Російська нафтова компанія вимагає від України $144 млн
Не зважаючи на окупацію Криму та неоголошену агресію на Донбасі, російські компанії намагаються відновити свої позиції в Україні. Однією з них є «Татнєфть», ображена на Ігоря Коломойського через «недружне поглинання» Кременчуцького НПЗ.
Російська нафтова компанія вимагає від України $144 млн на Арбітражі в Лондоні/Russian Oil Co. Takes $144M Ukraine Fight To UK
Російська енергетична компанія «Татнєфть» звернулась до судів у Лондоні та Москві з проханням забезпечити виконання рішення цих Арбітражних судів щодо отримання 144 мільйонів доларів від уряду України через те, що вважає «рейдерським захопленням» нафтопереробного заводу в 2007 році, всього через кілька тижнів після того, як звернулась з аналогічним проханням до федерального суду США.
В документах, поданих до Лондонського Арбітражного суду та Арбітражного суду Москви (Російська Федерація), представники «Татнєфті» зазначають, що ця компанія прагнула отримати ще в липні 2014 року рішення Паризького трибуналу, щодо «захоплення» найбільшого в Україні нафтопереробного заводу (НПЗ) українською компанією. Трибунал, що складався з трьох суддів, постановив, що українські компанії домоглися поглинання за сприяння уряду через незаконні судові рішення і навіть використання силовиків.
В рамках комісії ООН відповідно з правилами міжнародної торгівлі права, арбітраж присудив "Татнєфті" компенсацію у розмірі $112 млн, плюс відсотки, які уряд України безуспішно оскаржував в апеляційному суді Парижа в листопаді 2016-го року. Нині представники "Татнєфті" заявили, що Україна досі не платить і навіть не визнає необхідність виплат, до яких її зобов’язали суди після арбітражного розгляду в США, Лондоні і Москві.
Суперечка за право власності на найбільший в Україні НПЗ, за даними «Татнєфті», почалася у 2007 році. Він розташований поблизу міста Кременчук та експлуатується транснаціональною фінансово-промисловою нафтовою компанією "Укртатнафта", якою наполовину володіла «Татнєфть», наполовину - Україна.
Відповідно до даних «Татнєфті», «захоплення» було здійснено групою компаній «Приват», пов'язаних з «великим українським банком» «Приватбанк» і який, згідно з судовими документами, належить впливовому українському олігарху Ігорю Коломойському.
План Коломойського, за даними «Татнєфті», був підтриманий державними чиновниками, у тому числі - прокурорами і суддями. В результаті чого відбулось «незаконне збройне захоплення» заводу в жовтні 2007 року.
«Татнєфть», згідно з базою даних ООН та в рамках російсько-українського двостороннього інвестиційного договору, вимагала від України в арбітражі понад $2 млрд (у підсумку, росіянами було присуджено лише згадані вище $112 млн, плюс відсотки. – ред.). Хоча було визнано, що витіснення росіян сдійснювалось незаконним шляхом, «Татнєфть» заявляє, що Україна не зробила нічого, щоб відновити «законне» керівництво.
«Татнєфть» у документах до суду США зазначає, що арбітражним судом було встановлено, що Україні не вдалося виконати свої зобов'язання щодо «Татнєфті» у повному обсязі, позбавивши її інвестицій, фізичної безпеки і належного розгляду у зв’язку з перевищенням терміну давності судових рішень. У нафтовій компанії також зазначили, що апеляційний суд Парижа зобов'язав Україну виплатити близько €200,000 на юридичні послуги, які також залишились неоплаченими.
«Татнєфть» відзначила минулого четверга, що спір також перетинається з позовом «Татнєфті», пред'явленим чотирьом бізнесменам у Комерційному суді Англії й Уельсу за нібито одержання акцій компанії «Укртатнафта» шляхом шахрайства. Компанія вже виграла справу щодо заморожених більш ніж 400 млн доларів активів минулого року, за поданим в листопаді позовом.
Юристи «Татнєфті» зазначають, що слухання по справі із нового звернення має відбутися в липні.
Представники «Татнєфть» і Міністерство юстиції України не відреагували в п'ятницю на прохання про коментар.
Адвокатська інформація та інформація для учасників справи не була доступна також.