Рекламна пауза. Як управління контролю за благоустроєм міст заробляють собі на життя

06.10.2016, 14:05
Реклами забагато не буває? - фото 1
Реклами забагато не буває? / Facebook Sabina Krezhenstovskaja

Корупційна схема, з якою ви стикаєтесь кожного дня

Кількість ефективно працюючих колективних схем в Україні полічити дуже важко, якщо взагалі можливо. Але головна проблема, звісно, не в кількості і навіть не в якості, а в тому, що руйнувати більшість цих схем ніхто не бажає. Більше того, деякі державні органи добряче наживаються на подібних оборудках. І якщо, скажімо, про нелегальні МАФи знають усі, то деякі інші історії чомусь дивним чином лишаються поза увагою громадськості.

Візьмімо для прикладу таку просту річ, як розклейка оголошень на вулицях міст та селищ. У деяких населених пунктах наліплені на електричних опорах та парканах папірці є дуже рідкісним явищем. Скажімо, у Кропивницькому місцеві комунальні служби давно звикли тримати вулиці у порядку. Людині, що не дуже знайома з особливостями місцевої реклами, випадковий перехожий може іноді навіть дати пораду: немає сенсу нічого тут клеїти, все одно обірвуть. І дійсно, на ранок вашого оголошення на стовпі вже не буде. Щоправда, зі спеціалізованими дошками тут теж біда, але це вже питання для іншої дискусії.

Якщо ж ви раптом потрапите до Дніпра, то побачите діаметрально протилежну картину. Оголошення тут всюди, причому частенько у надмірній кількості. Складається відчуття, що над цим попрацювали досвідчені спамери. Пояснюється це просто – фірми та люди, що беруться розміщувати примітивну зовнішню рекламу, приймають замовлення від тисячі оголошень, але задля прискорення роботи ліплять їх ледве не одне до одного. Від цієї напасті частенько страждає навіть центральний проспект, не говорячи вже про околиці та спальні райони.

Чи бореться хтось із цим? Так, причому іноді навіть не лише на папері. Управління контролю за благоустроєм міста іноді влаштовує рейди, ловить порушників та передає певну кількість справ на слухання до відповідних інстанцій. Акули місцевого рекламного бізнесу чудово знають, що в останній декаді кожного місяця інспектори з благоустрою працюють особливо ретельно, і тому намагаються не дуже світити своїх "рядових солдатів" у години їхньої роботи. Штраф у еквіваленті від 60 до 200 доларів – сума все ж чималенька.

дніпро відпочинок у криму

фото - dnepr.web2ua.com

Але родзинка ситуації в тому, що до офіційного адміністративного покарання справа доходить дуже рідко. Найчастіше один з інспекторів після оформлення протоколу залишає вам свій номер телефону, причому не робочий, а особистий. Більш досвідчені та респектабельні давно надрукували для цього чимало оформлених без художнього смаку візиток, новачки ж просять записати заповітні десять цифр деінде. Робиться це з однією метою: працівник комунального підприємства хоче погратися у доброго поліцейського та гарантувати вам, що ваша справа до громадських слухань не доживе. Не безкоштовно, звичайно. Парадокс у тому, що іноді "клієнт" у паніці готовий дати хабара на більшу суму, ніж з нього могли офіційно зідрати за це порушення. Не дивно, що деякі інспектори роз’їжджають містом на відносно нових позашляховиках – "заробіток" дозволяє.

Жага до поживи іноді призводить до абсурду. Скажімо, під час оформлення протоколу на порушника у відповідь на питання "А де ж можна розміщувати оголошення?" інспектори з задоволеними виразами фізіономій починають розповідати про спеціальні дошки та стенди. Але справа у тому, що кількість цих об’єктів кожного року не збільшується (як мало б бути за логікою),а зменшується. Коли управлінню контролю за благоустроєм пропонують узяти це організаційне питання, відповідь зазвичай буває однаковою: "Це нікому не цікаво, ці оголошення там ніхто не буде читати та розміщувати". Якщо ж якась розумна людина таки розмістить десь необхідну дошку, її можуть швиденько демонтувати, бо вона нібито не вписується у навколишній пейзаж і псує усю естетику.

Іноді, звичайно, на злодіях з управління раптово починають палати шапки. Кілька років тому жертвами їхньої корупційної схеми стали працівники одного приватного охоронного агентства, що розміщували свою рекламу у дворах багатоповерхових будинків на одній з околиць міста. Власника агентства, колись поважного працівника правоохоронних органів, це розлютило настільки, що він попросив колишніх колег організувати справжнісіньку ловлю на живця та спіймати інспектора під час отримання хабара в людному місці. Операція пройшла успішно, претензії до працівників охоронного агентства зникли, але інспектор з благоустрою вийшов сухим з води – з роботи його не звільнили. Це найкращим чином говорить про кадрову політику комунального підприємства, як і про його сутність.

Залишається сподіватися на те, що у міської влади найближчим часом нарешті дійдуть руки до розв’язання цього достатньо неприємного питання. Не зараз, звісно, а хоча б після вирішення питань, пов’язаних з опалювальним сезоном. Бо що не кажіть, а дивитися на центральні вулиці мегаполісу, обліплені папірцями з інформацією сумнівної цінності, багатьом вже набридло. Набридли і хабарники, але це питання вирішити швидко точно не вдасться.

З повагою,

Гриць Якович Вареник, літературознавець

Без Табу

Публикации