Сміттєва політика. Що стоїть за агресією Гройсмана

15.06.2017, 11:46
2
Гройсман вийшов на тропу війни - фото 1
Гройсман вийшов на тропу війни / прес-служба Кабміну

Оглядач Без Табу повертається до теми сміттєвої блокади Львова та намагається розібратися у суперечці між Володимиром Гройсманом та Андрієм Садовим.

Сміттєва політика. Що стоїть за агресією Гройсмана - фото 50405Підписуйтесь на наш канал в Telegram і отримуйте підбірку тільки цікавих та важливих новин!

Здається, що мине ще трохи часу, і Львів асоціюватиметься у пересічного українця не з культурою чи архітектурою, а зі сміттям. Так-так, з тим самим сміттям, яке вже давно нема куди подіти. І ніхто, схоже, точно не знає, як можна швидко та ефективно вирішити цю проблему. Поки що всі дійові особи виключно говорять, але не діють.

Агресивний Гройсман

Відповідь Садового

За визначенням, ця проблема перш за все має бути головним болем місцевої влади. В наших реаліях це поняття заведено зводити в одну точку – до особи міського голови. Але давайте вже говорити відверто: не лише Андрій Садовий несе відповідальність за те, що відбувається. Чому його попередники навіть не задумувалися про створення запасного полігону для сміття? Мабуть, виключно тому, що на звалищі в Грибовичах тоді ще було достатньо місця. Доки грім не вдарить, вуйко не перехреститься – за іншим принципом в Україні, схоже, не працює нічого.

Сміттєва політика. Що стоїть за агресією Гройсмана - фото 51772

А далі починаються ще більш суперечливі моменти. Певні джерела стверджують про те, що за час, проведений Садовим на посаді міського голови Львова, чимало вітчизняних та іноземних інвесторів пропонували вкласти кошти у будівництво заводу з переробки твердих відходів. Але усі вони з невідомих причин отримали відмову. Було б добре, звичайно, почути аргументи місцевої влади з цього приводу. А ще краще було б послухати представників ображених відмовою компаній – вони дійсно пропонували свої послуги чи потрапили до цього списку випадково?

Питання, на яке хотілося б почути відповідь

Сам пан бургомістр, схоже, розраховує виключно на допомогу центральної влади. Принаймні, саме за допомогою уряду і особисто Володимира Гройсмана вдалося дещо зняти напругу минулого року. Тоді прем’єр-міністр особисто домовлявся з владою деяких міст і областей, прохаючи прийняти частину львівського сміття на свої полігони. Проте зараз риторика суттєво змінилася – дійшло навіть до переходу на «ти» та прилюдних звинувачень у бездіяльності. Неприємна ситуація, з якого боку на неї не дивися.

Хтось, звісно, може подумати, що Володимир Гройсман має право поводити себе як хам подібним чином. Все ж таки він сам колись був міським головою, нехай і в Вінниці, що за визначенням мала значно менше проблем, ніж Львів. До того ж виявляється, що голова уряду брав безпосередню участь у перемовинах з французами, які запропонували власний план вирішення нагальної проблеми. Так чи інакше, а поводить він себе значно активніше за ситуативного опонента. Проте насправді не все так однозначно.

Вирішувати сміттєву проблему Львова можна по-різному

По-перше, французький проект проблем Львова раптово не вирішує, про що сказав не Садовий, а сам Гройсман. По-друге, допомога з боку інших областей та міст припинилася, схоже, саме після відмашки з Києва. Так, протести з боку тамтешнього населення теж мали місце – люди перекривали дороги, не пускаючи сміттєвози, місцеві телерадіокомпанії робили матеріали з досить провокаційним змістом. Але на рівні муніципальної влади все було нормально, доки не надійшла команда вгамувати несамовитий альтруїзм.

По-третє, чи впорався б з поточними труднощами сам прем’єр-міністр, якщо опинився б в альтернативній реальності на посаді львівського міського голови? За словами Володимира Гройсмана, вихідні умови в даній ситуації є не те щоб ідеальними, але все ж чудовими. Міський бюджет за рахунок децентралізації має достатньо коштів для створення нового сміттєзвалища – Гройсман впевнено говорить про суму у півмільярда гривень. З виділенням земельної ділянки жодних ускладнень теж начебто не має бути. Але Львів – не Вінниця, давайте вже відверто, і нема жодних гарантій того, що навіть умовний Майкл Блумберг зумів би розплутати цей клубок проблем.

Якщо вже бути зовсім послідовним, то труднощі з вивезенням, зберіганням та переробкою побутових відходів існує не лише в «культурній столиці України». На Лівобережжі через подібний колапс свого часу пройшло майже кожне достатньо велике місто. Але хтось в підсумку просто знаходив нове місце для звалища, а більш прогресивні діячі одразу бралися за проекти сміттєпереробних заводів. В Дніпрі, скажімо, його будівництво мало початися кілька місяців тому, проте добрих новин поки нема – не в останню чергу через те, що міський голова і міська рада загралися в «реальну політику».

Сміттєва політика. Що стоїть за агресією Гройсмана - фото 51689

Чи знайдуть спільну мову Гройсман та Садовий?

А львівська історія, якщо вірити місцевим джерелам, може мати неприємне продовження під час фестивалю Альфа Джаз, що пройде з 23 по 27 червня. Компанія «АВЕ Умвельт» вже оголосила про припинення вивезення сміття з міста, і найближчим часом за її прикладом можуть вчинити інші. Якщо дивитися на це з точки зору Садового-політика, а не Садового-господарника, цей трагіфарс може мати дуже неприємні наслідки.

Простіше кажучи, одного з потенційних конкурентів Петра Порошенка на майбутніх президентських виборів може бути виведено з ладу досить банальним способом. Хоча і сам конкурент, нажаль, до цього виведення теж доклав певних зусиль.

Нову хвилю чекаймо наприкінці червня

А між тим відповідей на нагальні питання «хто винен?» і «що робити?» досі немає.

З повагою,

Гриць Якович Вареник, літературознавець

Сміттєва політика. Що стоїть за агресією Гройсмана - фото 50405Підписуйтесь на наш канал в Telegram і отримуйте підбірку тільки цікавих та вжливих новин!

Без Табу
2

Публикации