Україна відмовиться від копійок та замінить їх на шаги

02 сентября, 17:36
До джерел - паперові марки-шаги часів УНР - фото 1
До джерел - паперові марки-шаги часів УНР / Вікімедіа коммонс

Для відновлення історичної справедливості, сприяння дерусифікації та відродженню національних традицій у грошовому обігу України Національний банк ініціює зміну назви розмінних монет з "копійка" на "шаг".

"Сьогодні український народ повертає собі все, що було несправедливо в нього вкрадене та понівечене кремлівськими наративами. Саме час відновити справедливість і для грошової системи, очистити монетарний суверенітет від щонайменшої спорідненості з будь-чим московським. Ми маємо своє, питомо українське, слово для визначення дрібних монет це слово "шаг", - заявив Голова Національного банку Андрій Пишний.

В НБУ наголошують, що зміна назви монет необхідна, перш за все, для повернення українським монетам власної ідентичності, адже назва "шаг" давнього українського походження, вона уже використовувалася як на території України, так і в українській грошовій лічбі.

"Це унікальне найменувания монети, якого не знають інші лінгвокультури. Воно широко вживається в класичній українській літературі, зокрема часто згадується у творчості Тараса Шевченка, Лесі Українки та інших письменників", - повідомляє регулятор.

Наголошується що назва "копійка" має московське, імперське походження.

"В умовах широкомасштабної російської агресії заміна копійок на шаги є важливим та необхідним кроком, адже сьогодні копійки залишилися в обігу лише у ворожих до України держав", - йдеться у матеріалах НБУ.

Також зазначається, що наукова спільнота підтримує ініціативу Нацбанку.

Національний банк розробив пропозиції щодо необхідних законодавчих змін. Зокрема, пропонується встановити, що співвідношення між "копійкою" та "шагом" дорівнюватиме 1:1, а Нацбанк розроблятиме дизайн та визначатиме порядок введення обіг "шагів", а також порядок і строки вилучення з обігу "копійок".

Зазначається, що розроблені законопроекти після узгодження з зацікавленими державними органами Національний банк направить для розгляду та схвалення до Верховної Ради. У разі ухвалення парламентом відповідних законів, регулятор може перейти до практичного втілення ініціативи - карбування та введення в обіг українських розмінних монет, номінованих у шагах.

"Водночас Національний банк не планує спеціально, через зміну назви, вилучати з грошового обігу монети, номіновані в копійках, та обмінювати їх на шаги. Монети "копійка" та "шаг" перебуватимуть в обігу паралельно. Громадянам не потрібно буде вживати додаткових заходів для обміну копійок на шаги", - повідомив регулятор.

УНІАН

Публикации