Віталій Касько: У Саакашвілі є плани в Україні
Без Табу публікує другу частину інтерв’ю з екс-заступником генерального прокурора України Віталієм Каськом, де він розповів про своє ставлення до скандалу навколо Сергія Лещенка, особливості створення нової партії та кампанію Народного фронту і БПП проти Міхеїла Саакашвілі.
Перша частина інтерв'ю. Віталій Касько: Якби не моя позиція, Шокін досі був би на посаді
«Квартирні питання» без відповіді
Що ви думаєте про скандал довкола квартири Сергія Лещенка?
Дивіться, спочатку інформація про придбання квартири з баз даних, що є в розпорядженні виключно державних органів, миттєво потрапляє в руки до певних осіб. Потім у ЗМІ піднімається інформаційна хвиля, підтримувана, знову ж таки, певними особами. Це все породжує у мене об’єктивні підозри, що проти Лещенка ведеться медійна компанія. Тому питання не в суті проблеми, а в методах, які застосовує влада. Законність походження коштів на придбання квартири встановлять уповноважені органи. Але особисто мені й зараз очевидно, що стосовно Лещенка ведеться цілеспрямована кампанія з дискредитації.
Віктор Чумак via Facebook
А якщо відійти від питання законності і звернутися до морального аспекту. Колись Сергій говорив про сина президента Віктора Ющенка Андрія, що його спосіб життя хоч і є законним, але в умовах зубожілої країни викликає питання морального характеру. Чи не вважаєте, що запроваджені Сергієм стандарти справедливо застосовувати і до нього?
Якби я був, наприклад, журналістом, може, і відповів би вам на це питання. Але я юрист і оцінюю ситуацію з точки зору закону. Який сенс у мене запитувати про моральний аспект у цій ситуації?
Бо ви соратник Сергія і підтримуєте його.
Безумовно. Але куди вкладати чесно зароблені гроші – особиста справа кожного. Звичайно, справедливо зазирати в кишені високопосадовців, якщо вони живуть на нечесно зароблені гроші. А Сергій дав відповіді на всі запитання журналістів. Подобаються вони комусь чи ні – то вже інше питання.
Я можу спрогнозувати, що скандал довкола квартири соратниці Лещенка Світлани Заліщук ви також не бажаєте коментувати?
Так, бо я не зазираю до чужої кишені.
То зазирнімо до вашої і з’ясуймо деякі суперечливі питання щодо ваших квартир.
Тут моя відповідь буде короткою. По-перше, у мене одна квартира. По-друге, це питання детально досліджувало НАБУ. Опрацювавши купу документів, вони дійшли висновку, що жодного складу злочину в цій історії не виявлено. Прошу зафіксувати, що коли ГПУ вважає інакше, то вона керується не правовими, а якимись іншими мотивами. І ці мотиви всім добре відомі.
Однак, у мене все-таки є питання з приводу одного нюансу. Ви отримали першу квартиру від держави у 2002 році, тобто через два місяці після переведення зі Львова до Києва на роботу в ГПУ. Виникає логічне питання, як вам вдалося отримати житло в столиці так швидко, коли, здебільшого, держслужбовці стоять у чергах на його отримання місяцями і навіть роками?
Я дав вам відповідь на всі питання по квартирі. Продовжуймо.
Партійне будівництво по-грузинськи
Наскільки мені відомо, триває створення політичної сили, до якої ви маєте намір увійти. На якому етапі зараз цей процес?
Наразі це ініціативна група під назвою «Хвиля», члени якої займаються створенням політичної сили. Я не є членом жодної партії на цю мить.
