією задля захисту ситуативного партнера (чомусь згадуються слова Рузвельта про Сомосу, яких президент США насправді не говорив), інші, навпаки, висловили бажання побачити дійсно справедливий суд і не побоялися пізно ввечері прийти під стіни Солом’янського суду. Але ця історія пролила світло не лише на людську сутність – вона також змусила звернути увагу на чималу кількість юридичних проблем та шпарин.

Починати треба, зрозуміло, з питань паспортів та громадянств. В українському законодавстві є речі, які прописані аж занадто добре та ретельно. Є також моменти, що є неактуальними і непотрібними за нинішніх умов. Ситуація з наявністю громадянств двох та більше країн розтлумачена абияк, до того ж деякі тлумачення, схоже, писалися невидимими чорнилами, оскільки певні дрібниці трактуються різними інстанціями зовсім не однаково. Дуже часто виходить так, що покарати за подібні махінації не можна, а не покарати - якось несерйозно.

Конкретно у випадку з Насіровим не все так просто, як може видатися. Для отримання угорського паспорту не треба докладати якихось захмарних зусиль навіть зараз, коли Угорщина вже певний час є членом ЄС. А раніше і взагалі достатньо було знайти людей із потрібними зв’язками десь на Закарпатті та щедро винагородити їх за певні послуги юридичного характеру.

Угорський підданий - фото 37286

Угорський паспорт Романа Насірова

Не дивуйтеся, але абсолютна більшість бізнесменів та "бізнесменів" свого часу подібним чином готували собі запасний аеродром. Щоправда, стосувалося це здебільшого геніїв торгівлі, а не "білих комірців". У колишнього вже голови ДФС документ, що засвідчує угорське громадянство, схоже, припадав пилом десь у далекому закутку – виключно через те, що власник вже встиг запхати до свого рукава кращий козир.

Сер Насіров - фото 37284

Виявляється, ДФС кілька років керував справжній британець

З британським громадянством як вищезгаданим козирем усе інакше. Там не завжди вистачить наявності далекого родича з місцевим корінням чи підгодованого товариша-клерка у відповідному відомстві. Паспорт громадянина Великої Британії – не просто папірець, це статус, на який треба добряче попрацювати.

Чим багатий очільник ДФС. Е-декларація Романа Насірова

Багатіям здійснити подібну мрію значно простіше, ніж плебеям без копійки за душею. Якщо згадати історію з лондонською нерухомістю Романа Насірова, стає зрозуміло, що п’ять років тому він просто показав товар обличчям в потрібному напрямку. Хочете ви цього чи ні, але майже все в цьому світі можна купити чи продати, питання лише у вартості та ціні.

Британська нерухомість пана Насірова - фото 37285

Британська нерухомість пана сера Насірова

І ось тут ми приходимо до неприємного висновку: завдяки цим двом паспортам негероїчний арештант із самого початку мав кілька очок фори. Зараз він навіть може дозволити собі певну браваду – один з його чичленних адвокатів (до речі, хтось знає, скільки ті адвокати берутьза годину?) вже повідомив, що заставу ніхто не вноситиме аж до того моменту, доки свою думку не висловить апеляційний суд. Людині, що не розуміється на тонкощах судочинства та юриспруденції, подібний вчинок може здатися на диво героїчним: людина, мовляв, свідомо лишається під вартою на знак власної невинності, а внесення застави фактично означатиме визнання провини. І стає зять відомого забудовника в очах певної категорії українців ледве не мучеником.

Пан Коломойський доводить тезу про те, що кількість переходить у якість

Насправді все значно простіше та прозаїчніше. Суд постановив вилучити у Романа Насірова паспорт громадянина України та паспорт для виїзду за кордон – про угорський та британський паспорти в ухвалі немає жодного слова. Тож основа для плану ймовірної втечі вже, за великим рахунком, готова. Дні, що підуть на розгляд апеляції, потрібні команді захисників Насірова для чіткого планування подальших кроків.

Щоправда, одна погана новина для них все ж є: у поточних умовах скинути з клієнта тягар у вигляді українського громадянства і спровокувати щось на зразок міжнародного скандалу неможливо. Про це вам будь-який сумлінний першокурсник юрфаку може розповісти, не говорячи вже про досвідченого юриста. Втім, колишній голова ДФС – не перший і не останній високопосадовець-корупціонер, якому ця дрібничка не заважала під час реалізації перших пунктів плану порятунку.

Вимога носити електронний браслет теж виглядає дещо анекдотично. Усі пам’ятають швидше веселу, ніж сумну історію екср-ректора університету державної податкової служби Петра Мельника, якому наявність контролюючого пристрою на нозі аж ніяк не завадила втекти до сусідньої країни. А якщо ще й правоохоронні органи за законами жанру зреагують на подібний демарш з необхідним запізненням, то все взагалі виглядатиме аж надто передбачувано. Одним словом, справжніх можливостей гарантовано затримати Романа Насірова в межах України та засудити його як за буквою, так і за духом закону вітчизняні силові структури не мають. Або ж просто не бажають цього робити, що більше схоже на правду.

Поки ж давайте почекаємо на подальший розвиток подій. Чомусь здається, що адвокати та "адвокати" від БПП ще не раз продемонструють недосконалість українського законодавства.

З повагою,

Гриць Якович Вареник, літературознавець

Без Табу
3

Публикации