Село і люди. Хто противиться земельній реформі

08.06.2017, 17:10
Ведучий Євробачення 2017 Тімур Мірошниченко успішно монетизує себе - фото 1
Ведучий Євробачення 2017 Тімур Мірошниченко успішно монетизує себе / прес-служба АПУ

Без Табу розповідає про демарш «аграріїв» та намагається з'ясувати, хто насправді намагається чинити спротив земельній реформі в Україні.

Ще минулої осені можна було легко передбачити нездорову активність певних політичних сил у випадках, коли мова заходитиме про земельну реформу в цілому і скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення зокрема. Можна було навіть спрогнозувати, хто саме намагатиметься використати невдоволення простого люду для підвищення власних рейтингів. Проте поточний розклад виявився дещо несподіваним навіть для тих, хто вміє прораховувати усе до дрібниць. Точніше, несподіванкою стала політична начебто сила, що зараз узяла на себе головну роль.

Аграрна партія України вперше за тривалий час гучно нагадала про себе наприкінці минулого року. Тоді під час виборів до територіальних громад «аграріям» по всій країні вдалося сумарно отримати аж 212 мандатів, зібравши майже 12 відсотків голосів. Не можна сказати, що місцеві вибори 2015 року були для них провальними, але в більшості регіонів АПУ виконувала роль такої собі «сірої миші», не намагаючись привертати до себе особливої уваги. Цього ж разу все виглядало інакше, оскільки щонайменше на Лівобережжі деякі кандидати обіцяли боротися з «антинародною політикою нової влади». Народ наживку охоче проковтнув і став чекати на активні дії.

Земляні активісти під Радою - фото 50421
Земляні активісти під Радою / прес-служба АПУ

Ось тільки дії ці поки що обмежилися збором підписів проти скасування вищезгаданого мораторію та мітинг під Верховною Радою. На те, що підписів нібито зібрали аж три мільйони, ніхто вже особливо уваги не звертає – «аграрії» могли б і про триста тисяч розповідати, все одно їм би не повірили. А масові та явно недешеві демонстрації протесту у нас зараз і поготів не відбуваються просто так, без зиску для когось із великих гравців. Тут треба навіть не тих шукати, хто традиційно платив пенсіонерам та студентам по 130 гривень готівкою, а «кінцевих бенефіціарів», яким максимально вигідно саме зараз попрацювати задля дестабілізації ситуації.

Комусь цілком логічно може здатися, що за нездоровою активністю АПУ стоїть команда, яка зараз засідає на Банковій. Навіть пояснення знаходиться майже ідеальне, без недоліків: Петро Порошенко хоче максимально контролювати український політикум і саме тому намагається діяти за принципом «розподіляй та володарюй». Ба більше, серед народних депутатів від БПП немає єдності щодо подальшої долі заборони на продаж земель. Проте дещо тут таки не складається – скажімо, лояльні до президента ЗМІ цю тему або ігнорують, або подають у негативному світлі. І це аж ніяк не схоже на черговий «хитрий план», просто Порошенка та його оточення ця тема поки не надто цікавить.

Цікаве припущення щодо замовника масової акції

Версія, згідно якої Аграрна партія та її члени є маріонетками в руках політиків – вихідців з колишньої Партії Регіонів, виглядає більш життєздатною. Гарним підтвердженням цього є хоча б реакція деяких інформаційних джерел на «громадські протести». Знаєте, хто активніше за інших намагається звернути увагу на діяльність АПУ останнім часом? Правильно, ТРК «Україна», «Інтер» та NewsOne. Додайте сюди кілька друкованих джерел на зразок «Сегодня» - і картина складеться остаточно.

Коштовна та якісна поліграфія - запорука успішного пікету - фото 50422
Коштовна та якісна поліграфія - запорука успішного пікету / прес-служба АПУ

Більше того, з цього ракурсу і позицію Юлії Тимошенко можна чудово пояснити. Подивіться, як останнім часом голосують за важливі для держави законопроекти депутати від Батьківщини – майже завжди їхня позиція дивним чином співпадає з колишніми соратниками та приспішниками Віктора Януковича. В якості вишеньки на торті сюди і Радикальну партію Ляшка можна додати, оскільки електоральне поле в даному випадку спільне. Той факт, що два колишніх учасники парламентської коаліції вирішили погратися в опозицію, абсолютно не викликає подиву.

Який бюджет акції та чи пройшли ці гроші офіційно - фото 50423
Який бюджет акції та чи пройшли ці гроші офіційно / прес-служба АПУ

Юлія Тимошенко, однак, має в цій історії не лише політичний, але й шкурний інтерес. Не всі знають про те, що зять Тимошенко Артур Чечоткін за останні кілька років примудрився настільки збільшити власні землеволодіння, що навіть видатні магнати часів феодалізму позаздрили б. За поточних правил гри на ринку землі, якого нібито не існує, він може нескінченно продовжувати збагачуватися. Але якщо встановити цивілізовані норми на європейський зразок, то вікно можливостей для новоспечених лендлордів миттєво зачиниться. От Юлія Тімошенко і старається з усіх сил, аби зберегти родича в зоні комфорту.

Як вирішити питання землі (с)

Кінець кінцем, ми приходимо до невтішного висновку: швидше за все, протистояння ймовірній земельній реформі не має особливого стосунку до політики. Політиків-популістів жодним чином не хвилює доля селян, які нібито можуть втратити власну землю за безцінь. Вони просто бояться, що принцип «своїм - усе, чужим - закон» несподівано спрацює проти них, бо на ринку з’являться конкуренти, яких раніше не могло бути суто фізично. А в тому, що іноземні покупці гарантовано запропонують кращі умови, сумніватися не варто.

Тому Аграрній партії на якісь політичні дивіденди всеукраїнського масштабу від цієї акції розраховувати не варто. В кращому випадку кількох найбільш відомих діячів під наступні парламентські вибори переманить до своїх лав Батьківщина чи РПЛ. Схоже, не розуміють в АПУ, що їх банально використовують. Село і люди, їй-богу.

З повагою,

Гриць Якович Вареник, літературознавець

Без Табу

Публикации