Рішення Міжнародного суду ООН щодо Росії - Зрада чи Перемога

19.04.2017, 17:57
12
Українська сторона налаштована оптимістично - фото 1
Українська сторона налаштована оптимістично

Український дипломат Андрій Пасічник аналізує рішення Міжнародного суду ООН в Гаазі стосовно позову України проти Росії та пояснює - #зрада це чи #перемога.

Зрада чи Перемога або що сказав Міжнародний Суд ООН в перекладі на людську мову.

1. "Обидві сторони повинні утриматись від дій, які можуть призвести до погіршення спору" - це значить, що і Україні і РФ заборонено вчиняти будь-які дії, які можуть вважатися порушеннями Конвенції. Це включає зобов'язання і за Конвенцією про боротьбу з фінансуванням тероризму (ФТ), і Конвенцію про ліквідацію усіх форм расової дискримінації (КЛРД).

2. "Обидві сторони повинні виконувати Мінські домовленості", першим пунктом яких є припинення вогню. З припиненням збройного протистояння, автоматично припиняться і масові жертви серед цивільного населення, які спричинені протиправними поставками зброї з РФ.

3. "РФ зобов'язана не чинити перепон діяльності самоврядних органів кримських татар, у тому числі, Меджлісу". При цьому, Суд послався на доповідь міжнародних спостерігачів, які зазначили, що жоден з маріонеткових кримськотатарських органів не є ні репрезентативним, ні легітимним. Тепер РФ повинна придумати як відновити діяльність Меджлісу.

4. "РФ зобов'язана відновити можливість навчання українською мовою на Кримському півострові". В цій частині Суд зазначив, що зменшення україномовного навчання і навчання українській мові відбувається під тиском з боку органів РФ, що становить загрозу завдання невідворотної шкоди правам етнічних українців.

То все ж #зрада чи #перемога? Залежить від реалістичності очікувань і специфіки даної стадії процесу. Вже, здається, з'ясувалося, що у Суду не має власної армії, а міжнародні організації, які гарантують виконання рішень Суду, інколи пробуксовують. Але тимчасові заходи призначені, додаткові зобов'язання на РФ покладені. А головне - Україна є на даний час ЄДИНОЮ державою у світі яка спромоглася змусити РФ відповідати за свої діяння, при чому, не в стилі "в глаза мнє сматрі", а рівним голосом і без зайвих емоцій. І перемогла, хоч і не з розгромним рахунком. Тому, однозначно #перемога.

п.с. щодо фантомної #зради по тимчасовим заходам за ФТ, яка розганяється в пресі. Я можу поставити себе на місце репортерів які намагаються подати новини по-швидше, але непризначення специфічних тимчасових заходів проти РФ, пов'язаних з ФТ, не значить, що жодні заходи не запроваджені. У рішенні Суду КОЖНЕ слово має значення, і за КОЖНЕ слово відбувається серйозна міжнародно-правова баталія. Оскільки частина описаних вище рішень Суду стосується ФТ, я не буду повторюватись. Тому #зрада_відміняється

п.п.с. Що далі? Суд ухвалить процесуальний графік - хто, коли і що подає, коли відбуватимуться наступні засідання. На найближчі років 1,5-2 усні слухання завершені, настає стадія подачі письмових документів. Хронологічно, Україні дадуть 8-10 місяців на подачу свого Меморандуму (так називається позовна заява), швидше всього, РФ висуне заперечення щодо юрисдикції, що спричинить ще одну попередню стадію процесу - розгляд і вирішення питання, чи існує спір, чи спір стосується конвенцій, і чи сторони виконали усі необхідні досудові процедури. Саме на цій стадії завершилась справа за позовом Грузії проти РФ. Сьогодні, як і у справі Грузії, Суд встановив, що на перший погляд (prima facie), можна дати позитивну відповідь на усі три запитання. Але детальний розгляд цього питання ще попереду. Фактично, як за лаштунками Суду, так і між юридичними командами сторін відбувається битва за кожну літеру і кожен розділовий знак. Тому #KeepCalm, адже правда сильніша за зброю.

Пост Андрія Пасічника на фейсбуці
12

Публикации