Created with Sketch.

Агенти впливу. Що стоїть за погрозами Путіна

12:45

Після слів Володимира Путіна про те, що теракти загрожують країнам СНД, оглядач Без Табу розмірковує над питанням – чи можуть російські спецслужби дійсно можуть наробити ґвалту.

На початку нового тисячоліття здавалося, що Володимир Путін та його оточення вміють лише погрожувати, а не доводити свої наміри реальними діями. Проте кількість замовних вбивств з політичним відтінком та операцій спецслужб з часом тільки збільшувалася. Кремлівський режим поступово перетворився на диктатуру спецслужб, причому значно суворішу, ніж за часів, скажімо, Юрія Андропова. Всередині країни з цим за звичкою примирилися, за кордоном же ж і досі лякаються. Мистецтво «мочити» давно вийшло за межі сортирів.

Реакція президента Росії на вибухи триденної давнини у метрополітені Санкт-Петербургу незацікавленій людині могла здатися цілком нормальною та передбачуваною. Колишній агент КДБ та колишній голова ФСБ в принципі ніколи не мав звички когось заспокоювати – навпаки, він дивився холодним суворим поглядом крізь юрбу кудись в напрямку стіни і повідомляв про те, що проблему ще не вирішено. Так сталося і цього разу. Більше того, Володимир Путін цілком недвозначно порадив представникам силових структур сусідніх країн готуватися до схожих катаклізмів. Мовляв, хто знає, що там в голові цих екстремістів, панове, тому пильнуйте як слід. Сьогодні, коли вибуховий пристрій знайшли у жилому домі Санки-Петербургу, ці слова вже, мабуть, нікому не здаються пустими балачками.

Є один цікавий нюанс, який змушує подивитися на поточну ситуацію під іншим кутом. Якщо тримати за головну версію, згідно якої за терористичним актом у колишній імперській столиці стоять місцеві спецслужби, то це попередження можна сприйняти як погрозу. Не дай боже комусь з керманичів держав-членів СНД потягнути свого воза не в той бік – і ситуація в межах його володіння може миттю дестабілізуватися. Особливих зусиль для цього докладати не доведеться, оскільки стандартні схеми давно напрацьовані, а агентура щонайменше з часів раннього застою готується до діяльності в режимі «міської партизанщини». Хоче цього хтось чи ні, але ескалація можлива будь-де і будь-коли.

Московські спецслужби, скажімо, можуть спокійно «похитати човна» в Азербайджані. На перший погляд у сонячній республіці зараз усе спокійно. Але проблема спірних територій Нагірного Карабаху ще не вирішена, а осередки радикального ісламізму нехай і придушено радикальним чином, та не всюди. Стосунки між Баку та Москвою давно вже не є звично теплими, оскільки у Гейдара Алієва якось вистачило сміливості зняти батьківщину з кремлівської нафтогазової голки. У сусідній Вірменії на парламентських виборах зараз перемагають проросійські сили, і це може дозволити Росії розіграти цікаву, хоча й не нову карту.

Справа в тому, що під час війни за Нагірний Карабах московські «друзі» довгенько робили ґешефт, продаючи летальну зброю обом сторонам конфлікту. Для кремлівських стратегів найбільш вигідним є розклад, за якого географічні сусіди постійно чубляться. Двоє сперечаються – третій виграє, ні додати, ні відняти. А суперечку завжди можна було легко спровокувати чималеньким злодійством з кровопролиттям. Ніхто особливо не заважає підірвати якусь будівлю в історичному центрі азербайджанської столиці та повісити усіх собак на безіменних вірменських націоналістів чи місцеву опозицію, що існує тут за принципом тасманійського вовка – начебто і є, але ніхто не бачив. А далі вже можна обирати, з якої позиції підбиратися до клану Алієвих та ввічливо пропонувати допомогу.

Інший цікавий «плацдарм» для подібних терактів – Молдова. Так, новоспечений президент країни Ігор Додон у публічній площині постає перед нами затятим прихильником Путіна та його політики. Але якщо правильно аналізувати деякі його рішення в економічній сфері, може справедливо здатися, що голова держави намагається водночас всістися на якомога більшу кількість стільців. Так чи інакше, але з цивілізованою Європою та Україною проросійський нібито політик заграє активно. А в Москві таких стрибків у гречку ніколи не любили.

Власне кажучи, Додон найближчим часом має намір провести максимально можливу за поточних умов кількість лояльних людей до парламенту, а вже потім за їхньої допомоги переписати конституцію і зробити республіку президентською. І влаштувати паніку в разі помилкового виконання пунктів заздалегідь продуманого плану російські спецслужби можуть легко. Навіть за агентурою бігати далеко не треба – майже під носом існує невизнана ПМР з проросійським населенням. Родзинкою виглядає тут обіцянка Додона (нехай і непевна) подарувати Придністров’ю справжню, а не удавану незалежність і цим розв’язати проблему спірних територій. Звісно, що тут вже не буде так гаряче, як чверть століття тому, але мирним шляхом суперечка теж може не вирішитися.

Про Білорусь та Україну в цьому контексті вже навіть говорити набридло. Агентури тут немов тарганів на сільському хлібозаводі, просто сила-силенна. Когось вбивають серед білого дня в центрі Києва після виконання не дуже зрозумілої місії, комусь дарують посаду позаштатного радника президента, хтось прикидається аполітичним митцем… Біда в тому, що завадити активним діям таємних (і не дуже) агентів в поточних умовах неймовірно складно.

Тому лишається тільки сидіти мовчки і гадати, де щось спалахне чи вибухне наступного разу. Харків? Ашхабад? Бобруйськ? Згадайте слова Путіна – від цієї біди не застрахований ніхто.

З повагою,

Гриць Якович Вареник, літературознавець


Другое на тему
Стоит ли ждать от России повторения ударов МБР?
США також дозволили Україні використовувати ракети Storm Shadow для ударів углиб Росії
Зеленський представив План стійкості України
Предложения партнеров