Олімпійська «русофобія»: Чому росіянам слід звикати до болю
Журналіст Іван Вербицький розповідає, чому зіркових російських спортсменів відсторонили від участі в Олімпіаді напередодні старту Ігор у Пхьончхані, а також дає пораду росіянам – їм треба звикати до приниження та болю.
Росія кипить від ненависті і безсилля. У 2017 році росіяни дізнались, що Олімпіада у Сочі була фейком, а всі перемоги – здобуті завдяки допінгу. Потім був бан для Росії на Олімпіаді-2018 у Пхьончхані та дозвіл для окремих спортсменів.
«Контрольний у голову» Міжнародний олімпійський комітет притримав до найнесподіванішого моменту, коли москалі всіх соціальних верств встигли переварити і навіть засвоїти той факт, що огризки їхньої збірної поїдуть на Зимові Ігри-2018 у Пхьончхан у нейтральному статусі.
Росія вкотре піднялася з колін, а місцеві спортивні діячі отямилися і збагнули, що не все так погано. Поміж офіційно не відсторонених атлетів залишалося чимало титулованих, здатних наповнити скарбничку команди без гімну і прапора по вінця. А отже несправедливість під час телетрансляцій якось переживеться. Після повернення героям влаштують ледь не військовий парад на Красній площі.
Власне, у матеріалі, присвяченому вердиктові Спортивного арбітражного суду в Лозанні, ми назвали виключно статусні покарання надто м’якими як для країни, яка наважилася сфальсифікувати результати попередньої Олімпіади майже повністю. Однак представники Міжнародного олімпійського комітету виявилися ще тими тролями. Навіть не вісімдесятого, а дев’яностого рівня. Більшості начебто допущених до Ігор у Кореї російських олімпійців вони залишали надію до останнього. А майже за два тижні до старту білої Олімпіади розіслали Національним комітетам, зокрема запоребриківському, офіційні запрошення. Люди, яких не запросили, виступати на змаганнях права не мають.
Розкрили цього листа у відомстві головного російського олімпійця Жукова і жахнулися. Значна частина з тих 389-ти спортсменів, участь яких 20 січня 2018 року встиг проанонсувати особисто віце-прем’єр Мутко, у списку відсутня. Майже повністю відсторонили від Ігор команду ковзанярів, представників хокейної збірної Бєлова, Науменкова, Плотникова і Нічіушкіна, фігуристів Столбову і Букіна. А головне, серед запрошених немає трьох чи не найяскравіших зірок сучасного зимового спорту Росії – поки ще олімпійських чемпіонів Сочі-2014 біатлоніста Антона Шипуліна, лижника Євгєнія Устюгова і шорт-трекіста Віктора Ана.
Також у числі дискваліфікованих - олімпійський призер з шорт-треку малорос Володимир Григор'єв. Уродженець Сумщини свого часу змінив український паспорт на російський, а нині ризикує завершити кар'єру з ганьбою.
«Апщєствєнность нєгадуєт». Мовляв, жоден зі згадуваних спортсменів допінгових проблем не мав і відсторонення відбулося без пояснення причин. «Численні здані цими атлетами впродовж кар’єри проби свідчать про те, що вони чисті», - запевняє віце-президент ОКР Станіслав Поздняков. «Несправедливо пожиттєво дискваліфіковувати спортсменів без жодних доказів, на основі показів однієї людини (екс-глави Московської антидопінгової лабораторії, а нині – інформатора Всесвітнього антидопінгового агентства Григорія Родченкова – авт.)», - то вже крик душі президента Федерації лижних гонок Росії Сєргєя Коряніна. «Сподіваємося, в ході контактів з МОК вдасться вияснити ситуацію навколо наших іменитих спортсменів» - здивував дипломатичністю речник Путіна Пєсков.
Істерика Дмітрія Ґубєрнієва сягнула апогею
«Нє повєрітє, но я сєйчас нахожусь на встрєчє с міністром іностранних дєл, і Сєргєй Вікторовіч от мєня услишал ету новость. Он, конєчно, возмущон такім рєшєнієм», - то вже цитата з «інстаґраму» провідного спортивного пропагандона еРеФії Дмітрія Ґубєрнієва. Чому ж не повіримо, Діма? Зустрітися з міністром закордонних справ може кожен журналіст. Особливо той, хто за кілька днів до «встрєчі» хизувався «випадковим» селфі з тим же Лавровим. Особливо той, хто нещодавно постив у себе на сторінці фото з корпоративну ФСБ.
«Голосом совісті» російського спорту виявився нардеп від «Єдіной Россії», екс-боксер Ніколай Валуєв. Він не побоявся сказати те, що крутиться на язику в усіх інших: «МОК примушує Росію думати про бойкот» Ігор».
