Кілька років точилась боротьба у залі суду за право власності на скіфське золото, яке належало Україні та перед незаконною окупацією Автономної республіки Крим росіянами було відправлене на виставку в Голландію.
В середу суд прийняв рішення повернути експонати суверенній країні – Україні, керуючись нормами міжнародного права і постановами ЮНЕСКО відносно захисту культурної спадщини.
Про це написала журналіст The New York Times Ніна Сігал у статті Museum Pieces on Loan From Crimea Belong to Ukraine, Dutch Court Rules
Редакція Без Табу рекомендує до читання переклад статті та подробиці реакції сторін на рішення суду.
Музейні експонати із Криму, привезені з Криму, належать Україні – суд Нідерландів
Суд в Амстердамі після двох з половиною років судової тяганини в середу ухвалив рішення про те, що сотні стародавніх кримських золотих скарбів, які зберігались на правах оренди в музеї в Нідерландах, є власністю України і їх не можна віддавати окупованому Росією Криму. Рішення є важливим моментом у тривалому протистоянні між Україною і музеями в Криму за стародавні експонати зі скіфського золота.
"Ніколи раніше Україна не відправляла стільки археологічних експонатів на виставки: це і артефакти із золота, в тому числі оздоблена золотом зброя і церемоніальний шолом, і незліченна кількість дорогоцінних каменів", - говорилося у релізі до відкриття виставки музеєм Алларда Пірсона в лютому 2014 року виставки "Крим: золото і таємниці Чорного моря".
Коли музей Алларда Пірсона затримав повернення експонатів та зазначив, що об'єкти були надані саме українським урядом, кримські музеї подали позов до голландського суду.
Битва точилась за 565 раритетів, серед яких - зброя, прикраси, дорогоцінне каміння та церемоніальні речі. Голова окружного суду в Нідерландах вирішив, що експонати мають бути повернуті до України, де вони будуть розміщені в музеї в Києві, а не до музеїв у Криму. Сторони мають три місяці, щоб подати апеляцію.
Суд також зазначив: хоча було прийняте рішення про те, що експонати повинні бути повернуті, це не "вирішує питання про те, хто є законним власником артефактів". Це буде вирішуватися українським судом, зазначили на суді в Нідерландах.
"Ми вважаємо позитивним те, що суд залишив в силі наш головний аргумент про те, що це держава, яка має захищати свою культурну спадщину", - сказав Маартен Сандерс, адвокат, який представляє Україну.
"Ми не знаємо, чи є це рішення хорошим або поганим, але ми задоволені тим, що цей процес зрушився," - сказав Яша Ланге, представник університету Амстердама, якому належить Музей Алларда Пірсона. - "Ми завжди говорили, що хочемо повернути ці об'єкти, але ми не хочемо бути притягнуті до відповідальності в суді тією чи іншою стороною."
Українські політики зазначили, що виставка буде відкрита в Національному історичному музеї в столиці, Києві.
Український президент Петро Порошенко заявив, що це рішення "означає, що не тільки скіфське золото - українське. Крим є також українським. Це випливає з рішення суду в європейській країні".
"Важлива перемога для України. Закон на нашому боці. #CrimeaisUkraine", - написала Мар’яна Беца, український офіційний представник МЗС в Twitter після ухвалення рішення.
У березні 2014 року, після відкриття виставки з Криму, російський уряд окупував кримський півострів. Окупація була визнана незаконною Організацією Об'єднаних Націй, крім того, її рішуче засудив і Європейський союз. Музей Алларда Пірсона наголосив тоді, що він буде чекати судового рішення щодо того, кому саме необхідно повернути експонати. Колекція, оцінена в 1,4 млн євро, або близько 1,57 $ млн за поточним обмінним курсом, досі залишались в стані правової невизначеності в сховищі Амстердама.
Відразу ж після окупації Міністерство культури України звернулось із проханням повернути об'єкти до Києва, заявивши, що вони перебували у власності України під час виставки, були власністю держави і їм загрожуватиме захоплення Росією в разі повернення до Криму.
Чотири музеї з Криму: Центральний музей Тавриди, Керченський історико-культурний заповідник, музей історії Бахчисараю і Державний музей-заповідник Республіки Крим, а також Національний заповідник "Херсонес Таврійський", заявили, що, на основі договорів позики, об'єкти повинні бути повернуті їм.
"Це розчарування, звичайно ж", - прокоментував рішення Юррінаан Дессінг, один з адвокатів, що представляють кримські музеї (де-факто, сторону окупантів, адже справу ведуть лише від імені музеїв - ред.) . Він додав, що команда вивчить рішення і зважить, чи слід подавати апеляцію.
Суд присудив Музею Аллард Пірсона € 111 000 в якості компенсації за витрати на зберігання і страхування експонатів. У музеї вимагали 300 000 €, але суд не присудив Україні виплати на компенсацію за судові витрати музею.
Валентина Мордвінцева, археолог з Кримської філії Національної академії наук в Сімферополі, фахівець з кримської археології, каже, що вона розчарована рішенням. "Я думаю, що предмети, які були розкопані в одному місці і залишалися там протягом декількох століть, повинні бути повернуті в ті ж музеї," - сказала вона.
Російські і кримські чиновники разом із співробітниками музеїв були розлючені подібним рішенням. Представники музеїв зазначили, що планують оскаржити рішення, а в Міністерстві культури РФ заявили, що рішення створило "вкрай негативний прецедент" (насправді - дуже позитивний - ред.)
У вівторок Аксьонов, один із самопроголошених лідерів окупованого Криму, повідомив журналістам з російського державного інформаційного агентства ТАСС, що він буде продовжувати боротьбу за скіфське золото незалежно від рішення суду (цікаво, що саме мав на увазі представник окупаційної влади? - ред.).
"Ми ніколи не відмовимося нашу боротьбу за право Криму на ці експонати", - сказав він.