Життя завжди цікавіше за придумані сюжети - докази цього бачимо у Фінлядндії, де місцеві спецслужби викрили розгалужену шпигунську мережу росіян, чим довели, що події відомого норвезького серіалу “Окуповані” мали всі шанси стати реальністю.
У світі не існує розвідок, які не припускаються помилок. Причому не дрібних, а відчутних та здатних зіпсувати стосунки між країнами. Якщо достатньо добре вивчити інформацію професійних джерел, можна дізнатися дещо про критичні проколи, скажімо, з боку ЦРУ, не говорячи вже про Моссад, яким різноманітні арабські екстремісти досі лякають неслухняних дітей. Однак навіть провалюватися все ж варто витончено та обережно, а не із грацією слона у магазині посуду.
Спецслужби РФ останнім часом зібрали настільки вражаючу колекцію невдач, що напрошується висновок: на Луб’янці підтримувати звичний рівень ефективності в добу високих технологій виявилися не готовими. Історія із трагікомічним замахом на Скрипалів у Солсбері – лише верхівка айсбергу. Британцям, щоб вийти на справжніх виконавців кремлівського замовлення, знадобилося кілька місяців, але автори злочинного задуму все одно не врахували, наприклад, настільки великої кількості камер спостереження на вулицях (хоча й наказали «Петрову» та «Боширову» не зиркати куди не треба). Та й збіг номерів закордонних паспортів разом з поспіхом підготованим інтерв’ю враження від провалу лише посилив, а ще мимохідь засвітив цілу шпигунську мережу Росії в Європі.
Втім, виявилося, що на території деяких сусідніх держав Москва здатна розгорнути настільки законспіровану агентурну мережу, що її не вдається викрити роками. І мова не про Україну, де від колишніх слухачів та випускників школи КДБ СРСР силові структури остаточно не вичистили, а про Фінляндію – члена ЄС, який позаминулого десятиліття навіть до НАТО думав податися, але врешті-решт змінив курс. Московські шовіністи в подібних випадках починають сипати недолугими анекдотами про «загальмовану націю», але правда полягає в тому, що фіни настільки нахабного втручання РФ у їхні справи просто не очікували.
Туризм як прикриття для діверсій росіян
Саме тому фірма-прикриття під назвою Airiston Helmi (в перекладі українською – Перлина Айрісто, названа на честь акваторії Балтійського моря поблизу Турку) відносно спокійно існувала аж одинадцять років. Офіційно ця конторка нібито займалася організацією поїздок та туристичного дозвілля у Фінляндії, для чого регулярно купляла земельні ділянки. Проте ця земля здебільшого не використовувалася для будівництва рекреаційних об’єктів, а деякі шматки території досі лишилися у первозданному вигляді.
При цьому ділянки були переважно недешевими, а фірма-покупець кожен фінансовий рік завершувала із від’ємним балансом на рахунках та суттєвими збитками. Власник навіть не побоювався інформувати про це у звітах, але місцевим правоохоронцям тривалий час не було за що зачепитися, крім страшенних мінусів. Іноді вдавалося натрапити на слід відмивання величезних сум грошей, але за межами країни ниточки зазвичай обривалися.
Повністю картина почала складатися тоді, коли Airiston Helmi стала активним учасником розпродажів списаної техніки та іншого майна, що раніше належало ВМФ Фінляндії. За дивним збігом ділянки, що були придбані раніше цією мутною структурою, розташовані винятково у стратегічно важливих з військової точки зору місцях Балтіки – скажімо, на берегах Архіпелагового моря, що поєднує Ботнічну та Фінську затоки. Невідомо, чи дивився хтось зі слідчої групи легендарний вже норвезький серіал «Окуповані», але задум таємничих «бізнесменів» зрозуміти вдалося швидко.
Поліцейська операція із залученням військової техніки та загонів спеціального призначення у Парайнені, передмісті Турку, є дуже сміливим кроком. Якщо відштовхуватися від оприлюдненої частини матеріалів слідства, то фінансові махінації та відмивання грошей, що були головною офіційною причиною переслідування пов’язаної з РФ «Перлини Айрісто», є чи не найменшим грішком московських шпигунів. Уродженець Росії із мальтійським паспортом (ім’я якого поки не називають зі зрозумілих причин) виявився власником чималої кількості підставних фірм, які мали на меті одне й те саме – скуповування фінських активів задля подальшого злочинного збільшення впливу РФ.
Фінські спецслужби провели масштабну спецоперацію
Достеменно відомо, що агентурна мережа роками несанкціоновано збирала стратегічно важливі дані (в тому числі й особисті). Є також версія, згідно якої неподалік від Турку російський ВМФ планував побудувати таємну базу для ремонту підводних човнів. Так чи інакше, зону над місцем проведення спецоперації оголосили безпілотною, бо якщо свого часу тут збивали дрони місцевих спеціалістів із журналістських розслідувань, то можуть і більше капості наробити в разі чого.
У кожному жарті - лише частинка жарту. Доведено російськими шпигунами
Фінська влада поки не поспішає з офіційними висновками. Але вже зрозуміло, що це не просто провал московської розвідки – у більш давні часи подібне нахабство могло стати приводом для розірвання дипломатичних стосунків чи оголошення війни. Настане день, коли можна буде оприлюднити і особистість «агента із мальтійським паспортом», і інші докази втручання РФ у справи Фінляндії. Це вам вже не спроби розхитати ситуацію на Балканах шляхом невдалих спроб державного перевороту, як траплялося у Чорногорії. Це підготовка військової агресії.
Наостанок може виникнути лише одне питання: а чому за російську агентуру аналогічним чином не візьмуться в Україні? Біда в тому, що ворожі сили у наших краях занадто глибоко пустили коріння. Якщо фінам завдяки попереднім старанням Маннергейма достатньо періодично пройтися між рядками із сапою, то у нашому випадку роботи просто непочатий край. І не факт, що хтось хоче за неї всерйоз братися.
З повагою,
Гриць Якович Вареник, літературознавець