Дружина Цезаря і теща міністра. Що приховує Степан Полторак
Паперова нещирість українських політиків та урядовців як хронічна хвороба держави.
Піднята учора тема кортежу Арсенія Яценюка, який навіть для діючого голови уряду був би надто розкішним, а для лідера політсили-одноденки і поготів – лише невеличка частина айсбергу, яку ми можемо побачити. Значно цікавіші речі ховаються глибше, і про них зазвичай майже нікому не відомо. А коли таємниці (які в епоху високих технологій таємницями вже не можуть бути в принципі, якщо є бажання та вміння копирсатися у нескінченних паперах) розкриваються, то загал шокується, але вже швидше за звичкою, ніж від несподіванки. Саме таким чином днями перестала бути таємницею ситуація з майном ще одного міністра, цього разу - діючого.
Парадокс в тому, що Степан Тимофійович Полторак – це, мабуть, найкраще, що могло в принципі відбутися з міністерством оборони України за чверть століття його існування. Він отримав цю посаду завдяки відповідним професійним якостям, а не красивим очам чи володінню іноземними мовами. Він ще до головного поки у своєму житті призначення дав зрозуміти, що краще за все вміє будувати, а не ламати. Саме з цим міністром оборони українська армія почала відроджуватися з попелу, на який її почали перетворювати ще радянські генерали, а героїчні громадяни Росії Саламатін та Лебедєв, здавалося, довершили невдячну справу контрольними пострілами. Якби кожен член уряду настільки відповідально ставився б до справи, то наше з вами життя було б значно кращим…
Але настає момент, коли мух потрібно відокремлювати від котлет. Крім Полторака-військового існує ще й Полторак-політик, який за визначенням не може бути безгрішним. І гріхи його абсолютно типові для політиків з республік, що колись входили до складу СРСР – невідповідність майна задекларованого та майна фактичного, яке перебуває у використанні.
Денис Бігус, який першим підняв це питання, справедливо зауважив, що неспівпадіння у Степана Тимофійовича на фоні інших героїв української політики просто сміховинні, тому заклики на зразок "спалити цю відьму на найближчому багатті" є абсолютно недоречними. Але робити з шановного міністра таку собі священну корову, якій усе може сходити з рук, теж не варто.
Справа в тому, що не лише Полторак не має бажання та звички публічно світити свої статки. Той же голова СБУ Василь Грицак у нещодавньому інтерв’ю абсолютно чітко та відверто дав зрозуміти: доки я залишаюся державним службовцем, у податкових деклараціях в якості основного годувальника родини буде фігурувати дружина. Але генеральська дружина, яка займається серйозним бізнесом, ні в якому разі не викликатиме такої підозри в якості прикриття, як генеральська теща-пенсіонерка, що добре пам’ятає живого ще Сталіна. А все тому, що навіть на українську пенсію з категорії "вище середньої" неможливо придбати квартиру вартістю 140 тисяч доларів та новеньке авто, на яке бідолашній бабці довелося б відкладати гроші не менше сотні років, сидячи на хлібі та воді. Це якось погано співставляється з об’єктивною реальністю, вам не здається?
Сам Степан Тимофійович, судячи з його реакції, нічого поганого в своїй паперовій нещирості не бачить. Але гірше те, що й інші політичні діячі за винятком кількох "молодих та ранніх", теж не вбачають у цьому чогось поганого. І це якраз відрізняє Україну навіть від умовної Словаччини чи Австрії, де подібна нещирість може коштувати депутатського мандату чи міністерського портфелю будь-якому профі.
Сам Степан Тимофійович, судячи з його реакції, нічого поганого в своїй паперовій нещирості не бачить.
Більше того, іноді міністр, депутат чи інший високопосадовець змушений подавати у відставку навіть тоді, коли жодна підозра не підтверджується – все тому, що дружина Цезаря повинна бути вищою за будь-які підозри, а репутація у цивілізованих країнах не є порожнім звуком. Наші ж герої вечірніх новин у своїх податкових деклараціях продовжують прописувати суми з сімома нулями як "подарунки" чи виграші у лотереї, а вписати щось суттєве іноді забувають взагалі. А чому не робити це, якщо законами можна вертіти, як дишлом? Саме тут першопричина взуття зі зміїної шкіри та чартерів, прокурорських годинників та сорочок Burberry.
В цьому контексті стають зрозумілими агресивні заяви Юрія Бірюкова на захист Полторака. Навряд чи шанованого колись волонтера, а тепер політика регіонального рівня хвилює доля міністра оборони – подібними заявами він швидше окреслює бажання захистити свій "особистий простір" від посягань журналістів, збирачів податків та інших непомірно допитливих персонажів.
А захищати там є що, особливо з урахуванням того, що дуже скоро Бірюков може піти на підвищення. Голова обласного осередку правлячої партії – посада, швидше схожа на синекуру, але про невідворотну зміну голови Миколаївської ОДА чутки ходять вже давно, і буде логічно якщо на місце Мерикова президент посадить свою людину. А якщо не зростеться з ОДА, то можна спокійно працювати з прицілом на місцеві вибори 2017 року. За необхідності за допомогою адмінресурсу можна буде навіть шлях до мерського крісла розчистити. Тому репутація Полторака – це останнє, про що думає Бірюков, критикуючи Бігуса та його команду.
Головна ж біда в тому, що абсолютно неясно, з якого боку починати "декларативну революцію" у свідомості українців. Хтось вважає, що ініціатива повинна йти знизу, а за кожну не задекларовану копійку треба однаково драти і двірника Валентину Василівну, і бізнесмена Петренка. У якості позитивного прикладу дехто навіть наводить закони Драконта Афінського – якщо, мовляв, відрубати злодію руку за крадіжку хлібини, то красти мішок зерна не схоче ніхто. Але щось подібне ми вже проходили у радянські часи, не забули? Більшість же наполягає на тому, що ініціатива повинна йти згори, і політики повинні подати належний приклад менш заможним співгромадянам. Але давайте будемо відвертими – невже хтось вірить у такий розвиток подій?
Поки це коло замкнене, нажаль, надто міцно, щоб його розірвати.
З повагою,
Гриць Якович Вареник, літературознавець