Далека близька країна. Долари з пластику та гроші для всіх

16.03.2017, 14:30
Гроші майбутнього - фото 1
Гроші майбутнього / bankofcanada.ca

У новому випуску авторського циклу Марії Бурцевої «Далека близька країна» читайте про особливості канадської економічної політики.

Згідно із опитуваннями останніх років, 87% канадців пишаються власним громадянством; 90% населення відчувають сильне почуття приналежності до Канади; 88% пишаються системою охорони здоров’я цієї держави; а 72% підтримують напрям розвитку економіки. То що ж такого особливого?

Далека близька країна. Долари з пластику та гроші для всіх - фото 38536
Канада не лише використовує свої ресурси, але й ефективно захищає природу/ фото - Getty Images

Промисловий потенціал

Канада є однією із найбагатших та найбільш розвинених країн світу, у якій домінуючою сферою зайнятості жителів є сфера послуг. У ній працюють близько ¾ населення. Частка малого бізнесу становить 98,2% серед усіх компаній Канади.

Далека близька країна. 5 фактів про Канаду

У країні велика кількість озер, вона має найбільші ресурси прісної води у світі. Більшість із них, щоправда, не можуть бути використані для виробничих цілей чи навіть зрошення через холодний клімат (ця причина також впливає на низький відсоток земель, придатних для сільського господарства, який становить лише 4,3% від загальної території). Проте навіть за таких кліматичних умов, Канада є другим (після Китаю) світовим лідером у галузі гідроенергетики – виробництва електроенергії за рахунок водних ресурсів. Ця галузь забезпечує електроенергією як споживачів на побутовому рівні, так і численні промислові об’єкти.

Далека близька країна. Долари з пластику та гроші для всіх - фото 38529

Ротердам+? Ні, не чули

Значне місце в економіці посідають такі галузі як транспортна, лісова, гірничодобувна, обробна, хімічна, нафтова, газова та паперова промисловість. Рибальство забезпечує Канаді провідні місця із експорту риби та рибної продукції. Видобувна - численні природні ресурси та корисні копалини: від нафти та газу до алюмінію, нікелю, золота, міді, цинку тощо. Канада посідає перше місце у світі в галузі видобутку урану, який є основою роботи реакторів атомних електростанцій. А також посідає третє місце за величиною запасів нафти, після Венесуели та Саудівської Аравії.

Далека близька країна. Долари з пластику та гроші для всіх - фото 38530

Літаки Bombardier - одні з найстильніших та надійніших у світі

Окремо варто відзначити, що Канада має розвинене машино будівництво. Так, канадська компанія Bombardier Inc є найбільшим у світі виробником залізничної техніки, та одним із найбільших світових пасажирських авіавиробників. Інша канадська компанія – Magna International забезпечує деталями та збирає деякі моделі таких відомих автомобільних брендів як Ford, Toyota, Honda, Volkswagen, Porsche, Mercedes-Benz, Mitsubishi, General Motors та інші.

«Пластикове майбутнє» – гроші нового покоління

Офіційною валютою країни кленового листка є канадський долар. Із 2011 року Банк Канади розпочав процес поступового запровадження банкнот нової серії. Особливою відмінністю канадських доларів нового зразка є матеріал, із якого вони виготовлені. А саме - полімерів.

Полімерні банкноти мають цілу низку переваг у порівнянні зі своїми паперовими попередниками. Так строк їхнього обігу як мінімум у два з половиною рази триваліший, оскільки новий стійкий матеріал не поглинає вологу та бруд, крім того, має високі вогнетривкі якості.

Далека близька країна. Долари з пластику та гроші для всіх - фото 38534

Сто баксів - вони й у пластику сто баксів

Ще однією перевагою таких банкнот є високий показник багаторівневого захисту від підробок, що разом із самим матеріалом значно ускладнює процес виготовлення фальшивих купюр (у порівнянні із їхніми паперовими родичами).

Не менш важливою перевагою є також екологічна безпека матеріалу. Адже за рахунок зменшення циклів виробництва спадає і показник негативного впливу виробничого процесу на озоновий шар. До того ж, процес транспортування більш легких та тонких полімерних грошей у 2,5 рази швидший, ніж транспортування аналогічної суми паперових банкнот. А після вилучення з обігу за строком служби на нову валюту чекає процес переробки.

Далека близька країна. Долари з пластику та гроші для всіх - фото 38539
Переробка вторсировини у Канаді - те, чому мала б повчитися Україна / фото - Getty Images
В той час як ліквідація паперових грошей провокує викиди парникових газів, які мають негативний вплив для навколишнього середовища. І хоча чи не єдиним недоліком полімерних канадських доларів є вдвічі дорожча вартість їхнього виробництва, вищезазначені переваги варті цих інвестицій.

Безумовний базовий дохід

Канада є однією із держав, яка запроваджує пілотний проект програми безумовного базового доходу, відомого також як програма гарантованого мінімуму (Guaranteed minimum income). Навесні поточного року планується розпочати проект на території провінції Онтаріо. Пізніше цього ж року програму безумовного базового доходу буде запроваджено у провінції Острів Принца Едварда.

Суть соціальної концепції гарантованого мінімуму полягає у щомісячній державній виплаті певної грошової суми кожному громадянину (чи мешканцю зі статусом постійного проживання), незалежно від наявності чи відсутності їхньої працевлаштованості й заробітків. Таким чином, кожен член суспільства отримує стабільний соціальний захист, а влада натомість скасовує всі інші соціальні виплати (наприклад, виплати по безробіттю, мінімальну заробітну платню, податкові пільги, субсидії тощо).

Факторами на користь ідеї безумовного базового доходу є перспектива вирішення проблем бідності та економічної нерівності. В той час як факторами проти є ймовірність падіння працевлаштованості внаслідок державного утримання та зростання імміграційних рухів.

Далека близька країна. Долари з пластику та гроші для всіх - фото 38540

Все для людей / фото - Getty Images

Головним чином, прихильники концепції апелюють до результатів подібного експерименту, який було проведено протягом 1970-х років у Канадському містечку Дофін, провінція Манітоба (до речі, саме це місто і є батьківщиною нещодавно згадуваної команди хокеїстів у вишиванках). За результатами трирічної програми, поменшала кількість дорожніх аварій, поліцейських арештів та випадків потрапляння до психіатричних установ. Разом з тим, покращився стан здоров’я громадян, а молодь довше навчалась, не покидаючи школу. До слова, подібні експериментальні проекти різного масштабу мають такі держави як Фінляндія, Голландія, Індія, Франція та Німеччина.

Ось такі особливості має оновлена валюта і канадська економіка загалом. А результати експерименту із запровадження безумовного базового доходу на провінційному рівні з часом продемонструють ефективність та життєздатність цієї соціальної концепції. Канада має ще багато цікавинок, і ми неодмінно Вам про них розповімо.

Марія Бурцева, спеціально для Без Табу

Без Табу

Публикации