Ідентифіковано особу руського воєнного злочинця, що катуваув українців у Бучі
Радіо Свобода вдалося встановити російського офіцера, який ймовірно причетний до викрадення та катування самооборонівця Олексія Побігая під час окупації Бучі на Київщині у березні 2022 року.
Ним, ймовірно, був капітан 27-го окремого загону спецназу Росгвардії «Кузбасс» із міста Кемерово, РФ, ‒ Сергій Тихонов.
Про це йдеться в другій частині документального проєкту про масові вбивства у Бучі кореспондента Радіо Свобода Дмитра Джулая.
На основі свідчень очевидців, телефонних перехоплень, документів, відео з камер спостереження та аналізу обставин вдалося встановити нові обставини про страти, які проводили російські військові у Бучі.
Відповідального за викрадення бучанського самооборонівця Побігая вдалося ідентифікувати завдяки свідченням очевидців та так званому «Інформаційному бюлетеню» Росгвардії, який поширювали серед російських військових на окупованих територіях Київської області у березні 2022 року. В документі йдеться про затримання самооборонівця Побігая, як про «приклад мужності та героїзму» росгвардійців.
Згідно з розслідуванням, безпосередньо до страти Олексія Побігая можуть бути причетні інші російські військові із 76-ї десантно-штурмової дивізії із Пскова, РФ. Підрозділи цієї дивізії були основними формуваннями, що окупували Бучу та її околиці.
13 березня 2022 року російські військові влаштували так звану «зачистку» на невеликому відрізку вулиці Михайловського (колишня Малиновського) в Бучі. Саме там проживав Олексій Побігай, який на початку повномасштабного наступу РФ вступив до лав стихійно сформованої самооборони міста. Після окупації Бучі Побігай не брав участі у бойових діях. За свідченнями одного із сусідів, Побігай сховав виданий йому автомат Калашникова десь на території свого дому.
Згідно зі свідченнями очевидців, яких опитала Радіо Свобода, російські військові, ймовірно, били та катували Олексія Побігая, адже очевидці виявили на його подвір’ї сліди крові.
Інша свідок, яка бачила того дня самооборонівця після затримання російськими військовими, повідомила, що його лице виглядало як «криваве місиво».
«З вух, з носа, рота йшла кров. Обличчя в нього майже не було. Все було побите. На мене дивилися лише одні очі.…», – розповіла Радіо Свобода місцева жителька Світлана.
Невдовзі після цього російські військові вивезли Олексія Побігая в невідомому напрямку.
Ймовірними причетними до викрадення Олексія Побігая були бійці 27-го окремого загону спецназу Росгвардії «Кузбасс» із сибірського міста Кемерово, РФ. Це підтверджується, зокрема, російським документом, який знайшов місцевий житель Бучі на одній із російських позицій на території міста, де базувалися бійці Росгвардії.
В цьому так званому «Інформаційному бюлетені №20» йдеться про затримання самооборонця Олексія Побігая, яке подається в рубриці «Приклади мужності та героїзму наших товаришів».
Радіо Свобода також вдалося ідентифікувати згаданого в документі капітана Тихонова, який, ймовірно, і керував операцією. Ним виявився заступник командира 1-ї групи 27-го окремого загону спецназу Росгвардії «Кузбас» із сибірського міста Кемерово, РФ. Сергію Тихонову – 32 роки, одружений, має сина. Закінчив у 2015 році розвідувальний факультет Новосибірського інституту Внутрішніх справ МВС (тепер – Росгвардії). Щонайменше із 2016 року проходить службу у кемерівському спецназі «Кузбас». Має низку російських державних нагород та власник так званого крапового берета ‒ символу належності до еліти російського спецназу.
Після викрадення Олексія Побігая вивезли до лісосмуги на околиці Бучі, адже саме там зрештою знайшли його тіло.
Ймовірно, там Побігая передали іншому російському підрозділу ‒ бійцям 76-ї десантно-штурмової дивізії із Пскова, РФ. Саме в цьому районі був розташований штаб псковських десантників. До цієї лісосмуги російські військові систематично звозили схоплених ними в Бучі людей. Там їх допитували, когось перевозили до інших катівень, а когось ‒ страчували.
Нові докази масових вбивств: відео з камер в окупації та перехоплені розмови - дивіться відео розслідування: