Від краденого не потовстішаєш. Як ЄСПЛ може створити корисний для України прецедент

23.06.2016, 11:45
ЄСПЛ почав розгляд справ по Криму - фото 1
ЄСПЛ почав розгляд справ по Криму / Getty Images

Постмодерністська будівля, схожа на три великих консервні банки, - не лише дамоклів меч для режиму Путіна, але й важливий інструмент для повернення Криму.

Доки усі теревенили про передбачуване в цілому фіаско збірної України з футболу на чемпіонаті Європи, у Франції (яка, до речі, і приймає Євро-2016, якщо забули) сталася майже ніким не помічена, але все-таки непересічна подія. Європейський суд з прав людини прийняв до розгляду позов української компанії з приводу незаконного привласнення її майна особами, що перебувають під російською юрисдикцією. І якщо ухвала буде винесена не на користь російської сторони, то матиме місце важливий прецедент, який може дуже відчутно вдарити по Кремлю.

Починати в даному випадку потрібно з того, що в ролі позивача виступає не якийсь там цех з переробки морепродуктів чи шиття сорочок, а цілком серйозне оборонне підприємство – Феодосійська суднобудівна компанія "Море". Власне кажучи, позов цікавий, перш за все, масштабністю особи постраждалої сторони, бо на якогось виробника морозива не звернули б у Страсбурзі такої уваги.

Позов цікавий масштабністю особи постраждалої сторони, бо на якогось виробника морозива не звернули б у Страсбурзі такої уваги

Перехід цього підприємства з української до російської юрисдикції на папері може серйозно змінити стан справ у військових флотах обох країн, бо "Море" займалося і займається будівництвом кораблів військового призначення. Не таких потужних, як славнозвісні французькі "Містралі", але все одно корисних і незамінних в певних бойових умовах.

Якщо продовжити пошуки коріння проблеми, то вони приведуть нас у 2011 рік, коли Україна підписала з Китаєм угоду про поставку десяти кораблів проекту 958, також відомого як "Бізон". Що такого цікавого у цьому плавзасобі? Це найбільший в світі десантний корабель типу "амфібія" на повітряній подушці проекту 958, призначений для прийому з обладнаного або необладнаного берега бойової техніки і особового складу морських десантів, перевезення їх морем, висадження на необладнане узбережжя та вогневої підтримки десантних військ. Також він може здійснювати транспортування мін та встановлення мінних загороджень. Іграшка не з дешевих - завдяки цьому контракту Китай вивів Україну у топ-5 світових постачальників зброї станом на 2013 рік. Але шкірка варта вичинки.

Бізон 958

Проект 958 Бізон

Росія ще в процесі підписання угоди намагалася тиснути на Україну, звинувачуючи сусідів у порушенні права на інтелектуальну власність – мовляв, концепція "Бізону" була придумана ще за радянських часів, а після розпаду СРСР права власності на розробку відійшли до центрального конструкторського бюро "Алмаз", що розташоване у Санкт-Петербурзі. Росіянам у відповідь натякнули на недоречність і невчасність їхніх претензій.

Хтось тоді навіть жартома зауважив – хлопці, а, може, вам ще й Крим повернути разом з підприємством, що будує "Бізони"? Жарт нібито з серії "посміялися та забули", але не у всіх вийшло забути. 315 мільйонів доларів за десять десантних кораблів – надто вже ласий шматок. Тому після анексії Криму, яка сталася за три роки, Москва чужими руками перш за все спробувала загребти у власність ВАТ "Море" – те саме підприємство, що займалося будівництвом "Бізонів".

Україна на той момент встигла виконати замовлення лише на двадцять відсотків, хоча за контрактом мала на додачу до десяти кораблів, збудованих у Феодосії, відіслати до Китаю спеціалістів, які допоможуть збудувати ще два.

Пекін зовсім не збентежив той факт, що підрядник змінився і платити за нове озброєння доведеться в зовсім іншу касу

Пекін зовсім не збентежив той факт, що підрядник змінився і платити за нове озброєння доведеться в зовсім іншу касу. Китайці заради таких бажаних "Бізонів" готові були співпрацювати хоч з Росією, хоч з дідьком лисим (даруйте за тавтологію). Але проблеми намалювалися у нового хазяїна старого виробництва: двигуни для кораблів все ще виробляються на території України, і невідомо, що має статися для того, щоб російська сторона їх отримала.

Якщо вже "Південмаш", який був максимально залежним від російських замовлень на аерокосмічному ринку, фактично обірвав усі контакти з улюбленим постійним клієнтом, то про дрібніші підприємства годі й говорити. Проект підвис у повітрі, незважаючи на спроби налагодити випуск і розробку потрібних двигунів на території Росії. Але це ще була не головна, як виявилося, біда…

Якщо вже "Південмаш", який був максимально залежним від російських замовлень, фактично обірвав усі контакти з постійним клієнтом, то про дрібніші підприємства годі й говорити

Якщо ЄСПЛ задовольнить позов української сторони в обличчі "Моря", то чимала компенсація в іноземній валюті буде найменшою з проблем Москви. Цей успіх дасть можливість тиснути на Кремль іншим власникам кримського майна, яке було втрачене (точніше кажучи, банально вкрадене) після анексії півострова. А потрусити Кремль є кому – достатньо узяти хоча б Ігоря Коломойського та його наближених, які все ще мають певний вплив на Заході.

Саме тому, розгляд позову ЄСПЛ – то справжній дамоклів меч для Росії та режиму Путіна. Росія скільки завгодно може в односторонньому порядку приймати рішення, які забороняють їй сплачувати 50 мільярдів для позивачів у справі ЮКОСа, але такі демарші лише затягують зашморг на шиї й так не дуже здорової російської економіки та псують й так не дуже приємний імідж держави-агресора.

Звичайно ж, не варто розраховувати, що в разі успіху в суді Росія наступного ж дня заплатить усі виставлені їй рахунки – це може затягнутися на роки, якщо не на десятиліття, бо ніщо зараз не натякає на швидкоплинність територіально-майнового конфлікту. Проте можна буде потішити себе хоча б згадкою про принцип "дорогий не подарунок, дорога твоя любов", який в цьому випадку спрацює хоча б де-юре. Чи хтось ще не зрозумів, як важко здобути прихильність західноєвропейських країн та інстанцій, коли в якості опонента виступає Росія?

Так що недарма говорять білоруси у подібних ситуаціях – від краденого не потовстішаєш.

Без Табу

Публикации