Foreign Policy: Дорога до влади в Україні лежить через Трампа

27.02.2017, 16:10
Foreign Policy: Дорога до влади в Україні лежить через Трампа - фото 1

Чому українські політики таємно зустрічались з представниками адміністрації президента США, навіщо Юлія Тимошенко провела неофіційну зустріч з Трампом та як це вплинуло на офіційні відносини США та України.

Ісаак Вебб і Рейд Станіш у статті The Road to Power in Ukraine Runs Through Donald Trump для видання Foreign Policy розповідають про спроби українських політиків за рахунок Дональда Трампа добитись популярності в Україні.

Редакція Без Табу пропонує переклад статті.

Дорога до влади в Україні лежить через Трампа

Коли Київ не може дістатись Білого дому, навіть конкурсантки Міс Всесвіт стануть дипломатами

Після виборів у США в листопаді українські чиновники кинулись на Капітолійський пагорб, темпи помітно пожвавилася з початком нової сесії Конгресу в січні: тоді до Конгресу прибули понад 70 українських політиків. Як сказав один з конгресменів, що займається питаннями зовнішньої політики щодо України і Росії, «не проходить і дня, щоб він не бачив їх у Вашингтоні».

Однією з причин цього раптового напливу є роль, яку відіграють США в українській внутрішній політиці: визнання і підтримка від впливових американців може суттєво вплинути на політичну кар'єру. "США сприймається в Україні як певний "творець королів", - сказав Василь Філіпчук, колишній дипломат, а нині голова Міжнародного центру стратегічних досліджень у Києві, - Тому, коли обрали [Дональда] Трампа, всі групи впливу вирішили, що вони повинні налагодити або відновити зв'язки з новою адміністрацією".

Ще однією причиною є відсутність ясності щодо політики адміністрації Трампа по відношенню до України, а також те, хто відповідає за зв'язки між двома країнами. Тому законодавці з усієї України прибувають до Вашингтона в надії, що зможуть скористатися цим політичним вакуумом і впливом. Або принаймні взяти участь у «змаганнях».

"Було так багато невизначеності та тривоги у Києві щодо Трампа, ніхто не знав, що він буде робити з Росією і Україною", - говорить Балаш Ярабік, іноземний дослідник Фонду Карнегі, - "Це створює можливість для політиків для втілення власних ініціатив".

Перехід Білого дому від Барака Обами до рук адміністрації Трампа був бурхливим для країн всього світу. Цьому сприяли неоднозначні повідомлення чиновників Білого дому з питань зв’язків з громадськістю і питань кадрової політики, які зробили неможливим отримання інформації в приватному порядку. Але з України повідомлення приходять не менш незрозумілі, - через конфлікт, який вже погубив близько 10 000 чоловік, і, схоже, не скоро завершиться.

Початок інтенсивних бойових дій наприкінці січня погрожував зруйнувати крихкий баланс Мінських угод, а останні російські провокації, зокрема щодо визнання паспортів бунтівних регіонів України, тільки поглиблюють напруженість.

Суперечливі заяви адміністрації Трампа щодо Росії лише посилили тривогу в Києві. Трамп заявив, що очікує на співпрацю з Росією, зокрема щодо Сирії та боротьби з тероризмом, але його адміністрація в той же час підкреслювала, що співпраця ця не можлива. Крім того, ключові члени його команди, включаючи віце-президента Майка Пенса і міністра оборони США Джеймса Маттіса, підкреслили загрозу, що несе Кремль. Через відсутність чіткої позиції Білого дому в Києві вже шукають підтримку в інших місцях.

Сенатори-республіканці Джон Маккейн і Ліндсі Грем через дії Росії забили тривогу щодо Кремля в останні дні і закликали надати підтримку Києву. Але українська влада і так намагається встановити надійний зв'язок з Білим домом. В основному, щоб водночас переконатися, що США визнають саме його правоту, а також - щоб уникнути демаршів окремих депутатів, які намагаються отримати вигоду від даної невизначеності.

Foreign Policy: Дорога до влади в Україні лежить через Трампа - фото 36189

Сенатор Маккейн - послідовний друг України

"Ми хочемо зрозуміти, хто відповідає за зовнішню політику Сполучених Штатів в Європейському регіоні", - заявив минулого тижня посол України Валерій Чалий у Вашингтоні. - "В даний час не зовсім зрозуміло, хто це буде."

Між тим, вищі ешелони дипломатичних установ США відкрили двері для любительської дипломатії, а в деяких випадках - дипломатії вигнанців.

Один із прикладів таких неофіційних українських дипломатичних спроб був описаний на минулих вихідних у New York Times. Вони повідомили, що Андрій Артеменко, український народний депутат Верховної Ради, який є членом радикальній партії Олега Ляшка, спробував взяти відносини з адміністрацією Трампа в свої руки. Він спробував працювати з особистим адвокатом президента Майклом Коеном і давнім бізнес-партнером Трампа Феліксом Слейтером, щоб доставити секретний "план мирного врегулювання" колишньому раднику з національної безпеки Майклу Флінну.

Foreign Policy: Дорога до влади в Україні лежить через Трампа - фото 36188

Артеменко, незначний, але амбітний політик, який захоплюється Трампом, має зв'язки з ультраправим військово-політичним угрупуванням "Правий Сектор", схоже, діяв абсолютно без дозволу уряду України. Українські чиновники були в люті від його вчинку, і, з тих пір, як його вигнали з його політичної фракції в парламенті, депутат перебуває під слідством Генеральної прокуратури України за зраду. Оскільки про його спробу було вперше повідомлено New York Times, Артеменко спробував спростувати інформацію про передачу мирного плану чиновникам Трампа і пригрозив подати на видання в суд за наклеп.

