Козі - баян. Як Росія продукує фейки про Канаду та Україну

07.06.2017, 14:30
Фото віце-прем'єра Кубіва росіяни використали як доказ несамостійності України - фото 1
Фото віце-прем'єра Кубіва росіяни використали як доказ несамостійності України

Автор Без Табу Марія Бурцева аналізує спроби російської пропаганди використати Канаду для дестабілізації ситуації в України.

У травні низка російських ЗМІ поширила інформацію про те, що Канада запроваджує програму «демократизації України» та виділить для цього $19,5 млн доларів. Росіяни трактували це повідомлення як спробу встановити зовнішній контроль над Україною та підкреслили невдоволення Заходу корупцією та темпами реалізації реформ.

Цій темі присвятили чимало уваги всі провідні російські ЗМІ (звичайно, про це написали й представники п’ято колони, зокрема сайт Медведчука), проте, виявилось, що будували свої припущення вони на недостовірній інформації. Це довело розслідування Без Табу. Виявилось, що новини посилаються одна на одну та не мають першоджерела. Більше того, у Канаді про свыжий травневий грант не чули.

Козі - баян. Як Росія продукує фейки про Канаду та Україну - фото 50135
Російська журналістика - фабріка з продукування фейків
Козі - баян. Як Росія продукує фейки про Канаду та Україну - фото 50134

Схема "чув дзвін" працює й ХХІ ст.

Зрештою, ми знайшли «усні» посилання на портал Федерації канадських муніципалітетів. Результатом тривалого пошуку на веб-сайті муніципалітетів ми таки надибали цю новину. Дійсно, Федерація канадських муніципалітетів запровадила окремий проект допомоги Україні, в якому справді говорилося про виділення $19,5 млн, в тому числі, у сферу демократизації. Проте є велике АЛЕ – ця новина датована квітнем 2015 року! Цей випадок вкотре підтверджує фаховий підхід та професійний рівень російських медіа.

Що ж це за програма допомоги? У 2015 році Федерація канадських муніципалітетів за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади запровадила проект міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» – ПРОМІС (Partnership for Local Economic Development and Democratic Governance Project – PLEDDG), який працює протягом п’ятирічного строку – із 2015 до 2020 років.

Діяльність проекту спрямовано на такі багатовекторні аспекти, як зміцнення муніципального сектору в Україні, запровадження ефективного демократичного управління, розвиток малого та середнього бізнесу, прискорення економічного розвитку шляхом підвищення спроможності українських міст у сфері демократизації врядування та місцевого економічного розвитку. Окрім цього, програма передбачає підтримку процесу децентралізації в Україні, та допомогу в розвитку інтегрованого планування розвитку на різних рівнях влади – як на місцевому чи регіональному, так і на загальнонаціональному. З метою втілення цих планів, програма має п’ятирічне фінансування у $19,5 млн. доларів.

Цікавими є й інші аспекти діяльності проекту. Так, окрім вищезазначених напрямків роботи, визначено два наскрізні аспекти, які будуть максимально інтегровані до усіх ініціатив проекту. Першим із них є питання гендерної рівності – сприяння участі жінок нарівні з чоловіками у процесі прийняття рішень при виробленні місцевої політики, та зменшення гендерної нерівності в доступі до ресурсів та благ розвитку і контролі над ними. А другим – впровадження стратегії екологічної збалансованості, тобто обов’язкове врахування питань позитивного чи негативного впливу у прийнятті будь-яких рішень на всіх рівнях влади.

Протягом перших двох років діяльності (2015–2016) було спільно із місцевою владою розроблено стратегії розвитку 16 українських міст-партнерів: Запоріжжя, Енергодар, Бердянськ, Мелітополь (Запорізька обл.), Полтава, Миргород, Кременчук, Горішні Плавні (Полтавська обл.), Вінниця, Хмільник, Ладижин, Жмеринка (Вінницька обл.), Івано-Франківськ, Долина, Яремче, Коломия (Івано-Франківська обл.). Проводились тренінги, семінари, розробки планів розвитку місцевого підприємництва. Одним із методів забезпечення прозорості урядування було заснування системи електронних петицій у містах-партнерах.

У квітні цього року в Києві було представлено план діяльності на третій рік роботи проекту (2017–2018). Наприклад, заплановано створення навчальних програм з місцевого економічного розвитку для держслужбовців та онлайн-курсу конкурентоспроможності малого та середнього бізнесу, а також видання посібників з питань надання послуг для розвитку бізнесу та соціального підприємництва.

Саме такою є реальна інформація стосовно українського проекту Федерації канадських муніципалітетів. Використовуючи уривки інформації дворічної давнини, російські ЗМІ, мабуть, намагаються заповнити медіа ефір своєї країни новини на тему «страшного та повсюдного керування “Західного світу” в Україні». Якщо ж говорити про дійсний стан речей, стане очевидним, що проект ПРОМІС не має масштабних амбіцій, натомість він допомагає покращити діяльність влади на місцевому рівні серед українських міст-партнерів. А сама Канада у багатьох аспектах в черговий раз підтверджує свій статус одного із найбільш стабільних та надійних партнерів для України.

Марія Бурцева, спеціально для Без Табу

Без Табу

Публикации