З якою метою збирався круглий стіл за участі, у тому числі, вас, Давіта Сакварелідзе та Віктора Чумака 14 вересня в Укрінформі? На цьому заході ви не обговорювали питання партійного будівництва…
Так, бо це не був круглий стіл ініціативної групи «Хвиля», і, тим більше, не був з’їзд партії. Там були присутні представники ЄС, американського посольства, громадських організацій. Це була фахова дискусія, присвячена обговоренню результатів роботи правоохоронної системи в Україні. Ідея цієї дискусії виникла після дослідження журналістів програми «Наші гроші», які з’ясували, що за минулий рік жодний топ-корупціонер не був притягнутий до відповідальності та не отримав вироку суду. Ми говорили про причини цього і про те, що треба змінити, аби цього більше не сталося.
Якщо колись ваша ініціативна група перетвориться на партію і прийде до влади, ви маєте намір упроваджувати заявлені вами пропозиції щодо змін?
Безумовно.
Є ідеї щодо реформування інших напрямків, крім роботи правоохоронних органів?
Так, антикорупційна діяльність – не єдиний напрямок, у якому працює наша група. Є люди, які займаються економічними, військовими питаннями.
Чому ви пішли окремо від своїх однодумців, які приєдналися до Демальянсу?
По-перше, ми ще нікуди не пішли. По-друге, Демальянс – це партія, яка вже існує, а ми – це ініціативна група зі створення нової політичної сили. Які будуть блоки, об’єднання, можливі варіанти поєднання певних політичних сил – зараз невідомо, подивимось. Ми неодноразово говорили, що йдемо в одному напрямку не лише з Лещенко, Найємом, Заліщук, а й з багатьма іншими політичним силами демократичного спрямування. Форма співпраці та глибина об’єднання вирішується в процесі консультацій. Усьому свій час.
Хто буде фінансувати партію?
Ми думаємо, що це будуть представники малого, середнього і, якщо великого, то неолігархічного бізнесу, які зацікавлені в побудові нової здорової України. Яким набридло, що в країні нічого не змінюється, а просто ті самі обличчя переходять із влади в опозицію. Це той бізнес, якому набридло жити в умовах, коли його заганяють в тінь, «кошмарять» і постійно вимагають гроші. Тому вони готові вкладати в політичну силу, яка запропонує усім зрозумілі правила гри. Важливо, щоби бізнес сам не захотів стати частиною політичної сили, аби заробляти в ній гроші, як роблять більшість політиків сьогодні в Україні.
З кимось конкретно ви вже спілкувалися щодо фінансування?
Хочете, щоб у них одразу почалися проблеми?
Значить, було таке. А зараз члени ініціативної групи працюють на волонтерських засадах?
Кожен із членів групи має свої легальні заробітки. Роботу в ініціативній групі ніхто нікому не оплачує.
Міхеїл Саакашвілі не є членом вашої ініціативної групи, але чомусь у багатьох складається враження, що у створенні майбутньої партії він бере активну участь. Як прокоментуєте?
Наскільки я пам’ятаю, він висловився у підтримку створення нашої групи, вважаючи, що це є одна зі здорових майбутніх політичних сил.
Тим часом теперішні політичні сили відверто атакують його політичну фігуру...
Просто БПП і НФ розуміють, який рейтинг на двох вони сьогодні мають. Також вони усвідомлюють, хто зараз має підтримку серед українців і, відповідно, може прийти до влади найближчим часом.
Хіба найбільший рейтинг сьогодні мають не «Батьківщина» і «Опозиційний блок», і не вони можуть прийти до влади у такому разі?
Так, але я кажу є політичні сили, чий прихід до влади влаштовує БПП і НФ, вони з ними домовляться. Але вони не домовляться з новими політичним силами, що стрімко набирають рейтинги.
Теоретично, на що може претендувати Саакашвілі в українській політиці з точки зору закону?
Закон не забороняє йому стояти на чолі політичної сили і займати посаду прем’єр-міністра у коаліційному уряді.
А чи можуть, на вашу думку, вибори в Грузії на початку жовтня вплинути на його політичну фігуру в Україні?
Ні. Думаю, він не планує повертатися в Грузію. Судячи з усього, в нього є плани в Україні.
Наталія Косякова, Без Табу