Демонтаж кав'ярні на Майдані: сутички без революції
З київського Будинку профспілок знову виселяють «Каратель». Мінялися назви та інтер'єри, учасники конфлікту та їхні бізнес-інтереси. Але краще би у пам'ятній, а до того ж ще й аварійній будівлі взагалі нічого не було – так воно краще для нацбезпеки.
Починалося все з «Кав'ярні на Майдані» - тоді громадськість обурилася червоними диванами та взагалі тим, що заклад облаштували у будівлі, де був штаб майданівців, а згодом сталася пожежа і загинули активісти. Замість цього скандального проекту після деякого апгрейду з'явився «Каратель». У інтер'єр додали військової символіки та атрибутів майданівських протестів, дивани накрили камуфляжем, навіть говорили, що у цій частині будівлі, мовляв, ніхто не загинув, тому ніякого знущання з пам'яті тут немає.
Потім міська влада поволі стала відсувати кав'ярню з насидженого місця: спочатку знесли літній майданчик, згодом – зняли вивіску.
Прибічники закриття «Карателя» сьогодні зранку встановили паркан довкола. Але на одних активістів знайшлися інші, зрештою маємо сутички зі сльозогінним газом та поваленням паркану.
Дмитро Білоцерківець, голова Департаменту благоустрою та збереження природнього середовища КМДА, на своїй сторінці у Facebook розповідає, що паркан зносили учасники акції проти знесення МАФів. Під будівлею КМДА вони вимагали не чіпати кіоски та не забороняти продаж алкоголю – навіть збройне протистояння обіцяли в разі чого. Після свого пікету вирішили продовжити активності під входом до «Карателя».
На будівлі Будинку профспілок з часів, коли сталася пожежа, з’явилося два зайві поверхи. Голова Київської міськради профспілок Валентин Мельник затвердив генпідрядником цього будівництва компанію «Буд Жил-Пром», що належить бізнесмену Івану Балабану. Згодом цю побудову визнали незаконною, але все ніяк не могли знести. Білоцерківець зараз стверджує, що МАФ-івці своїми діями за гроші допомагають забудовнику.
Після сутичок до Шевченківського райуправління поліції доправили 17 учасників - правоохоронці з'ясовуватимуть, хто вони, яку мету переслідують і, головне, чию саме.
За інформацією народного депутата Семена Семенченка, який, як він каже, «проходив повз», протестуючих проти закриття «Карателя» нібито привезли з Алчевська Луганської області та платили по тисячі гривень, щоб вони лишались у приміщенні. Депутат також продемонстрував списки учасників, контакти та розцінки. Деяких учасників сутичок затримали правоохоронці, деяких перестріли журналісти, і їм ці хлопці на камеру зізнавалися, що гроші отримували, правда деякі з них говорили, що вони з Києва.
Дещо про Алчевськ є у біографії керівництва цієї кав'ярні. Директор «Карателя» – Ігор Пилявець, колишній боєць розформованого батальйону «Торнадо». Розформованого чи то за зґвалтування та тортури над затриманими, чи то за те, що зупинили поїзд-привид. У Геннадія Москаля стверджували, що поїзд віз вугілля на Алчевський коксохімічний завод, у «Торнадо» говорили, що поїзд їхав з окупованих територій та віз чавун та кокс за фіктивними документами, а Ігор Мосійчук з Радикальної партії – що везли чавун з Алчевського металургійного комбінату до Дніпропетровська, де «отримувачем значиться нікому не відома фірма».
Прибічники і противники кав’ярні змішалися із прибічниками і противниками двоповерхової добудови, і всі вони разом змішалися із спецпризначенцями, і все це окрім свіжої «картинки з Майдану» для російських ЗМІ, що виникла суто механічно, стало черговою спробою розхитування зсередини. Схоже на те, що йде випробування на міцність та суспільну реакцію, перераховування по головах тих, кому країна важливіша відпустки. Не вдалося розхитати справою Лихоліта – втрутився Луценко, «айдарівця» відпустили на поруки; не став новою революцією звезений з регіонів антитарифний мітинг; добровільно-примусова експертиза щодо підозрюваних у вбивстві Бузини не нажахала українців до критичного ступеню. Наступною ланкою, напевно, стануть недільні довибори.