Президент України буде легітимним після 20 травня 2024 року

29 февраля, 15:49
Президент України Володимир Зеленський - фото 1
Президент України Володимир Зеленський / ОПУ

Чому Президент України буде легітимним після 20 травня 2024 року, а намагання використати прогалини законодавства для дискредитації державної влади в Україні є нічим іншим як пособництвом російській агресії.

Конституція України закріплює принцип інституційної безперервності влади.

Не може бути періоду безвладдя між виборами, під час хвороби чи вбивства очільників держави, - на все це є правові механізми передачі влади, виконання обов'язків тощо.

Навіть після ганебної втечі Януковича В.Ф. українська держава забезпечила дотримання принципу безперервності влади та поклала виконання обов'язків президента на другу найвищу посадову особу в державі - Голову Верховної Ради України.

Конституційний Суд у рішенні від 18.02.2020 № 2-р/2020 сверджує, що "має бути забезпечений принцип інституційної безперервності, кий означає, що органи державної влади, встановлені Основним Законом України, продовжують функціонувати в інтересах Українського народу та реалізовувати свої повноваження, виконувати завдання і функції, визначені у Конституції України"

Частина перша статті 19 ЗУ "Про правовий режим воєнного стану" прямо ЗАБОРОНЯЄ ПРОВЕДЕННЯ ВИБОРІВ Президента України, виборів до Верховної Ради України, Верховної Ради АРК і органів місцевого самоврядування під час дії воєнного стану.

І стосовно парламенту батьки Конституції прописали чітку норму: "у разі закінчення строку повноважень ВР під час дії воєнного чи надзвичайного стану її повноваження продовжуються до дня першого засідання першої сесії ВРУ обраної після скасування воєнного чи надзвичайного стану".

Однак, в Конституції присутня лакуна - аналогічну норму про Президента просто не вписали в документ. І це скоріше свідчить про недосконалість основного закону держави, а не про свідомий намір законодавця. Адже усі інші положення доводять саме таку позицію.

У частині другій статті 64 Конституції вказано, що "в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод". Серед них є і виборчі права громадян, що і було передбачено в указі Президента про введення в Україні воєнного стану № 64/2022 від 24.02.2022.

До того ж стаття 108 Конституції визначає, що "Президент України виконує свої повноваження до вступу на пост новообраного Президента України", а єдиними підставами дострокового припинення є відставка, неспроможність виконувати повноваження за станом здоров'я, імпічмент та смерть.

Тому, інститут Президента України є органом державної влади, безперервність функціонування якого є гарантією виконання ним своїх повноважень як гаранта суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції, прав і свобод людини і громадянина (ст. 102 КУ).

Так, звісно, тлумачити Конституцію може тільки Конституційний Суд України і його чітке рішення саме щодо продовження повноважень Президента під час дії воєнного стану зняло б всі запитання.

Та давайте не створювати самі собі зайвих проблем та підігравати пропаганді ворога.

Підваження органів державної влади України - це частина гібридної війни РФ з метою знищення нашої держави.

І захист державних інститутів є завданням кожного громадянина України, хто б з політичних таборів не уособлював собою зараз ці інститути

фейсбук Максима Костецького

Публикации