Безсумнівно, вони би й бойкотували. Якби не загроза отримати повну дискваліфікацію на дві наступних Олімпіади. Іншими словами, «вєлікую і гордую» Росію принижують до комізму показово. Це розуміють навіть російські вороги. Покарання Міжнародного олімпійського комітету виглядає вражаюче цинічним. Саме моральне покарання.
Але ж нічого дивного в тому немає. То відповідь цинізмом на цинізм. Бо ще ніколи в історії світового спорту не ставалося ошуканства на кшталт того, що спостерігалося на Іграх-2014 у Сочі. Мало того, що Олімпіада перетворилася на щось середнє між Путініадою і Мельдоніадою, так ще й робилися спроби підмінити допінг-проби окремих закордонних спортсменів, зокрема українки Віти Семеренко. Щоправда, остання, на відміну від МОК, виявилася не гордою і залюбки зафільмувалася зі старим другом Ґубєрнієвим місяць тому, під час етапу Кубка світу у французькому Ансі.
Та мова зараз не про «адіннарот» і «мишебратьєв». Попри неприховувану вишуканість публічного покарання, російських спортсменів, звісно, відсторонюють далеко не за політичними мотивами. Бо ж навіть у так званих ЗМІ сусідньої держави поряд із хвилями обурення скоромно прорізуються повідомлення, що «основною причиною дискваліфікацій стала інформація електронної бази даних Московської антидопінгової лабораторії, доступ до якої WADA отримала в листопаді 2017 року».
Звичайно, бажаючи виступити в Пхьончхані, представники зимових видів спорту Росії останнім часом демонстрували показову дисциплінованість. То видно навіть з результатів. Скажімо, на шести етапах Кубка світу з біатлону росіяни були на п’єдесталі лише тричі (до кожної з тих медалей причетний вище згадуваний Шипулін). Однак у тому й річ, що покарання виносилося на основі інформації за 2012-2015 роки.
Крім того, WADA шокована російською впертістю і небажанням визнавати провину. Маються на увазі і проіґнорована вимога ліквідувати Всеросійську антидопінгову аґенцію РУСАДА, і невідсторонення від посад більшості причетних до сочинського скандалу чиновників на чолі з Віталієм Мутком. Про відсутність змін свідчить також остання інформація з недавнього чемпіонату Росії з легкої атлетики в Іркутську. Дізнавшись про приїзд допінг-офіцерів, від участі в змаганнях поспішно відмовилися і поспішно виїхали з міста 35 спортсменів.
Якщо б Росія хотіла отримати поблажки, вона могла б взяти приклад із сусідньої України. Наприкінці минулого року наше Міністерство у справах молоді і спорту анонсувало внесення змін до законодавства, які передбачають кримінальну відповідальність для осіб, причетних до вживання допінгу у спорті, а також позбавлення їх усіх спортивних звань і отриманих завдяки спортивним перемогам матеріальних благ. Але як можна очікувати на боротьбу з допінгом у країні, де всі - починаючи від пересічних вболівальників, представників ЗМІ і закінчуючи депутатами госдуми і президентом держави - безапеляційно переконані, що їхні великі атлети чисті, а вчепилися до них виключно через зухвалу змову супроти «священної держави», яка саме встає з колін?
Насправді ж Росія щільно зав’язла у допінгових лещатах. Виглядає, що найближчим часом путінська імперія може отримати ляпаса ще дошкульнішого, ніж олімпійські санкції. Того самого дня, коли віце-прем’єр Мутко розповідав про 389 російських учасників Ігор у Пхьончхані, президент Федерації футболу Норвегії Тьєре Свендсен зробив офіційну заяву на адресу ФІФА з вимогою прискорити розслідування справи про можливе вживання допінгу російськими футболістами.
Як відомо, в другій частині доповіді слідчого WADA Річарда Макларена фігурують прізвища 35-ти російських футболістів. Серед них – представники збірної Росії майже в повному складі, включаючи Акінфєєва, Дзаґоєва, Комбарова, Іґнашевіча, Ґлушакова, Кокоріна, Щенникова, Жиркова, Широкова й інших не менш відомих гравців. Якщо їхню вину буде доведено, Росію можуть позбавити права проводити футбольний мундіаль-2018. А отже мільярди засвоєних, а також справді потрачених на підготовку до змагань доларів будуть спущені у два унітази по сусідству в сочинській кімнаті колишнього олімпійського селища.
P.S. Проте не все так погано в російському спортивному домі. Поміж інших трагічних новин є й оптимістична – за попередньою інформацією, збірну з керлінгу таки допустять до участі в Олімпіаді.
Іван Вербицький, спеціально для Без Табу