Reuters: Навіщо Україна націоналізувала Приватбанк

19.12.2016, 10:31
Якою буде подальша доля найбільшого українського банку? - фото 1
Якою буде подальша доля найбільшого українського банку?

Ввечері в неділю 18 грудня Кабмін після засідання РНБО в Адміністрації президента прийняла рішення про націоналізацію найбільшого баку України - ПриватБанку. Дане рішення було несподіванкою для керівництва банку, населення і навіть, деяких політиків.

Інформагенція Reuters відреагувала на націоналізацію найбільшо банку України статтєю Наталії Зінець і Павла Політюка Ukraine to Nationalise Its Biggest Lender, PrivatBank. Редакція Без Табу рекомендує ознайомитись з перекладом статті.

Україна націоналізує свого найбільшого позичальника - ПриватБанк

Український уряд оголосив пізно ввечері у неділю, що націоналізує ПриватБанк - найбільшого кредитора країни, здійснивши найбільше потрясіння банківської системи України, з того часу, як в країні почались політична і економічна нестабільність.

У своїй заяві, пізно ввечері в неділю, уряд не повідомив про розмір потенційного навантаження на державний бюджет, але запевнив, що зможе забезпечити стабільний перехід і безперебійне функціонування банку.

Екс-міністр фінансів Олександр Шлапак візьме на себе керівництво ПриватБанком, співвласником якого був олігарх Ігор Коломойський, один з найбагатших людей у країні. Міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що гроші вкладників будуть в безпеці, і що банк функціонуватиме в нормальному режимі.

"Приватні акціонери ПриватБанку запропонували уряду стати власником банку в інтересах його клієнтів", - зазначається в урядовій заяві, - "Період переходу починається 19 грудня. Держава забезпечить плавний перехід і стабільне функціонування банку."

В рамках підтримуваних Заходом банківських реформ Україна має закривати банки, які не можуть виконувати зобов’язання по кредитуванні і виплатам депозитів, але ПриватБанк вважається занадто великим, щоб зазнати невдачі в цьому, враховуючи майже $ 6 млрд приватних вкладів, які складають 36,5% від загального обсягу депозитів України.

Криза може стати джерелом нестабільності в Україні, де опозиційні партії неодноразово закликали до дострокових виборів з ціллю повалити прозахідне керівництво, яке прийшло до влади після протестів на Майдані в 2014 році.

Як відомо, опозиція використовувала гнів вкладників з банків, які раніше були закриті в процесі реформування фінансової системи, організовуючи мітинги (платні – ред.) з вимогою відставки глави Національного банку України.

Заява про націоналізацію була зроблена всього за кілька днів до того, як парламент мав би голосувати за бюджету на 2017 рік, в якому повинен бути закладений дефіцит в розмірі до 3% від економічного виробництва, погоджений з міжнародними партнерами України.

Попередньо не було ніякої офіційної заяви від ПриватБанку - написав на сторінці в Facebook Олег Горохівський, заступник голови ПриватБанку. Він запевнив , що банк справлявся зі збільшенням зняття готівки протягом останніх двох днів до 2 мільярдів гривень ($ 76 млн) щоденно на противагу попередніх щоденних максимумів по 1,5 мільярда гривень ($ 57 млн).

"Звичайно, банк потребував збільшення капіталу і поліпшення забезпечення кредитів", - сказав він.

План полягав у тому, щоб зробити це протягом узгодженого з урядом періоду до 2018 року. Проте, за словами Горохівського, після початку конфлікту на Сході України, та, зважаючи на нестабільну економіку, банк зазнав те, що він описав як серію «інформаційних атак», які привели до відтоку грошових коштів від фізичних осіб та корпоративних клієнтів.

"Рішення про добровільну і мирну передачу банку у власність держави було прийнято тоді, коли ми зрозуміли, що не зможемо пережити інформаційну атаку", - написав він.

За останні кілька місяців Національний банк України неодноразово відмовлявся коментувати слухи про те, що ПриватБанк буде націоналізовано через нездатність забезпечити кредитні зобов’язання у 2016 році.

Рекапіталізація ПриватБанку та інших великих кредиторів і скорочення їх кредитних відсотків перед вкладниками були одним із завдань, затверджених Міжнародним валютним фондом в договорі про допомогу в розмірі $ 17,5 млрд в обмін на реформи.

Залученість Коломойского у стратегічних галузях економіки, в тому числі - енергетичної та медіа-холдингів, поставила його в центр тривалих боїв за владу серед політичної еліти, коли протести змусили втекти підтримуваного Москвою Віктора Януковича, Росія окупувала Крим, а на Сході спалахнуло проросійське повстання.

Націоналізація ПриватБанку є кульмінацією очищення банківського сектора, яке знищила десятки кредиторів, які були трохи більшим, ніж просто особистими рахунками для їх власників.

Без табу

Публикации