У наступні дні були виявлені інші запропоновані плани мирного врегулювання на сході України. Екс-президент Віктор Янукович, який живе у вигнанні в Росії після втечі з України після Майдану в 2014 році, у розмові з західними журналістами у вівторок оголосив свою пропозицію про припинення війни, записану на 9 сторінок. За даними Spiegel та Wall Street Journal, які взяли інтерв'ю у Януковича, президент надіслав план Трампу та лідерам Росії, Німеччини, Франції та Польщі.

У середу радіо "Вільна Європа" повідомимо, що Костянтин Килимник, колишній соратник Пола Манафорта, екс-голови кампанії Трампа, який працював на Януковича, також склав план мирного врегулювання. Більш того, Килимник заявив, що поінформував Манафорта про план під час виборів у США у 2016 році.

Інші заходи були мотивовані більшою частиною передвиборчими міркуваннями, ніж іншими: в Україні наближаються президентські вибори, заплановані на 2019 рік, і боротьба серед провідних політичних гравців йде повним ходом. Вже 2 лютого Юлія Тимошенко, колишній прем'єр-міністр і затятий противник президента Петра Порошенка, зустрілася у Вашингтоні з віце-президентом Пенсом і Трампом, який нібито запевнив її, що його адміністрація "поважає" Україну, і що він не зніме санкції з Росії, поки та не виведе свої війська з України. Видання «Politico» повідомляє, що команда Порошенка отримала "серцевий напад" від такої незапланованої зустрічі. При цьому український посол Чалий зазначав, що Тимошенко і Порошенко разом працювали для досягнення однієї мети.

"Вони можуть конкурувати за політичний вплив і рейтинг в Києві, але вони не конкурують, коли мова йде про оборону і безпеку України", - дипломатично коментує зустріч посол Чалий. Але навіть він не схвалює ці неофіційні зустрічі, за допомогою яких український уряд прагне налагодити зв’язки з Трампом.

«Київ напрацьовує "неформальні контакти"», - коментує ситуацію політтехнолог Тарас Березовець. За чутками, один із «контактів» у цих відносинах – Олександра Ніколаєнко, українська модель і колишня конкурсантка «Міс Всесвіт», що одружена із Філом Раффіном, близьким другом президента США. Трамп був шафером на весіллі Раффіна та Ніколаєнко в 2008 році, і Раффін був вірним прихильником кампанії Трампа від самого початку, пожертвувавши 1 мільйон доларів на стратегію Трампа «Зробимо Америку великою знову» всього за два тижні після того, як вона була запущена.

Foreign Policy: Дорога до влади в Україні лежить через Трампа - фото 36187

Олександра Ніколаєнко як дипломат

За словами одного джерела, близького до Адміністрації президента України, Ніколаєнко обіцяла Чалому, що може забезпечити певний зв'язок з "кимось в адміністрації" і що вона вже почала влаштовувати зустрічі для цього. Чалий розповів Foreign Policy, що він зустрів Ніколаєнко на "неформальній зустрічі з новим американським керівництвом", і що пізніше її запросили в українське посольство, однак вона заперечувала, що допомогла встановити нові контакти.

Іншим каналом доступу до Трампа є шлях, обраний мільярдером Віктором Пінчуком, який опублікував статтю у Wall Street Journal у грудні, закликаючи Україну піти на "болючі компроміси", щоб врегулювати конфлікт на Сході. Після публікації цієї скандальної статті адміністрація Порошенка різко відповіла, заявивши, що не відступить від діючої політики щодо російської агресії. Проте, менш ніж через місяць, незважаючи на навмисно проігнороване запрошення взяти участь у сніданку Пінчука на Всесвітньому економічному форумі в швейцарському Давосі, Порошенко провів зустріч з екс-міністром оборони США Робертом Гейтсом. Особисто організував її саме Пінчук - як повідомляється, завдяки своїм зв'язкам з чиновниками в адміністрації Трампа. Мета - сподівання, що Гейтс, який хоч і не є членом адміністрації Трампа, але міг би полегшити відносини з його оточенням.

Чи за допомогою традиційних каналів спілкування, чи неформальних, або навіть комбінації обох Україна має певні успіхи у налагодженні контактів з Трампом та членами його команди. Ключову роль тут відіграв Чалий. На початку лютого Порошенко став одним з перших іноземних лідерів, які поговорили з Трампом. Нагадємо, це сталося незабаром після ескалації бойових дій вздовж лінії фронту у Східних областях України. Ця зустріч відзначається як вражаюче досягнення для української дипломатії. Філіпчук, колишній дипломат і голова одного з мозкових центрів України, а також автор провокативної статті про компроміси, сказав, що був здивований і вражений, як Чалому вдалося налагодити відносини з адміністрацією Трампа.

Після заплутаних перших кількох тижнів адміністрації Порошенко, здається, вдалося досягти успіхів у формальних методах спілкування. Українці готують візит делегації, очолюваної міністром закордонних справ Павлом Клімкіним, щоб відродити робочі контакти з новою адміністрацією президента США. Порошенко і Пенс зустрілися в Мюнхені на конференції з безпеки 18 лютого, а українці сподіваються організувати візит Порошенка до Вашингтона у березні. Але неорганізованість адміністрації Трампа вже зробила свою справу, розвиваючи внутрішні політичні чвари, які можуть загрожувати стабільності країни.

"Збирається внутрішньополітична буря у Києві", - каже Ярабік, політичний аналітик фонду Карнегі, - "І найближчим часом вона вибухне".

Без Табу

Публикации