Як Естонія не злякалась Путіна і стала лідером у захисті прав людини

22.12.2016, 14:00
Коли демократичні країни приєднаються до Естонії? - фото 1
Коли демократичні країни приєднаються до Естонії? / Up North

Невеличка країна створила прецедент, запровадивши законодавство, яке може стати дієвим інструментом в боротьбі з порушенням прав людини у світі. Європейські країни мають наслідувати приклад Естонії для переходу від риторики до дійсної боротьби за дотримання прав людини.

Журналіст, політичний активіст і відомий режисер-документаліст Маркус Колга опублікував статтю Еstonia A Global Human Rights Leader With Magnitsky Law у виданні Up North. Редакція Без Табу подає переклад статті. Також відзначаємо автора статті, що не боїться називати речі своїми іменами.

Як Закон Магнітського зробив Естонію світовим лідером у забезпеченні прав людини

У міру того, як світ коливається в геополітичній невизначеності, Захід скоро буде змушений шукати джерело морального лідерства у несподіваних місцях. Минулого тижня Естонія дала поштовх, який може дати для цього надію. Естонські законодавці надали належної ваги дотриманню основних прав людини в країні впровадженням нового законодавства, яке забороняє в'їзд в країну порушникам прав людини.

Цей крок, який приречений зіткнутися з протестами з боку Москви, також розвіює сумніви навколо нового лідера коаліції «Партії Центру» і можливості її зв’язків із "Єдиною Росією". Інноваційна глобальна поправка щодо дотримання прав людини дозволяє естонському уряду заборонити в'їзд в країну будь-кому, кого він визначить причетним до порушення прав людини або зловживання ними в будь-якій точці світу.

У безпрецедентному голосуванні «90» проти «0» одноголосно було прийнято поправку Магнітського. Так Естонія стала першою країною в світі, яка застосувала подібний глобальний інструмент, який створює реальні наслідки для урядів та урядовців, що застосовують репресії проти громадян.

Поправка була запропонована естонським парламентарієм Еерік-Нійлес Кроссом, який сказав: "Авторитарні режими скористалися західними країнами, щоб просувати свої власні інтереси. Ми не хочемо, щоб особи, чиї дії знаходяться в прямій суперечності з нашими цінностями, приїжджали до Естонії, навіть якщо ці дії не пов'язані безпосередньо з Естонією. Я думаю, що таке законодавство створює додаткове підкріплення риторики Естонії щодо захисту прав людини".

Ініціатор поправки - фото 27391
Ініціатор поправки

Сполучені Штати Америки прийняли Закон Магнітського в 2012 році, який спочатку був спрямований на покарання російських порушників прав людини, і був застосований в 2008 після вбивства юриста Сергія Магнітського у в’язниці «Матроська тиша» у Москві. Законодавство США й інші аналогічні законодавчі норми названі на честь російського юриста.

У 2007 році Сергій Магнітський виявив, що злочинною мережею , яка складалася з російських податкових органів, поліції, державних агентів і злочинних угруповань, були вкрадені $230 мільйонів. Корумповані російські чиновники використовували компанії, захоплені рейдерами в Москві, щоб подати заявку на рекордне повернення податків від держави. Коли Магнітський повідомив про шахрайство російській владі, був затриманий і поміщений у в'язницю, де перебував протягом року без суду і слідства.

Російські чиновники намагалися всіма доступними засобами – включно з тортурами і фізичним насильством - змусити Магнітського відмовитися від своїх свідчень і претензій до посадових осіб, які вчинили шахрайство... 16 листопада 2009 року Сергій Магнітський помер у в'язниці від побоїв, тортур і медичну недбалість.

Відтоді, правозахисники у всьому світі виступають за законодавство, яке створює візові заборони та заморожує активи урядовців, які зловживають правами людини і наживаються на цьому.

Рішення Естонії прийняти поправку Магнітського має символічне та практичне значення. Оскільки Естонія для Росії є зв’язком з Європою, нове законодавство, безсумнівно, стане відчутним для все зростаючої банди порушників прав людини в Кремлі. Це говорить про те, що Естонія не боїться відкрито виступити проти путінського режиму на захист своїх цінностей і стає зразком для наслідування для сусідів і союзників.

Такі країни, як Фінляндія, які мають уряди, які часто схильні потуранню Москві у її претензіях на регіональну гегемонію, можуть взяти приклад із сміливості Естонії і зміцнити власні позиції відносно російських порушень прав людини.

Хоробрість естонських законодавців у прийнятті поправки Магнітського одноголосно була визнана на міжнародному рівні. Білл Браудер, який очолював кампанію підтримки Сергія Магнітського, сказав що "Естонія стала серйозним орієнтиром з дотримання прав людини на шляху інших європейських держав і держав НАТО." Він додав: "жодна інша європейська країна не прийняла таку сильну позицію, тому естонці можуть пишатися тим, що стали провідною країною Європи у створенні реального інструменту стримування для людей, що нехтують дотриманням прав людини по всьому світу ".

"Канада та інші наші західні союзники повинні взяти до відома хоробрість керівництва Естонії", - сказав легендарний канадський правозахисник, колишній адвокат Андрія Сахарова та екс-міністра юстиції Канади Ірвін Котлер. «Естонію, - сказав він, - слід привітати з тим, що вона продемонструвала свою прихильність справі захисту глобальних прав людини."

Наступним кроком для Естонії є реалізація нового закону. Це може бути зроблено швидко - спочатку необхідно затвердити імена вже існуючого Списку Магнітського в США.

Барак Обама ратифікує "Список Магнітського"/Getty Images

Цей закон має потенціал, оскільки має безпосередній ефект.

Естонські чиновники повинні розслідувати справу Ільдара Дадіна, російського активіста, який виступав за дотримання демократії і був відправлений до в'язниці, де неодноразово піддавався тортурам в кремлівському «ГУЛАГу» в Карелії.

Ільдар Дадін був засуджений до трьох років позбавлення волі в грудні 2015 року за участь в декількох мітингах в Москві, де люди виходили з вимогами дотримуватись прав людини. У листі, який він таємно надіслав дружині, Дадін описує, що його підвішували стелі в кайданах у в'язниці протягом тривалого часу. Він пише дружині також про те, що, тюремні охоронці роздягли його догола і погрожували зґвалтуванням, а також про те, що його неодноразово били.

Щоб допомогти уберегти Дадіна від тієї ж долі, яка спіткала Сергія Магнітського, Естонія повинна виявити прокурорів і тюремників Дадіна і внести їх до Списку Магнітського.

Прийнявши поправку Магнітського, Естонія заявила про себе, як держава, що стоїть на захисті прав людини і допомагає активістам демократичних рухів в державах, що мають репресивні режими (як поблизу, так і далеко). Естонці можуть пишатися цим чудовим і міжнародно значимим моральним і практичним досягненням, в той час як навколишній світ занурюється в дедалі більшу непередбачуваність.

Без табу

Публикации