Київські забудови: тепер і замість метро
Станцію метро «Героїв Дніпра» тепер не впізнати. Замість кола на виході з неї побудують торгівельно-розважальний комплекс. Але поки що мешканцям просто стало важкувато дістатися до підземки – тепер заважає не лише хаотичний ринок, але й залізні стовпи посеред переходу.
Київрада рішеннями у 2007 та 2013 роках передала вищезгадану земельну ділянку ТОВ «Єлікон ЛТД». А у 2009 році дозволили демонтувати об'єкти, що належать комунальному підприємству «Шляхово-експлуатаційне управління Оболонського району».
Але активізувалися будівельники лише кілька днів тому.
Поряд, якщо кому мало, планують ще й багаторівневий паркінг – три будівлі по 5-6 поверхів кожна, загальна площа – понад 6 000 кв. м. ТОВ «Єлікон ЛТД» став переможцем інвестиційного конкурсу, вартість об'єкта станом на 2013 рік – близько 37 млн грн, з них 5% інвестор має витратити на облаштування інфраструктури.
Департамент містобудування і архітектури КМДА у відповіді на запит мешканців повідомив, що у 2007-му, згідно з рішенням Київради, затверджено містобудівне обгрунтування щодо внесення змін до містобудівної документації та визначення параметрів торгівельного центру, «вилучивши територію в межах, визначений містобудівним обгрунтуванням, із території вулиць та доріг до території громадських будівель і споруд». Також для перевірки дотримання будівельних норм та законності будівництва департамент переслав копію звернення до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції.
Але в тому й питання, що з дозволами ніби все нормально.
У розслідуванні «Наших грошей» йдеться про те, що довгий час будівництво торгівельно-розважального комплексу на перехресті не погоджували у Державтоінспекції. Після судових процесів Вищий адміністративний суд став на бік ТОВ «Єлікон ЛТД» та зобов’язав ДАІ погодити проект.
Архітектурно-будівельна інспекція, яку у запиті просять розповісти про торгівельний комплекс, розповідає чомусь про роботи з гідроізоляції станції метро та закріплення грунтів. Така табличка дійсно висіла на зеленому металевому паркані задовго до того, як на колі активізувалися будівельники та встановили стовпи на проході. І зараз вона нікуди не поділася.
«На час виїзду доступ до об’єкту обмежений, відповідальні особи ТОВ «Єлікон ЛТД» були відсутні, документів, необхідних для проведення перевірки, не надано», - повідомляє інспекція. Та посилається на постанову Кабміну, згідно з якою контроль об’єкту вони можуть здійснити лише тоді, коли застануть на місці представників компанії, яка проводить забудову. І запрошує листом будівельну компанію на зустріч у Департамент.
Чим заважатиме паркінг, ще невідомо, а от наслідки від будівництва комплексу вже є.
Взагалі-то невідомо, що гірше – торгівельно-розважальний комплекс чи хаотична торгівля, коли через ятки кожного дня на роботу і додому продирається натовп киян. Зручно це лише тим, що по дорозі можна купити фруктів-овочів, нікуди не звертаючи. Але із пропускною здатністю в результаті – проблеми. Тепер окрім кіосків та яток додалися ще й залізні стовпи, які натовп змушений оминати, і не завжди успішно. Навіть у звичайному режимі пасажиропотік став трохи «блукати» між стовпами, як це буде у режимі паніки – можна собі уявити. Цікаво виходить: у метро чи не щодня чуєш об’яви – мовляв, не купуйте нічого у пішохідних переходах, не підтримуйте хаотичну торгівлю та продавців, що захаращують прохід. А на виході з однієї із станцій метро з дозволу київської влади врешті-решт кояться значно гірші речі. Можливо, в результаті довкола буде зручна інфраструктура і взагалі рай, але до цього ще треба дожити. І розташування станції метро таке, що спрямувати потік людей по якихось запасних маршрутах неможливо.
У кількох розслідуваннях вже накопали, що компанія, яка буде зводити комплекс, пов’язана із Валерієм Іщенком, який у 2008 році був обраний депутатом Київської міськради від Блоку Віталія Кличка. Цим пояснюють і те, що МАФи на «Героїв Дніпра» досі були недоторкані, і те, що зараз коло на виході із станції перетворили на будівельний майданчик.
Невідомо, як буде надалі видозмінюватись цей ландшафт. Може бути, що за прикладом станції метро «Вокзальна» мешканцям доведеться взагалі на якийсь час забути про існування «Героїв Дніпра» та під’їжджати на маршрутці до «Мінської». З огляду на інші абсурдні історії київських забудов – і таке можливо.
А поки що кияни можуть реагувати на те, що відбувається, хіба що петицією на сайті Київради. Станом на зараз там лише 52 підписи із потрібних 10 тисяч. Але порятунок потопаючих самі знаєте де.
Вікторія Найдьонова, Без Табу