На зло Кремлю. Як Канада допомагає Україні у війні
Автор Без Табу Марія Бурцева про те, як працює канадська військова місія в Україні, допомагаючи українцям протистояти російськії військовій агресії на Донбасі.
Нещодавно очільниця Міністерства закордонних справ Канади Христя Фріланд разом із міністром оборони Харджитом Саджаном зробили спільну заяву щодо продовження військової місії в Україні на два роки, до 2019 р.
За словами пані Фріланд: «Україна є дуже важливим партнером для Канади, і ми продовжимо підтримувати її боротьбу за демократію та економічне зростання».
Метою операції визначено надання підтримки Збройним силам України задля збереження суверенітету нашої держави. Головним чином, місія полягає у проведенні канадською стороною військових навчань та інструктажів.
Нагадаємо, що у 2015 р. канадський уряд на чолі із Стівеном Гарпером прийняв рішення про надання військової тренувальної допомоги UNIFIER. Місія розпочалась восени того ж року. Відтоді чимало українських військовослужбовців пройшли курс навчання під керівництвом канадських інструкторів на Яворівському та Кам’янець-Подільському полігонах. У липні 2016 р., під час візиту Джастіна Трюдо до України, він разом із Харджитом Саджаном відвідали військові навчання місії.
Цієї весни перед канадським урядом постала необхідність остаточного вирішення питання продовження чи припинення програми допомоги. На щастя, в останній момент було прийнято рішення про подальшу роботу місії протягом наступних двох років, до весни 2019.
Основна увага приділятиметься навчальному процесу українських воїнів. Зокрема, канадські збройні сили допомагатимуть у підготовці груп для знешкодження боєприпасів, навчанні військової поліції, медичної підготовки та модернізації логістики.
Міністр оборони Канади Харіт Сарджан - вірний друг України
Оновлена місія залучатиме, як і раніше, 200 канадських військовослужбовців.
Протягом попередніх двох років діяльності, понад три тисячі українських службовців Збройних сил України були залучені до цієї навчально-тренувальної програми. Окрім вищезазначених дій, канадські спеціалісти також прагнуть сприяти змінам у тактиці, стратегії, та загальному характеру військової культури.
Доволі передбачуваною була реакція російської сторони щодо прийнятого рішення канадського уряду. Прес-секретар дипломатичної місії Російської Федерації в Оттаві Кирило Калінін зробив заяву про засудження такого кроку канадської влади. «Рішення канадського уряду продовжити військову місію в Україні є контрпродуктивним, та не допомагає внутрішньому політичному процесу в Україні, у тому числі, діалогу між Києвом та Донбасом, як це було передбачено Мінськими домовленостями», – наголошувалось у заяві російського дипломата.
Також російський представник заявив, що «Канада повинна чинити тиск на владу в Києві для виконання своїх зобов’язань в рамках Мінських домовленостей, і зосередитись на досягненні мирного врегулювання, а не прагнути військових авантюр».
Не зважаючи на істеричні заяви Росії, міністр оборони Канади цього тижня анонсував, що канадський уряд готується надати Збройним силам України чергову поставку нелетальної військової допомоги – лікарські засоби, навчальні матеріали для інструктажів військової поліції, та обладнання, необхідне для утилізації боєприпасів.
Канада із 2014 року постачає українському війську різноманітну допомогу – шоломи, бронежилети, окуляри нічного бачення, намети, спальні мішки, необхідний одяг та нелетальне військове обладнання.
Військове озброєння для України поки що не постачається, проте подібні ініціативи підтримуються та розвиваються у певних канадських політичних колах. Так, депутат Палати громад,консерватор Джеймс Безан, який нині обіймає посаду тіньового міністра оборони Канади, неодноразово наголошував на необхідності надання військового озброєння Україні. Для цього важливим є створення юридичних умов для реалізації продажу чи постачання вогнепальної зброї для нашої країни. А саме, необхідно залучити Україну до списку держав, до яких канадські виробники можуть постачати озброєння (Automatic Firearms Country Control List). Сподіваємось, це буде нарешті зроблено.
Наступного разу ми розповімо про участь канадської сторони у наданні медичної допомоги постраждалим на Сході українцям.
Марія Бурцева, спеціально для Без Табу